audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:46

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 24 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 19:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szerintetek hogyan lehetne azt megvalósítani, hogy egy jelet pl 1kHz-t hozzákeverjünk a hálózati 230 V feszültséghez?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 19:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Én D/A konverterrel csinálnám. Számítógépen összekeverném a 50 Hz-et illetve az 1k Hz-et, aztán az egészet úgy erősíteném fel, hogy megfeleljen egy hálózati feszültségnek.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 19:27 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Kb. 15-20 éve a Rádiótecnikában leírták...(godolom kapcsolóórához kell)
Szerintem Elektrotanya, vagy HE.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 19:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Boylert akarsz kapcsolni? :o

Nem a jel előállítása a probléma, hanem kiküldése a hálózatra. Csak mert látszólagos rövidzárra kell kiadni a teljesítményt. Holnap megkérdezem az elektrikusokat, hogy iparilag hogyan csinálják.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 20:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Barth Ida írta:
Boylert akarsz kapcsolni? :o

Nem a jel előállítása a probléma, hanem kiküldése a hálózatra. Csak mert látszólagos rövidzárra kell kiadni a teljesítményt. Holnap megkérdezem az elektrikusokat, hogy iparilag hogyan csinálják.

Köszi, hogy utána jársz. Nem bojlert akarok kapcsolni, annál bonyolultabb a dolog. Mondjuk hibajelet akarok visszacsatolni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 21:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
dys-cus írta:
Barth Ida írta:
Boylert akarsz kapcsolni? :o

Nem a jel előállítása a probléma, hanem kiküldése a hálózatra. Csak mert látszólagos rövidzárra kell kiadni a teljesítményt. Holnap megkérdezem az elektrikusokat, hogy iparilag hogyan csinálják.

Köszi, hogy utána jársz. Nem bojlert akarok kapcsolni, annál bonyolultabb a dolog. Mondjuk hibajelet akarok visszacsatolni.


Nagyban úgy csinálják, hogy középfeszültségen csatolják fel a hf kapcsolójelet a hangfrekis vezérlésekhez. Közvilágítás, hőtárolós fogyasztók stb tervezett kapcsolása. A rendszer bonyolúlt de a vezérlés összefüggései téged nem érintenek. Ugy csinálják, hogy az alapharmónikust szűrik ez ugye 50Hz és a magasabb frekvenciájú vezérlőjelet a szűrő átengedi. Ez kicsibe is így kellene kinézzen. Kihasználják azt , hogy a hálózat magasabb frekvenciákon magasabb impedanciát mutat. A baj a fázisjavítással van. Az alállomásokon lévő vagy a kihelyezett fázisjavító állomásokon középfeszültségen a fázisjavító kondenzátorok előtt szűrőfolytókat tesznek, hogy a konditelep ne csukja rövidre a hf jelet. Ettől függően viszonylag nqagy teljesítménnyel kell betolni a vezérlő jelet mert a hálózat eléggé kiterjedt és sok a paralel fogyasztó ami azért ezt a jelet is terheli. Nem beszélve arról , hogy a kisfeszültségen alkalmazott akár vezérelt akár fix fázisjavító egységek már nincsenek folytóval leválasztva. Szóval messzire nem tudsz jelet küldeni házi eszközökkel.
Ez az ipari vezérlőjel csomag hordózófrekije helyenként eltér de nagyságrendileg 200Hz környéke. Amikor működik a a jel felcsatolása érdekes hangja van az alállomáson, olyan mint ha hajókürtők szólnának és a segédüzemet is kicsit meghúzza , látszik a világításon pár állomásnál láttam :)

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 21:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
dys-cus írta:
Szerintetek hogyan lehetne azt megvalósítani, hogy egy jelet pl 1kHz-t hozzákeverjünk a hálózati 230 V feszültséghez?

series injection transformer :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ez tényleg láma kérdés volt úgy, hogy otthon van több csöves erősítőd is! :lol:

Rákötsz valami jelgenerátort az egyik csöves lótúróra. Szekundert bevágod a 230-as hosszabbítóval sorosan és máris akkora 1K jelet keversz rá, amekkora kell. (gondolom az 1K-s komponens csak töredéke akkora kell, mint maga a 230V). Mondjuk a terhelés áramfelvételével nem árt ehhez képben lenni, nehogy szétvágja a kimenőtrafódat, meg a csöveidet. :D

Csak leválasztott szekunderű kimenőtrafós csöves jó. Szóval az ARC-d nem. Valami mono, visszacsatolatlan TV csöves szutyok lenne jó...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD mester írta:
Ez tényleg láma kérdés volt úgy, hogy otthon van több csöves erősítőd is! :lol:

Rákötsz valami jelgenerátort az egyik csöves lótúróra. Szekundert bevágod a 230-as hosszabbítóval sorosan és máris akkora 1K jelet keversz rá, amekkora kell. (gondolom az 1K-s komponens csak töredéke akkora kell, mint maga a 230V). Mondjuk a terhelés áramfelvételével nem árt ehhez képben lenni, nehogy szétvágja a kimenőtrafódat, meg a csöveidet. :D

Csak leválasztott szekunderű kimenőtrafós csöves jó. Szóval az ARC-d nem. Valami mono, visszacsatolatlan TV csöves szutyok lenne jó...

Láma kérdés, láma válasz. :lol: Mi lészen a feltranszformálódó 50 Hz-vel?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
dys-cus írta:
Mi lészen a feltranszformálódó 50 Hz-vel?

+ párhuzamos kondi a soros becsatolási pontra, ami párhuzamos rezgőkört alkot. Engedi becsatolódni az 1kHz-et, viszont sönt az 50Hz-nek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 00:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mzperx írta:
dys-cus írta:
Mi lészen a feltranszformálódó 50 Hz-vel?

+ párhuzamos kondi a soros becsatolási pontra, ami párhuzamos rezgőkört alkot. Engedi becsatolódni az 1kHz-et, viszont sönt az 50Hz-nek.

Köszi!b

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 09:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A helyzet az, hogy valamilyen félvezetős megoldás érdekelne, mivel kistorzítású jelet, és fázisban kell hozzáadnom az 50Hz-s váltóhoz. Sajna a trafó erre nem igazán jó. Annak van fázis hibája, ami itt nem megengedhető.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 09:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Vagy ha az a trafó egy kicsi ferrit magon van, máris nem olyan jó az 50Hz átvitele. Kérdés mennyire kell hígendnek lenni :mrgreen: Persze ilyenkor csöves meghajtás kizárva :o
Közben már írtál mást, mindegy.

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 09:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Sztem nem lenne olyan hatalmas hiba, jól méretezett trafóval.
De ahogy kiderülnek még részletek, alighanem jobban jársz valami gyári megoldással. Most olvasom figyelmesebben:
Idézet:
félvezetős megoldás érdekelne, mivel kistorzítású jelet, és fázisban kell hozzáadnom

Erre nem a csövek a legjobbak trafóval? Eddig ezt olvastuk mindig :D

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 10:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
dys-cus írta:
KD mester írta:
Ez tényleg láma kérdés volt úgy, hogy otthon van több csöves erősítőd is!

Rákötsz valami jelgenerátort az egyik csöves lótúróra. Szekundert bevágod a 230-as hosszabbítóval sorosan és máris akkora 1K jelet keversz rá, amekkora kell. (gondolom az 1K-s komponens csak töredéke akkora kell, mint maga a 230V). Mondjuk a terhelés áramfelvételével nem árt ehhez képben lenni, nehogy szétvágja a kimenőtrafódat, meg a csöveidet.

Csak leválasztott szekunderű kimenőtrafós csöves jó. Szóval az ARC-d nem. Valami mono, visszacsatolatlan TV csöves szutyok lenne jó...

Láma kérdés, láma válasz. :lol: Mi lészen a feltranszformálódó 50 Hz-vel?


Láma kérdésre tökéletes válasz, majd láma nem értés. :D

Soros! bekötést mondtam! A terheléssel sorban! kéne bekötni....

Magára a hálózatra nem fogsz egyszerű módon 1Khz-et rátolni. Egy ilyennek a kifejlesztése önmagában 100e-ekbe kerülne. Akkor inkább csinálj napkollektorhoz invertert, ami a hálózatba táplál vissza, fázis szinkronban. Azt egyszerűbb megcsinálni. 500.000Ft-nál kezdődik egy ilyen kütyü gyárilag. Komolyan eladható dolog lenne. Szerintem eladhatóbb, mint a kimenő trafó tekercselés...

Ja, még annyit, hogy a direktbe, hálózatba erőszakolt nagyobb, pár V feletti jelnél ott az a veszély, hogy elolvadnak a falban a drótok, meg ilyesmi... :mrgreen:

Egyébként az előttem szóló említette a rezgőkört. A trafó szekunderrel párhuzamosan bekötött "párhuzamos" rezgőkör, 1Khz-re állított rezonanciával némileg segíthet az erősítő kimenetére visszatáplált áram! (nem fesz) eliminálásában. De persze ez a visszatáplált áram a legritkább esetben szinuszos, emiatt a legritkább esetben 50Hz (gondolom nem hősugárzót fogsz hajtani)...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 11:22 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A diploma munkám hasonló volt, de ott kis szintű jeleket pakoltam a hálózatra, kapacitívan csatolva - elválasztava. A meghajtása TDA2030-volt. Egy kisebb hálózaton belül (lakóház) szépen megkaptam a jeleket.
Nem tudom neked mekkora jelszint kell, én így 50-100mV-ot tudtam mérni az ellenpontokon...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 12:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Ha a becsatolási pont után kell megkapd ezt az 1kHz -es jelet akkor nincsen nehéz dolgod.Vagyis, könnyebb dolgod van :) Így messze is el lehet küldeni a jelet a soros trafóval . Ez olyan mint egy áramváltó a hálózaton csak nem áramgenerátoros üzemben, mert megengedünk jelentős feszültségeket a tekercseken. . Pl egy 1:10 áttételű trafót bekötve és mondjuk 1V jelet tervezve a hálózaton 10V jelet kell a primmerbe betolj . De ezt tudtad. A soros szekunderen indukálódó 1V fesz pedig modulálja a hálózati feszt. A gond csak annyi , hogy ezen a szekunderen akár 20A is folyhat a terhelés függvényében. Nyilván ugy kell a primmert lezárni, hogy a szekunderen ne legyen nagy a feszesés. pl 20A hatására ne eshessen csak 1-2V . Ekkor a primmer lezárásán az áttétel arányában folyik áram 1:10 áttétel esetén 2A és az áttétel arányában indukálódik feszültség ez 10V . Ha Ohmos a lezárás akkor ugye ott 20W el is disszipálódik. Nem tudom ez belefér e? A vezérlőfeszt meg kapacitíve kell becsatold és ugy méretezni a csatolókondért, hogy 50Hz en jelentős legyen az Xc azért, hogy a meghajtóerősítő kimenete felé 50Hz en minél kisebb áram folyjon.Ez egyébként függ a soros trafón átfolyó terhelő áramtól! Pl ha nincsen terhelés a becsatoló trafó után akkor nem is kell semmit a lezáró ellenálláson elfütened vagy a meghajtó erősítő felé sem folyna áram. Ezt az erősítő a kimenetén szépen a negatív vcs miatt és 50Hz es bemenő jel hiányában szépen rövidre is zárja. Az 1kHz es jeledre nézve pedig a csatolókondi Xc-je lényegesen kissebb soros ellenállásként viselkedik és a meghajtóerősítő jelét szépen kis veszteséggel becsatolja a trafó primmerbe. Sajna a lezárást is meg kell hajtsa ezért kétszeres teljesítményt kell betolj ez a fenti számoknál maradva 40W. Nyilván lehetne finomítani a módszert pl ugy hogy a meghajtóerősítő végezze a lezárást is de sztem feleslegesen bonyolítaná a helyzetet és már majdnem mindegy hol füstölöd el a keletkező veszteségeket. Vagy induktív kapacitív tagokkal megoldani a lezárást 50Hz -re hangolt szűrő de ilyen áramoknál és alacsony freki esetén rakás vas kellene hozzá, meg kondenzátorok.
Ha a becsatoló pont elé is akarsz jelet küldeni akkor már komoly bajban vagy mert a hálózat hurokellánállása kicsi (jellemzően 1 Ohm alatti távolságtól függően) és a trafó felé egyre csökken. Persze 1kHz re nézve nyilván magasabb de akkor is jelentősebb villanyt kellene betolj.

Én így oldanám meg a feladatot meg konkrétumokra méreteznék. Jó volna tudni több részletet.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 16:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
A diploma munkám hasonló volt, de ott kis szintű jeleket pakoltam a hálózatra, kapacitívan csatolva - elválasztava. A meghajtása TDA2030-volt. Egy kisebb hálózaton belül (lakóház) szépen megkaptam a jeleket.
Nem tudom neked mekkora jelszint kell, én így 50-100mV-ot tudtam mérni az ellenpontokon...
db

Max 2,3 Voltot kell becsatolni, de ez változik. Inkább ennek töredékéről van szó folyamatosan.Elvileg egy Gányklón félvezetős vacak jó is lenne. Manapság az elérhető.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 16:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Péter írta:
Sztem nem lenne olyan hatalmas hiba, jól méretezett trafóval.
De ahogy kiderülnek még részletek, alighanem jobban jársz valami gyári megoldással. Most olvasom figyelmesebben:
Idézet:
félvezetős megoldás érdekelne, mivel kistorzítású jelet, és fázisban kell hozzáadnom

Erre nem a csövek a legjobbak trafóval? Eddig ezt olvastuk mindig :D

Értem én Péter fiam! De miért nem férsz a bőrödbe? Azt sem tudod miről van szó, de neked egyből bele kell kotyognod.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 22:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Ohh, bocsánat. Humornak hívják. Nem lenne jó, ha elterjedne a húzzálel stílus. És írtam hasznavehetőt is, csak azon nem akad meg a szemed.
És miért nem tudom miről van szó? Ehh. Még engem is föl tudsz hergelni.

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 22:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Péter írta:
Ohh, bocsánat. Humornak hívják. Nem lenne jó, ha elterjedne a húzzálel stílus. És írtam hasznavehetőt is, csak azon nem akad meg a szemed.
És miért nem tudom miről van szó? Ehh. Még engem is föl tudsz hergelni.

Na ez az ami nem érdekel engem, de te sem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 23:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
dys-cus írta:
Péter írta:
Ohh, bocsánat. Humornak hívják. Nem lenne jó, ha elterjedne a húzzálel stílus. És írtam hasznavehetőt is, csak azon nem akad meg a szemed.
És miért nem tudom miről van szó? Ehh. Még engem is föl tudsz hergelni.

Na ez az ami nem érdekel engem, de te sem.

Mi lenne ha egy kicsit le higgadnál, azért ő 100X többet ért az elektronikához mint te.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 23:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egymás hozzáértését ne minősítgessük, ha lehet. Egyrészt, mert nincs feltétlenül ennek megítélésére kellő alap, másrészt, ami még fontosabb, erősen sértő és konfrontáció forrás.

dys-cust meg ne hergeljétek ettől jobban, mert elszáll az agya, a végén még előjön belőle az állat, aztán kénytelen leszek szegény dys-cust szégyen szemre kitiltani pár nap pihenőre, amíg lehiggad. :twisted: :lol: :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Láma kérdés.
HozzászólásElküldve: 2015.02.24. 09:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Mi lenne ha egy kicsit le higgadnál, azért ő 100X többet ért az elektronikához mint te."
Lehet, de akkor sem tűröm el, hogy gúnyolódjon velem. Én nem szóltam hozzá, s ezt elvárom tőle is. Úgyhogy inkább arról írj, hogy mennek e a trafók?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 24 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség