audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:23

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 357 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 09:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
a rézárnyékolást a tápkondérokon én is alkalmazom, plusz még rézcső is rá van húzva, persze csak lazán, de a sasszin érintkezve le van földelve.
ferrit gyűrűk csak ideiglenes kísérletezés volt, hatása nincs, vagy nem észlelhető, meg elég csúnya is.


Csatolmányok:
topi2.jpg
topi2.jpg [ 126.93 KiB | Megtekintve 107932 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 12:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hagyományos trafókat veszik körbe ilyen gyűrűvel. Ott a szórt tér erővonalai merőlegesek a felületelemre, tehát ott marha jól működik. Toroid esetében egy teljesen zárt, hengerhasáb alakú, vezető burkolat kéne, aminek van alja, meg teteje is. Tehát két kör alakú lemez is kéne még, amit mindenhol össze kell forrasztani a réz gyűrűvel.

A kondérok köré sem sok értelme van rézgyűrűt húzni, mivel az egymással szemben lévő fóliákon ellenkező irányba folyik az áram, mint egy bifiláris tekercsben, így a keltett mágneses terek kioltják egymást. Tehát a kondér fóliája nem tekercs, hanem egy bifiláris tekercs! A maradék mágneses teret meg a kondi alumíniumháza emészti föl, mivel alapból van alumínium henger is a kondérok körül. :D Szóval felesleges oda egy külön réz henger már....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 08:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!
A témám: Hálótrafó méretezés.
A javallatok szerint alágerjeszteve, pl. 1.6T helyett csak 1-el, ne szemeteljen annyira.
Várhatóan így nagyobb lesz a névleges terhelésen a feszültségesés. Azonban ezt kompenzálhatja a szükséges teljesítménynél 2-3x nagyobb transzformátor teljesítmény - jól gondolom?
Egy 10-15W PP-nek (monoblokk) mekkora táp trafó illik? Fűtés nem rajta lenne... Ajánlatom az 1 T-vel 80VA-es trafó. :) (SM85A)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.10.30. 11:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 15:39
Hozzászólások: 114
appme írta:
elnéztem az alkatrészeimből a rácslevezetőt nagyon kicsit tettem be.


Nyugi! Ilyeneket a nagyok is csinálnak. Benézik az alkatrészt, oszt csodálkoznak, hogy nem úgy megy, ahogy kéne.... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.10.30. 14:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
vikica írta:
appme írta:
elnéztem az alkatrészeimből a rácslevezetőt nagyon kicsit tettem be.


Nyugi! Ilyeneket a nagyok is csinálnak. Benézik az alkatrészt, oszt csodálkoznak, hogy nem úgy megy, ahogy kéne.... :)

Igen, rossz fiókból vettem ki az alkatrészt, aztán nem figyeltem a csíkjaira.
Az a helyzet, tudom, ez inkább egy OTL és füles, de csak az első...
Még meg kell csinálnom a fesz stabokat a két oldalnak, de hirtelenjében hallani szerettem volna a hangját.
A kapcsolást egy lecsúszott, kétes egzisztencia publikálta - némelyek szerint, én laikusként tisztelettel köszönöm a munkáját.
Phöjj, ahelyett, hogy jó drága csövekkel szindarabozna, mi?
Jó ez nekem egynek. Még úgyis kell csinálnom 3 másfajtát is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.10.30. 14:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
appme írta:
A mérésekhez, műszerekhez kapcsolódóan:
Ma kaptam egy rossz műszert, TR-1667-B. A lelke LD110/111 páros, na ez a rossz benne. Egyébként a jellemzői alapján igen alkalmas lene a csöves technikába mérni, nagy belső ellenállás és pontos is a könyve szerint.
OFF
Tehát, mellékesen, ha valakinek lenne ilyen IC párja, szívesen megvenném...

OFF
Egyébként annyira jó emberekkel hozott össze ez a fórum is, meg a többi, hogy kapok ilyen IC-ket, a jó Isten áldja meg a jótevőket, köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 22:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Jostét...

A következő fúrja régóta... Miért ilyen a trafók szekunderén a jelalak?
Próbáltam 240V~ os primerű, vagy 10-100-586VA trafókon is megfigyelni, mindegyiken ilyen "szép" a színusz.
Üresjárási állapot...
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 22:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Miért-miért? Gazdasági okokból kifolyólag. :lol:

Azért b+, mert olcsó húsnak híg a leve, olcsó trafóban meg telítésig gerjesztik a vasat. Meg azért is, mert az egyenrángatók miatt tele van nyomva 3. harmónikussal a hálózat.

Ennek egyébként mi köze van már megint az első csövesekhez?... Van kezdő kérdések téma is...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.11.04. 22:43-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 22:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
appme írta:
A következő fúrja régóta... Miért ilyen a trafók szekunderén a jelalak?


Megnézted a hálózati feszültséget is?
Szerintem maga a hálózati feszültség ilyen, és ezt viszik át a trafók.
A szinusz csúcsánál a legnagyobb a terhelés, és mivel nem végtelen nagy az áram terhelhetősége a hálózatnak, ezért "lekonyul".
Ezért mondogatják a High-End-ben, hogy egy 230V-os tápgenerátornál kezdődik a zene hallgatás..

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 22:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
KD mester írta:
olcsó trafóban meg telítésig gerjesztik a vasat. Meg azért is, mert az egyenrángatók miatt tele van nyomva 3. harmónikussal a hálózat.

Ennek egyébként mi köze van már megint az első csövesekhez?... Van kezdő kérdések téma is...


Idézet:
A szinusz csúcsánál a legnagyobb a terhelés, és mivel nem végtelen nagy az áram terhelhetősége a hálózatnak, ezért "lekonyul".


Az elméleted ott vérzik el, hogy a villamos hálózat belső ellenállása eredetileg lineáris, szóval csak reaktanciából, meg rezisztív komponensből áll. A terhelés arányosan csökkenti a színusz "nem csúcsos részit" is.

Jól is nézne ki, ha az "első csöves" (hogy ne legyen full off) pl ilyen szinuszjelet nyomna ki, mert a hangfal a csúcsát terheli legjobban a szinusznak, oszt ott "lekonyulna". :lol: Már ha működne a fenti elképzelés...

A valódi ok, hogy a terhelés a mai világban már nem lineáris. Szóval vannak fogyasztók, amik csak a "csúcsot" terhelik és ezáltal beviszik az 50Hz 3. 5. .... páratlan felharmónikusait, amik egy ilyen levágott csúcsként látszanak a jelben....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.11.04. 22:58-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 22:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
GA2 írta:
appme írta:
A következő fúrja régóta... Miért ilyen a trafók szekunderén a jelalak?


Megnézted a hálózati feszültséget is?
Szerintem maga a hálózati feszültség ilyen, és ezt viszik át a trafók.
A szinusz csúcsánál a legnagyobb a terhelés, és mivel nem végtelen nagy az áram terhelhetősége a hálózatnak, ezért "lekonyul".
Ezért mondogatják a High-End-ben, hogy egy 230V-os tápgenerátornál kezdődik a zene hallgatás..

No, ennek örömére egy bazi nagy fesz. stabilizátort szereztem be, nem csak azért, mert kilóra is megérte, de kíváncsi vagyok, tud-e tompítani ezen a vad "négyszögletes kerek erdőn" ;)
A napokban erről táplált trafókat veszek górcső alá...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 15:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Megmondom őszintén, én ezt a tökéletlen színuszt - mint említém - már 30 évvel ezelőtt is láttam, csak akkor nem érdekelt.
Azonban a kihegyezett hangtechnikáról gyűjtött infóimban minden, eddig jelentéktelennek tűnő dolog is hangsúlyossá vált - mondják.
Mint kiderült, egyszerűen ilyen jelalakkal "jön házhoz" a delej...
Ez van, majd teszünk ellene, ha kell és ha tudunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 17:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
appme írta:
Megmondom őszintén, én ezt a tökéletlen színuszt - mint említém - már 30 évvel ezelőtt is láttam, csak akkor nem érdekelt.
Azonban a kihegyezett hangtechnikáról gyűjtött infóimban minden, eddig jelentéktelennek tűnő dolog is hangsúlyossá vált - mondják.
Mint kiderült, egyszerűen ilyen jelalakkal "jön házhoz" a delej...
Ez van, majd teszünk ellene, ha kell és ha tudunk.

A hálózati fesz tényleg produkál ilyen csapott szinuszokat, meg persze egy rakás zavar komponenst a millió kapcsoló üzemű háztartási kütyüktől származóan. Azon túl meg gyakori vendég a DC komponens is, ami persze elsőre furcsa, de pár tíz millivolt is meg tudja zavarni a kényesebb, analóg trafós, azok közül főleg a toroid trafós tápegységeket. (ez az egyik hátránya a toroid háló trafónak)

A mostani utcai 25kV/400V/230V trafók többsége kezdetben 380/220V-os hálózatra, és jóval kisebb átlagos háztartási áramterhelésre készültek. 30-40 éve még valódi szinuszt küldtek a lakásokba, de még az ipari üzemekbe is. A trafókat addig nem cserélik, amíg bírják, az újabbakat meg már nem méretezik a gerjesztési határ alá 66%-ra.

Aztán jött a feszültség emelés, ma már 230V, de valójában még ennél is magasabb feszkót adnak ki (a lakásban nálam 236-240V között mozog) azért hogy az egyébként is nagyobb áram terhelés a sor (utca végén) is maradjon 220V felett). Az, hogy ettől melegebb lesz a trafó, na bumm

A csapott szinusz egyébként sem zavarja a kenyérpirítót, villanybojlert, a kapcsolós tápokat, az a néhány analóg tápot használó hifistára meg tesznek egy jó nagyot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 17:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Köszönöm a megerősítést, már azt hittem, megbolondultam, értetlenséggel találkoztam másutt... :oops:
Nem értik, mi bajom vele, úgyis egyenirányítva, szűrve van.
Igen ám, de az alap kérdésem az volt, miért olyan és mit lehet tenni az ellen, hogy onnét a közel-távolból mást kapjak, mint a színuszos 50Hz.
Én megengedem azt, hogy nem fogom meghallani soha a különbséget, de a tudat, hogy kifogtam a dolgon és van is értelme, boldogítana.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 18:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Építesz egy generátort, amit egy villanymotor forgat. A generátorról már tökéletes szinuszt vehetsz le. :lol: Akár nagyobb fordulaton is forgathatod a generátort és így kisebb hálózati trafó kell. :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=hl57y-c_bWc


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 18:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 15:39
Hozzászólások: 114
Vagy építesz egy lyukszűrőt 50 Hz-re. Ami csak az 50 Hz-et engedi át. Ha sikerül, akkor elfelejtheted a problémát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 18:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
vikica írta:
Vagy építesz egy lyukszűrőt 50 Hz-re.


Ezzel mondjuk a szinusz "csonkolása" nincs megoldva. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 18:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
mayky írta:
Építesz egy generátort, amit egy villanymotor forgat. A generátorról már tökéletes szinuszt vehetsz le. :lol: Akár nagyobb fordulaton is forgathatod a generátort és így kisebb hálózati trafó kell. :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=hl57y-c_bWc

Szerintem nem fogod elhinni, de az imént gondolkodtam rajta, ez még nem kerül semmibe.
Egy 2 pólusú motor és 4 pólusú motort forgat (3fázisú) ezt egy kondival fel lehet gerjeszteni.
Máris 100Hz körüli frekim van, kisebb minden és csak én tudom használni - örökösök meg lesznek lőve... :)
Szóval jár az agyam, mer' mér' ne.
Nem jelenti azt, hogy egy kapavágást is teszek tevőlegesen így, de érdekes...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 18:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
mayky írta:
Építesz egy generátort, amit egy villanymotor forgat. A generátorról már tökéletes szinuszt vehetsz le. :lol: Akár nagyobb fordulaton is forgathatod a generátort és így kisebb hálózati trafó kell. :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=hl57y-c_bWc

Barkács áruházakban lehet kapni benzin üzemű, egyfázisú generátort, sziget üzemű napalemes rendszerhez ajánlott is ilyet rendszeresíteni, télen, napokig tartó felhős időben kevés a napsütés, ekkor be kell kapcsolni a generátort. Szigorúan sziget üzem, az áramszolgálató hálózattal ezt nem szabad, tilos összekötni.

Csak ha ránézel arra generátor feszkóra, nagy csalódás fog érni, valószínű az utcai fesznél is szögletesebb lesz, és megint a spórolás miatt.

Akkor maradjunk inkább az áramregenerátornál, mint amit csinál a Psaudio is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 18:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Ha tovább megyünk akkor a generátort át kell tekerni úgy, hogy egyből lejöjjön róla a 6,3V, 300-320 V. 50 V stb. és csak egyenirányítani kell.
Vagy már alapból egyenáramú generátort építesz. :lol:

http://94.199.180.149/html/dpi/efeladat ... p_id=79977

Így a diódák zaját is ki lehet hagyni. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 18:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Valaha a kommersz 3f villanymotorokat ún. félhornyosra tekercselték, ezzel finomabb, fokozatosabb mágneses forgómezőt hoztak létre. Később a gyorsabb, olcsóbb tekercselés érdekében ún. egészhornyosra lettek tekerve - ma már mind ilyen. Itt nyilván az átfedések, fokozatosan növekvő menetszámok - fél, majd egész horony - hiányában is forog az a motor.
Ezzel együtt, ha vissza szeretnék nyerni feszültséget-áramot, valószínű szintén "darabosabb" lenne a hullám alakja...
Na ja, azt az egész miskulanciát nem lehetne emberközelbe tenni, mert hangja is
lenne, meg egyáltalán. De padláson, hangszigetelt burkolatban...? :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Na tessék, most meg villanymotor van az első csövesben... q... jó nem?

Az offtopic meg hemzseg a hifis hozzászólásoktól...

A 3f aszinkron motornál tényleg megcsavarják a kalickát az armatúrán, mivel a felharmonikusok ellenkező irányba ható nyomatékot generálnak, az meg nem jó játék. Ez egy olyan jószág, ami tényleg szinuszjelen érzi jól magát...

Na de nem feltétlenül baj a lapított szinusz, mivel egyenletesebb lesz egyenirányításkor az egyenirányítók árama... :mrgreen: Igaz, azok is viszik be a hálózatba...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 15:39
Hozzászólások: 114
mayky írta:
Ezzel mondjuk a szinusz "csonkolása" nincs megoldva. :D


Ha abból az elvből indulsz ki, hogy a négyszögjel végtelen számú szinuszjelek összege, akkor a négyszögesítés felé haladó 50 Hz-es szinusztól elkülöníted a felharmonikus tartalmat, tehát visszakapod a szinuszjelet.
Vagy rosszul tudom?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Jól tudod.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Fourier-tr ... A1ci%C3%B3

És igen, lyukszűrővel meg is lenne oldva a szinusz csonkolása, stb. Hűtőszekrény méretben biztos el is férne az a sok réz, meg vas, ami abba kell... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 15:39
Hozzászólások: 114
Méretről szó sem volt!

Mayky ötlete is méretes volt! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Még jobb ötletem van, vesz az ember egy agregátort, berakja a nappaliba, a kanapé mellé, berántja...

Vagy betör az ember az 51-es körzetbe, kilopja a vákum energia kicsatoló terveit... Lehetne még ilyen jó ötleteket felvonultatni... :D

Lassan a témát is illendő lenne átnevezni, vagy kicserélni az off topikkal, mert ott több szó van az első csövesekről... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
mayky írta:
Ha tovább megyünk akkor a generátort át kell tekerni úgy, hogy egyből lejöjjön róla a 6,3V, 300-320 V. 50 V stb. és csak egyenirányítani kell.
Vagy már alapból egyenáramú generátort építesz. :lol:

http://94.199.180.149/html/dpi/efeladat ... p_id=79977

Így a diódák zaját is ki lehet hagyni. :lol:

Eljutottunk az akkumulátorokhoz, habár szegény első csöves mire összerakja a 300V-os aksi halmazt, de nem lehetetlen. Szergej Svájcban bőszen hirdeti is a Lithium aksis csövest, olajmágnásoknak éppen megfelel

http://www.audio-consulting.ch/?Products:Tube:MITA


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Vagy már alapból egyenáramú generátort építesz. :lol:

http://94.199.180.149/html/dpi/efeladat ... p_id=79977

Így a diódák zaját is ki lehet hagyni. :lol:


Ja, helyette lesz kommutátor zaj. Az a TV-t is zavarja, még mikrohullámú tartományba is fűszerezi a tápfeszt! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 19:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
"http://www.audio-consulting.ch/?Products:Tube:MITA"

Ez a nem semmi...
Bár a 6C33-nak 200V elég, lehet olyan ügyes a meghajtás, hogy az is elketyeg annyiról. Körülnézek a traktoros szakiknál csak lenne próbára néhányszor 10 db savas...
;)
Egyelőre.
Szóval minden van, amit ember kitalálhat...
Ezt az orosz gyöngyszemet a Lenin jégtörő tudja elvinni csak, de az bárhova, hegyen-völgyön át.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 20:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Horrorisztikus árért létezik erre gyári megoldás is.

http://www.positive-feedback.com/Issue63/accuphase.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 20:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
mayky írta:
Horrorisztikus árért létezik erre gyári megoldás is.

http://www.positive-feedback.com/Issue63/accuphase.htm

Na tessék! A fejlett Nyugatot is sújtja a nyomott sipkás színusz - oda se megyek.
Egyébként itthon is árulnak ilyesmit, néha, önsanyargatásért megnézem azt az oldalt.
Meg, ha nyerek a lottón, ott nem veszek semmit...
Nem igaz, hogy nem lehet egy 230V rms kimenetű erősítőt építeni 50Hz-re?!
Csövest! - természetesen.
Akkor azzal kezdeném.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 20:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
mayky írta:
Horrorisztikus árért létezik erre gyári megoldás is.

http://www.positive-feedback.com/Issue63/accuphase.htm

A P5, P10 a Psaudiotól nemcsak olcsóbb, hanem ügyesebb, és jobb hangot is eredményez. A korábbi PowerPlantok trafós elvűek voltak (B osztályú szinusz teljesítmény generátor), hasonlóan az accuphase-hez, de nagyon furcsa, a trafó nélküli változatnak jobb a "hangja". Az én PPP-m is trafómentes, az újabb P5, P10 még jobbak.
http://www.musicdirect.com/p-16365-ps-a ... t-p10.aspx

http://www.psaudio.com/products/power/p ... wer-plant/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 21:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Félvezetős erősítővel táplálni a csöves erősítőt...azért eléggé illetlen dolog ez ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 23:11 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Igen, nemsokára meg jönnek majd a kapcsitáp hívők és lassan a DHT csöveket is arról fűtenék! :lol: De komolyan!

Nálam csökkent a zaj a nyers DC tápfeszültségemen és a váltóáramú körben is (terhelten, oszcilloszkóppal több helyen figyelve), amikor a trafó primerével párhuzamosan kötöttem egy 1uF-os 600V-os PIO kondit. Szép színusz már nem lesz a betápból, de legaláb a sipka élei ettől is lekerekednek kissé.

Jó megoldás lehet a legtöbb kereskedelmben kapható trafó esetén (amúgy is a gerjesztési határ közelében járnak), ha egy további, jól méretezett soros ellenállást is beiktatunk és csak utánna következik a kondi. Ez utóbbi esetben tovább csökken a zaj, de sajnos kis mértékben a dinamika is.

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 23:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Igen, nemsokára meg jönnek majd a kapcsitáp hívők és lassan a DHT csöveket is arról fűtenék! :lol: De komolyan!


Most miért? Próbáltad már? Mivan, ha az a legjobb módszer? Kipróbálás nélkül soha nem fog kiderülni? :D

Előző oldalon dobtam fényképet egy olyanról, amiben a kapcsi táp egyenesen a lengő csévéket fűti. A csöves erősítő meg mint hangefektus előállító kütyü szerepel előtte.

El lehet olvasni, miket írtak a hangjáról... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 23:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Jó megoldás lehet a legtöbb kereskedelmben kapható trafó esetén (amúgy is a gerjesztési határ közelében járnak), ha egy további, jól méretezett soros ellenállást is beiktatunk és csak utánna következik a kondi. Ez utóbbi esetben tovább csökken a zaj, de sajnos kis mértékben a dinamika is.

Mondjuk mint az olcsóbb AN végfokokban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 23:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
amikor a trafó primerével párhuzamosan kötöttem egy 1uF-os 600V-os PIO kondit. Szép színusz már nem lesz a betápból, de legaláb a sipka élei ettől is lekerekednek kissé.


Akkor inkább a szekunderével (is) kellett volna párhuzamosan kötni, mert a trafó szórt induktivitása, tekercsellenállásai is szerepelnének az aluláteresztő szűrőben...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 23:36 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
FordPrefect írta:
Idézet:
Jó megoldás lehet a legtöbb kereskedelmben kapható trafó esetén (amúgy is a gerjesztési határ közelében járnak), ha egy további, jól méretezett soros ellenállást is beiktatunk és csak utánna következik a kondi. Ez utóbbi esetben tovább csökken a zaj, de sajnos kis mértékben a dinamika is.

Mondjuk mint az olcsóbb AN végfokokban.



OOPsz! Én ilyet tőlük még nem is láttam, a primer rész soha nincs elégé részletesen meg a netes rajzokon. Linkeld be légyszi okulásnak! ;)

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 23:37 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
Idézet:
amikor a trafó primerével párhuzamosan kötöttem egy 1uF-os 600V-os PIO kondit. Szép színusz már nem lesz a betápból, de legaláb a sipka élei ettől is lekerekednek kissé.


Akkor inkább a szekunderével (is) kellett volna párhuzamosan kötni, mert a trafó szórt induktivitása, tekercsellenállásai is szerepelnének az aluláteresztő szűrőben...


Ott is van, de az már a DC részen...
...de oda mindenki rak! :P

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 23:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
FordPrefect írta:
Idézet:
Jó megoldás lehet a legtöbb kereskedelmben kapható trafó esetén (amúgy is a gerjesztési határ közelében járnak), ha egy további, jól méretezett soros ellenállást is beiktatunk és csak utánna következik a kondi. Ez utóbbi esetben tovább csökken a zaj, de sajnos kis mértékben a dinamika is.

Mondjuk mint az olcsóbb AN végfokokban.



OOPsz! Én ilyet tőlük még nem is láttam, a primer rész soha nincs elégé részletesen meg a netes rajzokon. Linkeld be légyszi okulásnak! ;)

db


Rosszul értelmeztem, elnézést. Én a szekunder oldali 47-100 ohmosokra gondoltam.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 08:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Én próbáltam néhány ellenállás értéket még múltkorában a primerrel sorba kötni, nem igazán tetszett úgy sem...
A párhuzamos kondenzátor viszont szimpatikusabb, vizsgálni fogom vele a dolgot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 10:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
akkor tágítsuk a látókört. DC komponens a hálózati feszültségen
http://sound.westhost.com/articles/xfmr-dc.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 14:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
istvan01 írta:
akkor tágítsuk a látókört. DC komponens a hálózati feszültségen
http://sound.westhost.com/articles/xfmr-dc.htm


Van néhány toroid hálótrafóm is, mivel roppant egyszerű ez a kis DC blokkoló, ki fogom próbálni és mérni az itteni hálózat el van e tévelyedve számottevően. Az is igaz, ezek 300VA-tól lefelé vannak.
Attól még lehetnek remegések az Erőben...
;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 14:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
istvan01 írta:
akkor tágítsuk a látókört. DC komponens a hálózati feszültségen
http://sound.westhost.com/articles/xfmr-dc.htm


Szerencsére megoldást is mutat a problémára az oldal. Bár egy normálisan méretezett, nem tökig gerjesztett trafó nem kényes erre.....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 21:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
KD mester írta:
istvan01 írta:
akkor tágítsuk a látókört. DC komponens a hálózati feszültségen
http://sound.westhost.com/articles/xfmr-dc.htm


Szerencsére megoldást is mutat a problémára az oldal. Bár egy normálisan méretezett, nem tökig gerjesztett trafó nem kényes erre.....


Én is ezt a nézetet vallom, 1,7T-ig alkalmas vasat veszek, majd max 1,2T-ig engedem csak el a gerjesztést.
Másrészt a tápok felépítésénél egyre inkább törekszem a CRC, CLC szűrők helyett CRCRC, CRCLC szűrőket lkalmazni. Ezzel egyrészt sokkal jobb lesz a szűrés, kevésbé gyepálódik az egyenirányító cső (kisebb lehet a legelső C), meg mintha jobban is szólna.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 21:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Barth Ida írta:
KD mester írta:
istvan01 írta:
akkor tágítsuk a látókört. DC komponens a hálózati feszültségen
http://sound.westhost.com/articles/xfmr-dc.htm


Szerencsére megoldást is mutat a problémára az oldal. Bár egy normálisan méretezett, nem tökig gerjesztett trafó nem kényes erre.....


Én is ezt a nézetet vallom, 1,7T-ig alkalmas vasat veszek, majd max 1,2T-ig engedem csak el a gerjesztést.
Másrészt a tápok felépítésénél egyre inkább törekszem a CRC, CLC szűrők helyett CRCRC, CRCLC szűrőket lkalmazni. Ezzel egyrészt sokkal jobb lesz a szűrés, kevésbé gyepálódik az egyenirányító cső (kisebb lehet a legelső C), meg mintha jobban is szólna.


itt a normális méretezés egy kicsit mást jelent. A háló trafót általában nem méretezik DC primer áramra. Elsőre egyszerűnek tűnik a képlet, elvégre az SE csöves trafóknál könnyen eltolható munkaponti árammal a mágnesezési görbén a középpont. Ugyanez a hálótrafónál azért sokkal kényesebb, mert a hálózat mint generátor impedancia közel négy nagyságrenddel kisebb, a csöveknél szokott Ra pár kohm, a hálózat a trafó primer oldalán néhány ohm. Az SE trafó DC Rp száz ohm nagyságrendű, az EI háló trafóké primer néhány ohm, a toroidok primerje meg egy ohm alatti is lehet, persze a teljesítménytől függően változik. A 100-200mV-os DC komponens a hálózaton képes közel akkora áramot futtatni DC-ben mint lenne az AC primer áram. Ez az áram nem csak a primer tekercset melegíti, melegíti a vasat is, ha felszalad a gerjesztés a vasgörbe vízszintes ágára, akkor csökken a L-primer, ezzel megnő az AC üresjárati árama is, el kezd kalapálni a trafóvas, de még a kiöntött primer tekercs is. A szekunder oldali szinusz jelalak meg kap egy további, aszimmetrikus torzulást.
Nálam a lakásban ez a DC komponens változó, 0-300mV között mozog, viszont egyszerű kéziműszerrel megmérni nem lehet, 230Veff AC mellett a kicsi DC-t a kézi műszer nem képes értelmesen kijelezni.

A módszerem az volt, csináltam egyutas egyenirányítót elkóval a pozitív periódusra, hasonlót a negatív periódusra, utána már csak a két DC szint differenciáját kell mérni kéziműszer DC 2V vagy alacsonyabb végkitérésben, a különbség kis hibával adja a hálózat DC szintjét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 21:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
istvan01 írta:
... 230Veff AC mellett a kicsi DC-t a kézi műszer nem képes értelmesen kijelezni...

Megmértem simán. Nálam is 300mV fölött volt a csúcs, morognak is rendesen a toroid trafóim. ( 2,2kVA mag, alulgerjesztve 1,7kVA-osnak )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 22:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Akkor előfordulhat, hogy egy hipersil trafót, szerelvényt véresre húzkod az ember és nem azért zörömböl, mert nem puszilóznak össze rendesen a felek, hanem jön hátulról a kicsi DC.
Ezt a kettős félhullámút mérésileg kipróbálom. Diódák szórása, stb. nem játszik? Persze az is mérhető...
Később van:
Kipróbáltam, 4.7uF x2
Létezhet az, hogy periodikusan változik kb. 35-150mV között?
Kikapcsoltam a pákát is, azt hittem az szindarabozik, de nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.06. 23:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
A két mérőpontra tettem 560kOhmot, mert egyébként feszültségmentesen mindenféle értéket hazudott a műszer, most egy másikkal 6-800mV jött ki.
Nem egyformán mutattak. Érdekes... No, majd futok néhány kört későbben ez ügyben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2013.11.07. 02:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Én is ezt a nézetet vallom, 1,7T-ig alkalmas vasat veszek, majd max 1,2T-ig engedem csak el a gerjesztést.
Másrészt a tápok felépítésénél egyre inkább törekszem a CRC, CLC szűrők helyett CRCRC, CRCLC szűrőket lkalmazni. Ezzel egyrészt sokkal jobb lesz a szűrés, kevésbé gyepálódik az egyenirányító cső (kisebb lehet a legelső C), meg mintha jobban is szólna.


Ez príma megoldás. Az alul gerjesztett trafó mágnesezési görbéjén van hely fel-le mászkálni még egy kicsit. Egy kis DC áram még nem okoz katasztrófát.

A tökig gerjesztett kettős trafós kettős tápnál van igazi probléma. Pl egy alacsony tápelnyomású félvezetős előfoknál, vagy végfoknál okoz érdekes jelenséget.

Először teljes csönd van, mert a + és - tápág hullámossága ugyanolyan, így az áramkör kimenetén nincs brumm mert a két ellentétes előjelű zavar kioltja egymást.

Azt egyszer csak gondol egyet, hatalmas búgást kezd el produkálni véletlenszerűen, majd megint elhalkul. Ezt ilyen stochasztikusan produkálja...

Ez is a DC mágnesezési áram miatt van, mert amikor a trafóra DC áram kerül elkezd telítődni, azt a szinuszjelet asszimetrikusan elkezdi vágni. A + és - ágban a tápban eltérő lesz a zavarjel alakja és máris búg az előfok...

Egyszer megszívatott egy ilyen. Mocsok sunyi egy jelenség volt. Sokat szívtam, mire rájöttem, hogy mi áll a háttérben és gagyi a trafó. Trafócsere után örökre elmúlt a dolog. Soha többet nem jelentkezett...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 357 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség