audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 14:07

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 128 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2015.02.26. 11:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ebben a topicban kívánom közzétenni fejlesztéseimet, tájékoztatni a tisztelt publikumot azokról a tekercselésekről, amiről bekívánok számolni. Ugyancsak itt kívánok azokról az elektronikákról írni, amelyeknek előállításában barátok felkérésére résztveszek. Mindezt azért itt teszem, mivel a szoros értelembe vett DIY tevékenységem befejezem. Ennek oka az, hogy saját rendszeremet nem kívánom tovább variálni, mert nekem így tetszik, ahogy van annak minden eleme.
Hamarosan publikációra kerül egy kimenőtrafó (továbbiakban betűspórolás miatt OPT) ismertetése.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.28. 14:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az Off hozzászólások letakarítása után rátérek a lényegre:
Az általam tekert trafók Általában német, vagy olasz rézdróttal tekerődnek, de ritkán előfordul Török is. Van egy jelentős készletem 0,1mm alatt, ami kb már 30 éves. Azok gyártási helyét nem ismerem.

A trafó készítés során felhasznált vas 3 féle lehet:
1: M30-as Vacoperm 100-as anyagból
2: EI sorozat tagjai 60-astól 105-ig. Ni ötvözetű németországi származású anyagból. Az EI60 nyakamon maradt készlet, örexik itt a műhelyben, ezért nem fényes.
3. GOS EI 105-ös bontott, de nem rozsdás vas korlátozott mérétékben különleges utánépítésekhez. Vintage célra.

A tekerést Meteor típusú svájci tekerőgépen végzem, amely félautomata, és teljes automata üzemmódban is tud működni. Én félautómataként használom réteg tekercselés üzemmódban, mert minden réteget szigetelni kell, mert mint korábban említettem, a kimenőnél legfontosabb a jó szigetelés. A berendezésen beállítható a huzalvastagság, menetszám, tekercselési hosszúság, fordulatszám, a tekercs helyzete a csévén belül.
A kivezetések háromfélék lehetnek: Vagy Habia drótból, vagy a tekercs saját anyagából, vagy SK forrléces.

A trafó összeállítása alapból egy keret, de van lehetőség felárért kétfajta endbell (végharang) beszerzésére, amik sajna nagyon drágák, s nem is mindig elérhetők itthon.
A trafókra garanciát vállalok. Egy trafó elkészítése bonyolultságtól függően 10-12 óra. Nem egyszerű a trafótekerés. ;)
A méretezést én készítem. Az Ultrechti egyetem elektromos karáról szereztem a képletcsoportot, amelyet egy Excel táblába foglaltam. A táblázatot optimalizáltam az általam használt vasra úgy, hogy a megtekert trafót kimértem, majd a táblázat konstansain, igazítottam. Ezért a méretezésem pontos, de más vashoz nem igazán használható. A táblázat figyelembe veszi a vas paramétereit, az áram terhelhetőséget, a geomatriát, hatásfokot, szerelési hibát, légrést,stb.
A szekunder impedanciát javaslom 6,3 Ohnra, mivel ez terjed a megszokott 4, 8 Ohm helyett, ami eleve csak néhány frekvenciára igaz. A 6,3-ról viszont elmondható, hogy a 8 Ohmosként árult hanxórók RDC-je legalább annyi.

A tekert transzformátorok felépítése dyscus féle, általában 8, néha 7 tekercsrészt tartalmaznak s primér oldalon. Ezt azért írom le, mert volt már olyan, hogy a T. megrendelő azt nem tudta, hogy milyen Raa-ra kéri az illesztést, de erőlködött, hogy neki mindenféleképpen 6 tagolású kimenő kell.
Tudni kell, hogy a tagolás számával közel négyzetesen csökken a szórt induktivitás, de ugyan ilyen mértékben növexik a szórt kapacitás. Ezen paraméterek másokkal együtt meghatározzák a trafó rezonancia pontját. Ami nem mindegy, hogy hol van, és milyen mértékű (impulzus átvitel). Létezik olyan nagy nevű cég, akinek SE rendszerű trafójának rezója a hangfrekis sávban van. :lol: És ezt vannak akik használják is, sőt egészen sokan építenek belőle. Tanulság, hogy egyszer egy "trafó versenyre" nagyon jó trafót akartam készíteni, ezért szereztem GOS vasat drága pénzért, és nagy tagoltságú trafót készítettem, hogy minden rendben legyen. Nos ennek rezója alacsony lett, de még így sem ez volt a legrosszabb trafó a mezőnyben, mert a basszusa viszont kiváló volt. Ilyen hülyeséget mégegyszer nem követek el. :)
Mindenesetre a tagolás mértéke függ a menetszámtól, az alkalmazni kívánt áram nagyságától, a szigetelés vastagságától, stb.
A fényképen a legutolsó munkám látszik elkészítés közben. A drót vastagsága 0,315mm Cu.


Csatolmányok:
Teker5.JPG
Teker5.JPG [ 315.41 KiB | Megtekintve 90618 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.28. 14:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy barátom megkért, hogy tekerjek neki egy, 6550 csövekre építendő erősítőhöz legalább 45 Wattos kimenőtrafót Raa=4,2k-ra. Mivel ez az érték eléggé a cső működésének határán van, ezért javasoltam a legalább 4,5k-ra való illesztést.
A trafót hangenerátorral (Grundig TG6 Prezisions NF Generator 1Hz-1MHz).
Rezonancia pontja 155 kHz -15dB
RDCPX= 48,2 Ohm, és
RDCPO=48 Ohm
Átvitel 15 Watton 20Hz -1dB, és 20kHz -1 dB 5k-s illesztésen TR0105-ös teljesítmény hanggenerátorral mérve.
Méretezésnél számított Lp=23,89H, ténylegesen mérve és számolva 24,2H
Szokásos számítógépes mérések a fotókon. Négyszögjelet csak az 1k-sat fotóztam le, hiszen annyi elég annak megítéléséhez, hogy mire számíthatunk az impulzus átvitel során. Az egyik fotó hátterében az emlékeztető füzetem látszik a mérésekkel, kerekített értékkel.(ezt csak azért írom le, hogy nehogy valaki ezen poénkodjon feleslegesen)

Íme néhány fotó különösebb kommentár nélkül.
Most viszont megyek bablevest főzni. :lol:


Csatolmányok:
6550 Péter Bode.JPG
6550 Péter Bode.JPG [ 126.56 KiB | Megtekintve 90606 alkalommal. ]
6550 Péter Phase.JPG
6550 Péter Phase.JPG [ 83 KiB | Megtekintve 90606 alkalommal. ]
6550 Péter THD 1kHz.JPG
6550 Péter THD 1kHz.JPG [ 151.33 KiB | Megtekintve 90606 alkalommal. ]
6550 Péter IMD.JPG
6550 Péter IMD.JPG [ 165.09 KiB | Megtekintve 90606 alkalommal. ]
1kHz néccög.JPG
1kHz néccög.JPG [ 314.59 KiB | Megtekintve 90606 alkalommal. ]
Trafo2.JPG
Trafo2.JPG [ 314.85 KiB | Megtekintve 90606 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.28. 15:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!
Ha nem kívántak a hsz-ek, semmi kifogásom a törlés ellen, csupán kérdés és jelzés a szándékom.
Jóideje állok a tekerések előtt és az itt és másutt kapott infók alapján én a következőket tartom szem előtt, illetve próbálom majd követni.
1, a trafókat nem mágnesezhető szorító csavarokkal szerelem - M, E I lemezesek
2, az összeszorító csavarokat ezen kívül szigetelő gyűrűkkel szerelem - lásd a képen
3, a trafó kivezetéseket olyan hosszúra hagyom, hogy toldás nélkül érjenek a vezetékek a rendeltetés szerű helyükre
4,A szorító szerelvényeket szigetelő papírral kiszigetelem a lemezcsomagtól - mint pl. a komplett hipersil magoknál is gyárilag adva van.

Többek közt az EDCOR-tól is van néhány trafóra való vasam - GOS - ott csévét is vettem, mert ők collban mérnek.
Mivel fillérekért volt, vettem ezeket a szigetelő gyűrűket is, ezzel a módszerrel szerel a cég is.
Tehár vagy sárgaréz csavarokat, vagy korr anyagból készült csavarokat fogok használni, egyik sem jelent különösebb költséget.
Elképzelhető, hogy fenti módus csak igen kicsi, de mindenképpen jobb eredményt ad, mint az ellenkezője, ki kéne a gyakorlatban próbálni...
Én már mindenképp ezek szerint járok el és az sem biztos, hogy érzékelem a különbséget, de, mint gyakorlott trafógyártó kipróbálhatnád, egyik sem visszafordíthatatlan eredményt szül.


Csatolmányok:
us.JPG
us.JPG [ 1.97 MiB | Megtekintve 90595 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.28. 18:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Szép egyenletes a frekvencia menet felső részének a lefutása, nem lehetne a fentebbi részekről is mérést látni? Konkrétan engem a 20kHz-1MHz tartomány érdekelne, vagyis, hogy az a 155kHz rezonancia pont hogy is néz ki pontosan? Gondolom a számítógépes mérésnek már ez a felső határa, de ahogy olvasom a generátor tudná 1MHz-ig.
A szekunder úgy tűnik, hogy nagyon vastag huzalból van (a kép alapján) mennyi lett a szekunder R DC-je?
Nem lehetne még egy 10kHz-es négyszögjelet megnézni?


Csatolmányok:
a.jpg
a.jpg [ 876.15 KiB | Megtekintve 90537 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.02.28. 20:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A freki átvitel szépen csükken kb -25 dB-ig, majd elkezd emelkedni, 155k-n eléri a csúcsot, aztán csökken folyamatosan. 500k-n már nem értékelhető. De hidd el nincs időm mindent végig rajzolni, fotózni, feltölteni, stb. A 10k-s négyszögjel felfutó éle kerekedik a Bode diagramból ez megjósolható. A 20k-n ugyanitt enyhe cikcakkot mutat már, gondolom a fázis torzítás miatt,meg a rezonancia miatt. Legközelebb lefotózom, ezt már nem tudom,mert a jó postás izzadva cipeli valamerre. :lol:
Egyébként az ARC topicban láthatsz 10k négyszögjelet a trafómon. Ez ugyan olyan OPT, csak kevesebbre van illesztve. A belső felépítés ugyanaz minden 12W-50W-os trafóm esetében.Néha a szekunder változik az igényeknek megfelelően. Ki van ez már kísérletezve, sokat dolgoztam érte. A következő projectnél lefotózom a 20 Hz-t, meg a 10kHz-t.
A szekunder 1,2mm-es huzalból van, ami meg van duplázva. Az RDC 0,42 Ohm, de ne vess rá követ,mert a digi multiméter itt már csal. Annál pontosabb meg nincs. De ne ess tévedésbe, mert ez nem is számít, hanem inkább az impedanciája, ami viszont számolható lenne, de azt elmulasztottam. Egy biztos, a szakirodalom 5-öd, 10-ed részt ajánl a hanxóró ipedanciához képest. Ez biztos meg van. Egyébként az NFB ezt úgyis csökkenti, ellentétben az SE erősítőkkel szemben, amibe nem tesznek NFB-t, de viszont a légrés miatt nagyon nagy menetszámot kell alkalmazni a primér oldalon, és ezért a sekunderen is nagy a menetszám,ezért nagy az impedancia, ezért kicsi a csillapítás. Ez is baj ott, igaz azt lehet látni, hogy amorfra kis menetszámot tekernek, ezért ott elvileg kicsi a szekunder impedancia, tehát amorf vassal talán nagyobb csillapítás érhető el, ezért úgy tűnik jobban szól, de nem a vas, hanem rajta a kis menetszám. Ki kellene mérni ezt a jelenséget. Jól belemerültem, de mostmár megyek, mert vár a vacsi. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.01. 01:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Most ide szabad írni, nem, vagy mik a szabályok? Végül is egy saját oldal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.01. 08:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
Ki kell elemezni a fotón lévő dolgokat. Most erre időm már nincs, de nyugodtan tedd át a gyártói fórumba, reflektálni fogok rá. Mindenféleképpen, mert találtam benne érdekességet.

Igen, jó lenne kifejezni a szándékodat, hogy mit szeretnél, hogy miről legyen szó ebben a részben?
Én úgy gondoltam, hogy itt csak a saját dolgaidról írsz, de ha mégse, akkor itt a tegnapi kép, érdekelne mit vettél észre?


Csatolmányok:
6k SE könyv 1lap.jpg
6k SE könyv 1lap.jpg [ 323.15 KiB | Megtekintve 90499 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.02. 15:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Idézet:
Ki kell elemezni a fotón lévő dolgokat. Most erre időm már nincs, de nyugodtan tedd át a gyártói fórumba, reflektálni fogok rá. Mindenféleképpen, mert találtam benne érdekességet.

Igen, jó lenne kifejezni a szándékodat, hogy mit szeretnél, hogy miről legyen szó ebben a részben?
Én úgy gondoltam, hogy itt csak a saját dolgaidról írsz, de ha mégse, akkor itt a tegnapi kép, érdekelne mit vettél észre?


Bárki írhat ide, kérdezhet is bárki. Igazából csak azt akartam ezzel a topic-al elérni, hogy kedvezzek azoknak a jóakaróimnak, akik szerint feleslegesen írok a többi topicba, meg minek nyomulok a hülyeségeimmel, meg stb. Továbbra is bárkinek segítek csövesben, trafóban, meg amiben csak tudok. De magamnak már nem készítek semmit. Még az előfokomat kell tökéletesíteni, mert egy picit búg, ahhoz készítek egy új tápot, illetve van egy elképzelésem, amihez nyitottam itt egy topicot is, de aztán meg is szüntettem. Mivel jelenleg főleg a trafózásból van egy kis bevételem, meg esetleg ismerősöknek TauCeti építésből, így ez utóbbi rajzát nem adom ki csak annak, aki Pl KIT-et kér tőlem építésre. Trafók esetében nem adom ki a méretező táblám, és a trafók tekercseinek elrendezését, mert ezektől függ az eredetisége, a hangja.
Egyszerűen szólva azért lett ez gyártói fórum, mert én inkább már a DIY mozgalmat segítem, ahhoz nyújtok elérhető árú audio trafókat, s nem csak a saját örömömre tekergek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.02. 16:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A fotón lévő dolgokról:
1, Jól lehet látni, hogy a keresztmetszet növelésével a tekercsosztást is növelni kell, mert a tekercs átmérőjének növelése a szórást is növeli. Az osztások számának növelésével négyzetesen csökken a szórás, illetve nő a szórt kapacitás. Mindezt a mérés alátámasztja, miszerint a kissebb trafónak jobb a magasátvitele, mivel kissebb a szórása, pedig neki kevesebb a tagoltsága.
2, A tévhit az, mikor jó nagy vasat alkalmaznak a minnél jobb mélyátvitelhez. Pl 8 Wattos 300B-hez 150 Wattos trafóvasra tekernek kimenőt. Na ezeknek a trafóknak az átvitele kezd már 100Hz-től esni, ami sajna meg is hallható a hangban. A mérésből látszik, hogy a kissebbik OPT nagyobb Lp primér induktanciával rendelkezik, mint a nagy. Sokan gondolják, valamit rosszul mértek. Nem, dehogy, csak azt felejtik el, hogy még a vas keresztmetszet növelésével az induktivitás naggyából egyenes arányban növexik, addig a menetszámmal négyzetesen nő az Lp. Ha pedig az Lp több, akkor a trafó átvitele mélyben jobb lessz. Érdekes módon több menetet alkalmazunk a kissebb keresztmetszetre a kissebb gerjesztés miatt, de ez miatt meg mélyebbre megy a trafó. Ugye az átvitel alsó-3dB-s töréspontját a cső Ra értékéből, és a trafó primér impedanciájából alkotott osztó adja, mikor is az osztási viszony 1/GYÖK2 értékkel csökkenti az osztóra adott feszültséget.
(20X log(1/gyök2)=-3
3. Jól látható, hogy ezen trafók tervezői hasonló módon számolnak, mint az ultrech-i egyetemen, és ezért hasonlóan hozzám. Ez a primér tekercs huzalvastagságából derül ki. Amatőr gyakorlatban vastól függően egyforma drótot használt volna a felhasználó. Láthatjuk: kis trafó 0,25mm, nagy trafó 0,32mm. Pedig egyfajta csőhöz készültek, ugyanakkora áramot áramoltatnak rajtuk át. Miért is van ez? A fizikailag nagyobb méretű tekercsnek a felülete relatíve kisebb, mint a kis méretű tekercsé, ezért kevésbé hül. A melegedés mértékét pedig az áramsűrűség (A/mm2) szabályozza. Egyenesen következik, hogy ezen okok miatt a nagyvasnál kisebb áramsűrűséget engedünk meg, ezért vastagabb huzalt használunk, ami viszont a menetszámot csökkenti.
Jót mosolygok magamban, mikor valaki azzal illusztrálja az általa tekert trafó minőségét, hogy kis áramsűrűséget használt a számításaiban. Vagy mikor azt kérik, hogy így készítsek trafót. Ezzel a tervezési gyakorlattal, vagy kéréssel az illető a trafójának megint csak a mélyátvitelét csökkenti. Tanulság: nem mindig jó a túlméretezés, sőt mint ebben az esetben bemutattam, káros is tud lenni. Mindez jól látható a méretezésemben lsd. fotók, ahol a kékmezőket kell vizsgálni. Észrevehetjük, hogy a kétszer akkora áramsűrűség mintegy 300-al növeli a primér menetszámot. Az eltérés %-ban:+18,8%. Ha valaki figyelmes, azt is észreveszi, hogy mivel az áramsűrűségen kívül semmit sem változtattam, a pakettvastagság is változott, hogy a tekercs induktivitása változatlan maradjon, hiszen az határozza meg a mélyfrekis átvitelt. Természetesen a huzalátmérő is változik.

Nos kb ennyi jöhet le a betett fotóról, amely ugyanazt a trafót kétféleképpen "készíti" el. Nekem melyik kellene? Természetesen a kissebbik, mivel annak hangja lesz kicsit dúsabb, kerekebb. SZVSZ. :)


Csatolmányok:
2Amm2.JPG
2Amm2.JPG [ 247.92 KiB | Megtekintve 90430 alkalommal. ]
4Amm2.JPG
4Amm2.JPG [ 247.88 KiB | Megtekintve 90430 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.03. 13:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy barátom megkért arra, hogy segítsek neki egy olyan meghajtóegység kifejlesztésére, ami ECC99 csővel hajt PP egy végfokot, tehát van benne fázisfordítás is. Ugyanakkor szüksége van arra, hogy ezzel a meghajtóval tudjon egy 300 Ohmos fülest is hajtani. Ez utóbbi szükségletet a pénztárca és építési idő szűke hozta létre. Nos addig törtem a fejem, még mit tesz Isten, rájöttünk, hogy ez egy átkapcsolható trafóval megoldható. Mivel igazából a füles 300 Ohmja terheli a trafót, ezért egy 15k/300 Ohm illesztési arányú kütyüt készítettem. A szekundereket lehet sorba, vagy párhuzamba kapcsolni. Soros állapotban fázist tud forgatni. A trafó EI78-as magra készült, P=3890, S=2X558 menettel. A tekercsek osztása éppen a szükséges. Ha több osztás lenne, akkor már növekedne a szórt kapacítás. Ennek hatása már így is észrevehető. Rezonancia pont 85kHz környékén van. Próbáltam egy kompromisszumos megoldást találni, az ilyen nagy menetszámoknál, és ekkora trafóknál fellépő szórási problémák megoldására.
Sajnos ez miatt elsőre nem is lett jó a trafó, szét kellett vágni, réz anyagát pedig felajánlottam a hazánkban tanyázó szegényebb népcsoport számára, akik ezért cserébe a szemeteskukámat kiürítés után mindig bedobják az udvarra. Ezért veszem már a 4. kukámat, mert mindig eltörnek ilyen hidegben, mivel megdermednek. :P
Végül sikerült a kompromisszum megtalálása mind a kuka, mind a trafó ügyében. A méréseket a szokott módon végeztem. Hangenerátoros és a számítógépes mérés között számottevő különbség nem volt. A mérést fázisfordító állásban végeztem. Füles állásban, mikor a szekundérek párhuzamosan vannak kötve, a mélyátvitel kicsit romlik, 20Hz-n eléri a -3dB-t. Ez nem hiszem, hogy gondot okozna a barátomnak. Nem azért mert süket, hanem azért, mert ez az átvitel még mindeg belül esik egy füles átviteli sávján. Mivel a torzítások rendkívül kicsik, így azt a továbbiakban nem publikálom, csak akkor, ha valami extrém eltérés lessz. Íme a mérések:


Csatolmányok:
Alex füles Bode.JPG
Alex füles Bode.JPG [ 124.39 KiB | Megtekintve 90359 alkalommal. ]
Alex füles Phase.JPG
Alex füles Phase.JPG [ 104.47 KiB | Megtekintve 90359 alkalommal. ]
Alex füles THD.JPG
Alex füles THD.JPG [ 149.19 KiB | Megtekintve 90359 alkalommal. ]
Alex füles IMD.JPG
Alex füles IMD.JPG [ 157.25 KiB | Megtekintve 90359 alkalommal. ]
20Hz.JPG
20Hz.JPG [ 316.01 KiB | Megtekintve 90359 alkalommal. ]
1kHz.JPG
1kHz.JPG [ 329.33 KiB | Megtekintve 90359 alkalommal. ]
10kHz.JPG
10kHz.JPG [ 321.52 KiB | Megtekintve 90359 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 09:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Valami ilyen kapcsolás lett akkor?
Ez már nikkeles mag, vagy még csak sima?
Amikor fázisfordítóként üzemel, akkor nem lehet az illesztést változtatni, hogy jobb legyen a frekvencia átvitel?
Pont ezen gondolkoztam, hogy kimenő trafóknál a soros, vagy a párhuzamos szekunder összekötés jobb választás-e?


Csatolmányok:
2a3 PP.jpg
2a3 PP.jpg [ 57.37 KiB | Megtekintve 90312 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 13:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez nikkel tartalmú vasból készült, mint általában a többi trafóm is.
A helyzet az, hogy lehet jobb a frekiátvitel fázisfordítóként, mivel a végcső nem nagyon fogja a trafót terhelni. A görbe felvételénél a trafó terhelve volt. A beépítő majd valszeg 1-3,3k közötti ellenállással kell, hogy megterhelje a trafóta jó átvitel érdekében. Ezt ki kell kísérletezni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 14:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Közben elgondolkoztam ezen a meghajtáson, és arra jutottam, hogy egy ilyen trafós fázisfordításos PP végfok nagyon jól szólhat! (Ha a csatoló kondit sikerül kihagyni a jelútból)
Milyen végcsövekkel lesz megépítve?
Ahogy nézelődtem a neten, találtam egy megoldást IT trafó tekerésre, azt írják, ez a tekercs elrendezés jobb átvitelt ad, mint a réteges elrendezés. Próbáltál már ilyet?


Csatolmányok:
tr.jpg
tr.jpg [ 36.34 KiB | Megtekintve 90280 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 21:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Próbáltál már ilyet?"
Hülye vagyok én? :lol:
A messzi földön híres szimmetrikus kimenőim sincsenek megosztva középen, pedig 2% szimmetriát garantálok egy kimenőre. Mitül jobb egy trafó, ha agyon, nem túl, hanem agyon van bonyolítva. Marhaság, nem rádióadót építünk. Az más dolog.
A trafó kondi tesztre megkeresem az Indexen leírt ilyen találkozó leírását. Én semmit nem mondok, mert elfogultsággal vádolnának, pedig ott sem voltam.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.04. 23:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
Mitül jobb egy trafó, ha agyon, nem túl, hanem agyon van bonyolítva. Marhaság, nem rádióadót építünk. Az más dolog.

Primer impedancia 600R, 10Hz@-0.2dB, 600kHz @ -1dB, 1.2MHz@-3dB
Primer impedancia 5k, 10Hz@-0.2dB, 170kHz @ -1dB, 360kHz @ -3dB
Primer impedancia 10k, 10Hz@-0.4dB, 95kHz @ -1dB, 210kHz @ -3dB

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 06:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
GA2 írta:
Közben elgondolkoztam ezen a meghajtáson, és arra jutottam, hogy egy ilyen trafós fázisfordításos PP végfok nagyon jól szólhat! (Ha a csatoló kondit sikerül kihagyni a jelútból)
Milyen végcsövekkel lesz megépítve?
Ahogy nézelődtem a neten, találtam egy megoldást IT trafó tekerésre, azt írják, ez a tekercs elrendezés jobb átvitelt ad, mint a réteges elrendezés. Próbáltál már ilyet?

amennyire én értek a trafókhoz, az osztott cséve testtel a szórt kapacitást lehet csökkenteni drasztikusan, viszont az induktív szórás megszalad, ráadásul az kitöltés/áramsűrűség is leromlik, ami megint csak nem kedvez a sávszélességnek. Nem véletlen, audió trafót általában nem készítenek osztott csévével, én még sehol nem láttam.
Az osztott cséve ott jöhet számításba, ahol nagy feszkó van és biztonsági szempont erősebb az átviteli jóságnál.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 10:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
GA2 írta:
Közben elgondolkoztam ezen a meghajtáson, és arra jutottam, hogy egy ilyen trafós fázisfordításos PP végfok nagyon jól szólhat! (Ha a csatoló kondit sikerül kihagyni a jelútból)
Milyen végcsövekkel lesz megépítve?
Ahogy nézelődtem a neten, találtam egy megoldást IT trafó tekerésre, azt írják, ez a tekercs elrendezés jobb átvitelt ad, mint a réteges elrendezés. Próbáltál már ilyet?

amennyire én értek a trafókhoz, az osztott cséve testtel a szórt kapacitást lehet csökkenteni drasztikusan, viszont az induktív szórás megszalad, ráadásul az kitöltés/áramsűrűség is leromlik, ami megint csak nem kedvez a sávszélességnek. Nem véletlen, audió trafót általában nem készítenek osztott csévével, én még sehol nem láttam.
Az osztott cséve ott jöhet számításba, ahol nagy feszkó van és biztonsági szempont erősebb az átviteli jóságnál.


Igazad van! A szórt kapci csökken négyzetesen, de a szórt induktivitás viszont ugyanígy növexik. Mivel a szórt induktivitás a meghatározó a hangfrekis sávban, ezért csak a Rádió Technikában van olyan aki propagálja. :lol: Ott abból a megfontolásból használják, hogy szimmetrikus legyen a trafó. Marhaság, mivel pl toroiddal is lehet szimmetrikus trafót készíteni, de sima EI vasra is, lásd a DysCus trafókat. Úgy, hogy tök felesleges az osztott cséve. A képen látható trafó jó ha 200 Hz-ig lemegy a 6 osztással. Szerintem csak parasztvakítás a megadott átvitel.
A következő trafó 300B-t fog hajtani 5687 csőről SE-ben. Azt is felteszem majd, mert lehet sokakat érdekel. Egyébként egy Border Patrol utánépítésbe fog kerülni-

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 10:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istvan01 írta:
Nem véletlen, audió trafót általában nem készítenek osztott csévével, én még sehol nem láttam.

http://www.diyaudio.com/forums/vendors- ... rmers.html


Csatolmányok:
z014.jpg
z014.jpg [ 308.66 KiB | Megtekintve 90188 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 13:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
istvan01 írta:
Nem véletlen, audió trafót általában nem készítenek osztott csévével, én még sehol nem láttam.

http://www.diyaudio.com/forums/vendors- ... rmers.html

ja, mindenre van azért példa, de utánzója kevés.
Érdekes módon csak az IT trafói cséve osztottak, a kimenő az nem.
Szépek a kocka görbéi is, de csak 1kHz felettieket mutogat, vajon miért?

Termetes minden trafója, az IT alig kisebb mint a kimenő, szóval ennyit vasat, meg rezet folyamatosan pumpálni kell árammal, ami nem csak vas-réz veszteség. Hangminőségről nincs diszkurzus?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 13:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A rézveszteség annál kisebb, minél nagyobb a trafó, de mindegy...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.05. 14:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
istvan01 írta:
Nem véletlen, audió trafót általában nem készítenek osztott csévével, én még sehol nem láttam.

http://www.diyaudio.com/forums/vendors- ... rmers.html

Ott is vannak szakértő barkácsolók. :lol: No meg a görögöknek semmi sem drága. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.06. 19:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
istvan01 írta:
Nem véletlen, audió trafót általában nem készítenek osztott csévével, én még sehol nem láttam.


Azért lehet nem csak görög diy példát találni rá. Hanem gyári cuccot, igaz csak 2 felé van osztva a cséve:

http://www.gzhifi.com/zh/gallery.php?id=270&img=1912

Az (B)EAG is nagy előszeretettel alkalmazta egyes erősítőiben.

Én is gondolkodtam, hogy futni kéne ezzel a témával még egy kört, a csévék meg is vannak hozzá, csak lelkierő nincs :)


Csatolmányok:
DSCF6662.JPG
DSCF6662.JPG [ 124.46 KiB | Megtekintve 90107 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.06. 21:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Idézet:
Én is gondolkodtam, hogy futni kéne ezzel a témával még egy kört, a csévék meg is vannak hozzá, csak lelkierő nincs

Jó lenne, nekem 8 db ilyen osztott cséve jött tévedésből, pedig simát akartam...
2-őt tudtam átcserélni simára. :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 13:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Azért fel lehet használni a sok osztásos csévét is, csak okosan. Nem kell egyszerre az egész egységszekciót megtekerni, hanem -mondjuk csak a negyedét.
Aztán ugrás a következő szekcióra és így tovább. Az utolsó szekció végét kivezetjük, majd kezdjük előlről. A szórt C kevés marad, a szórt L meg a negyede annak, mint ha végig töltöttük volna az egység szekciót.
:idea:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 13:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ez a Pí tekerési metódus? Jó lenne valami példa rajz.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 14:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Szabó Zoltán írta:
Azért fel lehet használni a sok osztásos csévét is, csak okosan. Nem kell egyszerre az egész egységszekciót megtekerni, hanem -mondjuk csak a negyedét.
Aztán ugrás a következő szekcióra és így tovább. Az utolsó szekció végét kivezetjük, majd kezdjük előlről. A szórt C kevés marad, a szórt L meg a negyede annak, mint ha végig töltöttük volna az egység szekciót.
:idea:

Zoli, ha így lenne, hogy osztással a szórt C és szórt L is csökken, az nagyon jó lenne, sőt, ez lenne az általános tekerés felsőbb kategóriában, de a valóságban az osztás inkább növeli a szórt L-t, a szórt C meg nem csökken lineárisan az osztások számával, sőt, ha nagyon sok az osztás, például pont annyi, hogy minden menet külön osztásba esik, azzal éppen visszajutunk az osztás nélküli állapotba, de ehhez meg többszörösére kéne növelni a vas ablakot és/vagy vaskeresztmetszetet, ezzel megint újból lehet számolni mindent és ott vagyunk a part szakad.

A szórt kapacitás csökkentésének másik módja a toroid, amit te is próbálgattál, ott kevés menettel kell/lehet tekerni, a menetek szorosan csak a belső falon futnak egymás közelében, a többi rész lazább, az induktív szórás a toroidnál mindig kedvezőbb mint az EI-knél.

További kapacitás csökkentés a meneteket X-ben tekerése, RF tekercseket majd mindig így tekerik.

Szórt induktivitás további csökkentés a fazék vas, ami ferritben megszokott, lemezelt vasban is láttam már, habár az igen macera.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.24. 21:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Már nagyon várjuk az Expensive trafóról a képeket, frekvencia átvitelt 1MHz-ig, és a valószínűsített tekercs elrendezést!

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 12:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hi Mindenkinek!
Úgy adódott a dolog, hogy összeszaladtak nálam a trafók.
Az alábbiakat sikerült górcső alá vennem:
1: Expensive PP OPT 8k:4 Ohm nagyhírű gyári.
2: TauCeti Supermini PP OPT 2,25k:8 Ohm
3: OPT 300B L SE Kimenő 3k:6,3 Ohm
4: Interstage 5687 SE 10k:11k
A 2;3;4-es számú kütyüket én tekertem. A kettes számút kivéve az általam megszokott módon készültek, főként azért, mert ezt a minőséget, és hangot várják el tőlem.
A 2-es számút máshogy tekertem, mint eddig. Megpróbáltam kififikázni az Expensív OPT kialakítását, de mivel az nem tetszett, ezért kicsit módosítottam rajta: Több osztást tettem rá, és szigetelést is rendesen használtam, mert mint tudjuk, szvsz a legfontosabb egy trafóban a szigetelés. Elősször elkészítettem úgy, hogy (a McIntoson felbuzdulva) nem tettem bele nagy tisztaságú cellulóz rétegeket. Hát ez nem jött össze. Elősször is csörgött mint állat, azonkívül elektromosan is rezonált nagyon durván. Takarékosságból nem impregnáltam, mivel a csévét újra tudom használni. Úgy tűnik nem fogom a szigetelést elhagyni több okból:
a, nyugodt alvás ebben a korban már fontos :lol:
b, a produktum nagyon barkácskinézetű lett, ugyanúgy mint az Expensive, vagy mint a McIntosh.
c, a szigeteléssel lehet "játszani"

A méréseket, fotókat a szokásos eszköztárammal készítettem, a mérés során minden kütyü a neki megfelelő műterhelést kapott. A Bode diagrammokat csak 95kHz-ig tudom prezentálni. Pro uno, mert eddig tudok mérni számítógéppel. Pro secundo: ennyi trafó kimérése csővoltmérővel, majd a függvények megrajzolása kézzel női munka. :lol: Pro tertius: egy max 40k-ig átvivő csövest b@szottul nem befolyásolja a mondjuk 999kHz-n a -80dB-s szintű trafó átviteli függvény. Nos vágjunk bele. Minden kérdésre szívesen válaszolok, vagy szívesen nem. Attól függ, mire irányulnak. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 12:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Expensive trafó.
Ha most akarnánk megvenni, éppen cca. 63210 Ft-nyi általános csereeszközt kellene érte fizetni.(megjegyzem, az én produktumaim ennek sokkal kevesebb mint a felébe kerülne) És persze felmerül még a posta ktg. is
A primértekercsek nem egyformák: RDCp1=102 Ohm, RDCp2=119 Ohm. Lp= 23,6 H
A transzformátor komplett, tehát a vas is impregnált, hideg úton nem szétszedhető, GOS vasmagra készült, látszatra ujrahasznosított anyagból készült kivezetésekkel, ami piszkosul be van ragasztva, tehát nem szakad ki könnyen a vezeték. A trafóban négy szigetelést látok közönséges nátronpapírból. Igaz ez a trafó az expensive cég olcsó kategóriás modellje, de ezért a pénzért az ember többet várna, nem pedig azt, hogy mindent a takarékosság jegyében készítenek el rajta. A termék megegyezik az Expensive cég egyik erősítőjének trafójával. Magát a trafót EL84-el épült PP erősítőbe ajánlják. Az átvitel határait a gyártó nem adja meg. Az ő helyében én sem tenném. :lol: Sőt: ilyet nem is tekernék senkinek. :!:
A trafó látszatra, méricskélve 3 P tekercsre, valamint kétszer párhuzamosan kötött és kétszer sorba kötött szekunderből áll. A primérek, és szekundérek között szigeteléssel. A primér huzal az ajánlott felhasználáshoz vastagnak tűnik. Egy méret lépcsővel vékonyabbat használva valószínűleg több lenne a bassz, de az eccerű felépítés miatt nagyon esne a görbe a magasban. A tervezeője sok tovuhabout ír a Neten, mindezek ellenére egyszerű kompromisszumot kötött: 30-35 Hz alatt már úgy is kevés a jel a zenében, a hangfalak sem szeretik ha alul nagyon rángassák őket, és egyébként is a cég egyszerű erősítői sem jeleskednek a mély átvitelben a konstrukciójuk miatt, így ez a PP bele illik a sorba.
A -3dB-s pontok kb 50Hz és 40kHz. 20Hz-n az átvitel közel 6dB-t esik. A fázis átvitel ennek megfelelően durván rossz. Igaz, ez a gyártót nem zavarja, mert nem szokása NFB-t alkalmazni, inkább a jótékony torzításban hisz. :P
A néccög jelek alakja hűen mutatja az átvitel sajátosságait. Szinte kár is felrakni.

Felteszek ide egy általam tekert ugyanilyen kimenő átviteli és fázis görbélyét az összehasonlítás végett. Sajna ezt a trafót néccögileg nem fotóztam le, mert hát ne várja el senki sem, hogy minden gyártást kompletten dokumentáljak. A görbék összehasonlítását self made ajánlom...


Csatolmányok:
EL84 Szalóki Bode.JPG
EL84 Szalóki Bode.JPG [ 111.35 KiB | Megtekintve 89718 alkalommal. ]
EL84 Szalóki fázis.JPG
EL84 Szalóki fázis.JPG [ 79.51 KiB | Megtekintve 89718 alkalommal. ]
Expensive Bode.JPG
Expensive Bode.JPG [ 122.06 KiB | Megtekintve 89718 alkalommal. ]
Expensive phase.JPG
Expensive phase.JPG [ 106.99 KiB | Megtekintve 89718 alkalommal. ]
Expensive 20Hz.JPG
Expensive 20Hz.JPG [ 330.58 KiB | Megtekintve 89718 alkalommal. ]
Expensive 20k.JPG
Expensive 20k.JPG [ 321.22 KiB | Megtekintve 89718 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 12:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy fotó lemaradt: az 1 kHz-s néccög jele az Expensive trafónak.


Csatolmányok:
Expensive 1k.JPG
Expensive 1k.JPG [ 327.23 KiB | Megtekintve 89719 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 14:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
TauCeti Supermini PP OPT 2,25k:8 Ohm
A minap tavaszi nagytakarítást végeztem, s ráakadtam egy nagy rakat szovjet katonai csőre. Ezek egy része tápegységbe való. Mivel van sok egyéb alkatrészem is, ezért elhatároztam, hogy teszek a köz jó érdekében: összehozok egy ilyen csövekre épülő 12Wattos erősítőt.
Teszem ezt két okból:
a, ne mondja senki, hogy a dyscus csak drága csövekkel épít, s egyébként meg lefikáz mindenkit :lol:
b, hátha ötletet tudok adni másoknak, hogy ezekből is tudjonak elfogadható erősítőt építeni.
Nos a fent említett OPT-t ehhez a produkcióhoz tekerintettem.
Ez a trafó hasonlóan kicsi mint az előző, de az illesztése 2,25k:8 Ohm-hoz. Interlave technikával tekeredik, a primérje öt osztásban van, ezek között sok osztással helyezkedik el a szekunder. A szekundernek két része van: van a 8 Ohmos tekercs, és ennek folytatásaként van egy 16 Ohmra való felbővítés vékonyabb drótból, ami a CFB-hez szükséges, mert megérdemlem. :P Mind a primér, mind a szekunder tekercsek középre szimmetrikusak, azaz a primér esetén ide kapcsolódik a tápfeszely, illetve a szekunder esetében a föld.
RDCp1=60,6 Ohm, RDCp2=60,1 Ohm. Lp=11,3H. Igen ennyi, ne csodálkozz kedves olvasó: ez a trafó PP, és Raa=2,25 kilóra illeszt, amiből Ra=1,12 k. Tehát a megfelelő mélyátvitelhez elég az ilyen kicsi primer induktivitás is. Légrés ugyanis nincs. A tervezés során egyébként 12,3H induktivitás adódott, tehát a mérés jól kolerál a tervezéssel.

A trafó átvitele rendben valónak látszik, de eltér a tőlem megszokottól. Egyszer korábban egyes emberek valamelyik másik fórumon nem tetszésüket fejezték ki, mikor arról értekeztem, hogy táp cső tápba való, audio cső meg audióba. Nos itt meg is látszik a különbség: a mélyátvitel gyengélkedik, mert a nagy anódáram miatt, a 12Wattos erősítőknél a szokásosnál vastagabb drótból kellett tekerni. Hogyne, persze! Jól gondolod, hogy akkor miért nem választok nagyobb vasat, s majd azon elfér a több menet. Ezt két okból nem tehetem meg:
a, Az ökoszisztéma megőrzése miatt nehogy már egy 12 Wattoshoz 100Wattos vasmagot használjak!
b, A nagyobb vas nagyobb keresztmetszet, ami viszont kevesebb menetszámot kíván, így a máshol már ismertetett jelenség miatt a basszus megint csak csökken.
Egyszóval én is kompromisszumot kötöttem, mint az Expensive cég, csak én kényszerűségből.
A TCSupermini -3dB-s pontjai rendre 19Hz, és 70kHz, amely értékek nem mondhatóak nagyon rossznak, de pl az ARC-m alsó 3dB-s töréspontja 5Hz környékén van, ha jól emléxem. Persze annak a hangminősége is ennek megfelelő. A felső töréspont viszont feltűnően magas. Egyelőre nem tudom, hogy ez a viszonylag kevés menetszámnak (1760M), és az abból adódó kis szórásnak köszönhető-e, vagy az Expensive trafóhoz hasonló felépítésnek. Elviekben akár mindkettőből adódhat ez a dolog.Ez majd akkor derül ki, ha legközelebb egy audio csőhöz tekerek megint kimenőt.
A fázis átvitel, és a néccögjelek olyanok, amit elvárhatunk az átviteltől, de viszont elmondhatom, hogy jobb mint amit az Expensive trafónál láttunk. Mindenesetre érdekes lessz majd az erősítőt meghallgatni, mivel ez sem szaggatja szét 20 Hz-n a hangszórókat.


Csatolmányok:
TauCeti Supermini Bode.JPG
TauCeti Supermini Bode.JPG [ 121.79 KiB | Megtekintve 89711 alkalommal. ]
TauCeti Supermini Phase.JPG
TauCeti Supermini Phase.JPG [ 106.2 KiB | Megtekintve 89711 alkalommal. ]
TauCeti Supermini 20Hz.JPG
TauCeti Supermini 20Hz.JPG [ 312.37 KiB | Megtekintve 89711 alkalommal. ]
TauCeti Supermini 2k.JPG
TauCeti Supermini 2k.JPG [ 323.12 KiB | Megtekintve 89711 alkalommal. ]
TauCeti Supermini 20k.JPG
TauCeti Supermini 20k.JPG [ 334.52 KiB | Megtekintve 89711 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 14:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Hát igen, én egy kicsit jobb eredményeket vártam az Expensive trafótól. a 20Hz-es jelnél a szőrök mik? Festékpatron hiba? A 20kHz-es jel végén érdekese azok a kis tüskék, ez mitől lehet?
A TauCeti Supermini 20k jelnél én úgy látom mintha kezdene telítésbe menni a vasmag, nem jól látom?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 15:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
3: OPT 300B L SE Kimenő 3k:6,3 Ohm
Én az egyszerű, angol terminológiával SE névvel aposztrofált erősítőknek nem vagyok híve. Ezt már leírtam itt. Elismerem kvalitásukat, tudásukat, (volt egy pár 300B-s, 211-es ilyen végfokom) de a hátrányuk jobban zavar. Ez a nagyobb torzítás, és az úriasan finomkodó hangkép, ami miatt például egy zongora szóló sokat veszít élvezeti értékéből. Ettől függetlenül természetesen tekerek ilyen (légréses) kimenőket, sőt talán 300B-hez tekertem eddig a legtöbb OPT-t.
A minap egy sokunk által nagyon ismert , s általam nagyra tartott ember keresett meg egy ilyen kimenő tekerésével. Elkészítettem, s annyira megtetszett neki és barátainak, s főleg azután, hogy összevetették egy BP (igen drága) gyártmányú hasonló kimenővel, hogy mit tesz Isten, megint rendelt ilyen trafót az említett úr, mivel az előző erősítőt kivitték abba a honba, ahol a BP trafók és erősítők készülnek. Már csak azért, hogy megmutassák az ottani hifistáknak, hogy középjuropban is készülnek jó kütyük olcsón. Az említett honnak a székesfővárosát latinul Londinium-nak nevezik. Ilyen előzmények után tekertem a szóban forgó kimenőt, és a hozzávaló interstage-t.

Ez a step down egység semmiben nem különbözik a többi általam tekerttől. Mondhatnám, hogy standard minőség, konstrukció. Történelméről annyit, hogy az új kori csöves erősítő építési mániám (bizony volt tranyós korszak is, de meggyógyultam :P ) terméke, mikor is egy azóta elhunyt külkereskedő barátommal 5l pálinkáért cserébe hozattam 4db Svetlana 300B csövet oroszhonból. Mondhatja valaki, hogy pofátlanul olcsón jutottam hozzá. Nos sajnos nem, mivel az említett barátomnak ennyi pálesz nem tartott ki 10 napig sem. De nem ez vitte el szegényt, hanem a Jhonny Walker nevű gabonapárlat. Életem két pár 300B-ért. Nyugodjék békében.
Körülbelül 8-10 ilyen kimenőt tekertem, mire igazából jók lettek. Az utolsó 3 az már abból a vasból készült, mint a mostaniak. A trafókat mértem, majd számoló táblámat módosítottam az erdményekkel. Ezáltal alakult ki a mostani méretezési excel táblázatom, amit mindenesetben használok. A mérések bizonyítják jóságát, korrektségét.
A primér 6 osztásban van, a szekunder itt is sokban. :) Felépítése szimmetrikus a vasmag szimmetria tengelyére vonatkoztatva. Primér menetszáma 3080, szekunder menetszáma ennek megfelelő. Lp=29,8H, RDC=264 Ohm. Lehetne kevesebb is, mondják majd sokan. Igen, de akkor hol lenne a mély kvalitása, a hozzátartozó jó fázisátvitellel.

Az átvitele jónak mondható. Van egy határozott rezonancia pontja 92kHz-n, ahol éppen -10 dB-re megközelíti az átvitel 0dB-és szintjét. -3 dB-és pontjai rendre 7Hz és 38kHz. Fázis jelleg görbéjén jóllátható, hogy 20 Hz-n 10 fok a fázistorzítás, 20 k-n nagyobb. ott cca. 35 fok. Ezzel bizonyítva, hogy ezen kütyü is ismeri a fizikát. Néccög jel átvitele a fentieknek megfelelő, 20k-n jól látszik a rezonancia pont hatása, mivel hogy hullámos a válaszjel. Ezen trafók hangja friss, dinamikus, a velük készített erősítők meggyőzően erőssebb basszussal bírnak mint társaik, és jól bírják a hajtást, azaz egy ilyen 300B még 5Watton is egészen szépen muzsikál. Mindenesetre megjegyzem, hogy az ARC replikámhoz képest ezek az erősítők vékonyabb hangúak, és dinamikában, jelenlét érzetben, valamint a csend tolmácsolásában attól elmaradnak. No de sebaj, attól még szépen szólnak.


Csatolmányok:
OPT 300B L Bode.JPG
OPT 300B L Bode.JPG [ 123.28 KiB | Megtekintve 89693 alkalommal. ]
OPT 300B L Phase.JPG
OPT 300B L Phase.JPG [ 105.66 KiB | Megtekintve 89693 alkalommal. ]
OPT 300B L 20Hz.JPG
OPT 300B L 20Hz.JPG [ 315.44 KiB | Megtekintve 89693 alkalommal. ]
OPT 300B L 2k.JPG
OPT 300B L 2k.JPG [ 318.34 KiB | Megtekintve 89693 alkalommal. ]
OPT 300B L 20k.JPG
OPT 300B L 20k.JPG [ 313 KiB | Megtekintve 89693 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 16:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
4: Interstage 5687 SE 10k:11k
5687-es "kis" belsőellenállású csőhöz készült illesztő trafó, mely in situ 300B csövet fog hajtani. Az 5687-es cső egy strapabíró, fekete anódos "lámpa" amit a GE cég fejlesztett ki csöves számítógépekhez digitális célra. Valószínűleg ezért jó az impulzus átvitele. Be szép világ lehetett: a technikus egy válltáskányi 5687-el sétált a ház nagyságú komputerben, és ha látta, hogy valahol nincs viláégítás, akkor facéran, min pék inas a lopott biciklin, egy sendrián kézmozdulattal a rossz csövet kidobta, és jót dugott este, miután a jó csövet applikálta a hardwerben. :lol:
A cső illesztő ellenállása 10k a szakirodalom szerint. Mivel egyébként az általa szolgáltatott feszültség elegendő a 300B kihajtásához, ezért az áttétel 1:1. Célszerűségi okokból (hatásfok, és egyéb mizériák) én ezt 1:1,1-re vettem. A trafóban sok ujdonság nincs, ebből is, illetve más áttételű társaiból is sokat tekertem már, igaz főleg légrés nélüli kivitelben bifilláris tekercseléssel. Ez utóbbi szintén női munka. A produkció primér tekercse 7 részre van bontva, amelyek között asszimetrikus osztásban 6 rész szekunder helyezkedik el. Az asszimetriára a magas menetszámból adódó magas szórás miatt van szükség, mivel itt már figyelembe kellett venni a földkapacitást is. Nem is mindegy, hogy a tekercs melyik vége kerül az anódra, mind ahogyan ezt majd az átvitelnél látjuk is. Mindenesetre a másik véget a tápra kell kötni, s ez a vég a tekercs kezdete. Így jobb az átvitel. Lp=56H, RDCp=1,97k, RDCs=2,25k. A tekercsek huzalának átmérője 0,08mm. Készíthettem volna 0,09-ből is, de úgy nem lett volna kihívás. :P A menetszámok rendre 3920 és 4480. A huzalok folytonosságát hegesztéssel vittem végbe. Az ember fia azt hinné, hogy kistrafó=kismunka=kispénz. Nos ez nem fedi a valóságot, a libikóka így néz ki: kistrafó=nagyon nagymunka=kispénz. Ez utóbbit azt hiszem módosítani kell majd.

Sokan kérdezik, miért jó a trafó, s itt most célszerűen az interstage trafóról beszélek. Véleményem szerint a trafó "símává", "selymessé" teszi a hangot. Valamennyi információ biztosan elveszik rajta, de a torzítás, a jel "szőrössége" is elveszik, de nagyobb mértékben, mint a zenei történés. Ezért jó DAC-ban, LP-hez MC illesztéshez (kiszedi a tű és a lemezanyag közti "csikorgást") Univerzális "erősítő", impedancia illesztő elem, amivel nagyon egzaktul megoldható a teljesítmény illesztése még nano Wattos tartományban is. Ezenkívül passzív elem, torzítása helyes elkészítés esetén nem számottevő. A megszólalásba valamiféle Vintage Feeling-et visz, amitől megborzong az ember háta, ha meghallja. Egy barátom STUDER stúdió CD játékosa után fixre be van kötve Egy ilyen traficsek, amivel az így kapott hang legalább 8-szor többet ér mint trafó nélkül. Már persze ha ki lehet ezt a különbséget pénzzel fejezni.

Egy ilyen 10k-s trafót nagyon nehéz korrektül elkészíteni. A baj pont a 10k impedancia, amely igen magas menetszámot igényel, ráadásul a szekundér szintén hasonló adatokkal bír. Itt aztán van szórt kapci, meg idukt is bőven. Az átvitel ennek megfelelő: 20Hz-n már teljes két decibélt esik a görbe, a -3dB 18Hz-re tehető. Felül cseles a helyzet. Látszólag nagyon széles az átvitel: a -3dB 80 kHz környékén van. Ez azért lett ilyen magas, mert a trafónak két rezópontja van. Az egyik az 50-78kHz-s tartományba tehető, amásik 220kHz-n van, mikor is a jel eléri a -10dB-s nagyságot. Mivel fizikai felépítése a trafónak hasonló mint a 300BSE kimenőjé ezért a rezonancia nagysága is hasonló. Ha a primér kezdő pontjait felcserélem, akkor a -3db csak 43kHz-n valósul meg. Minden bizonnyal elmondható, hogy a hang milyensége változni fog, attól függően, hogy melyik véget hova kötöm. És ezt még majd bonyolítja az, hogy a szekunderre -Ug lessz kötve kb 72 Volt nagyságban, ami ugye meg valamilyen kondival biztos szűrve van. Tehát a helyzet fokozódik mint tudjuk az örök becsű filmből. Az első rezó hatása nagyon jól látszik a 20k-s négyszögjel tetején.
Végeredményben elmondhatjuk, hogy nem könnyű az audio trafók tekerőinek élete, főleg ha kivagyiságból "hand made" trafót szeretnének tekerni 0,08mm-es rézhuzallal menetet menet mellé helyezve. Na ez az igazi női munka! :lol:


Csatolmányok:
Interstage 5687 Bode.JPG
Interstage 5687 Bode.JPG [ 120.83 KiB | Megtekintve 89680 alkalommal. ]
Interstage 5687 Phase.JPG
Interstage 5687 Phase.JPG [ 105.7 KiB | Megtekintve 89680 alkalommal. ]
Interstage 5687 20Hz.JPG
Interstage 5687 20Hz.JPG [ 323.43 KiB | Megtekintve 89680 alkalommal. ]
Interstage 5687 2k.JPG
Interstage 5687 2k.JPG [ 331.75 KiB | Megtekintve 89680 alkalommal. ]
Interstage 5687 20k.JPG
Interstage 5687 20k.JPG [ 330.9 KiB | Megtekintve 89680 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 18:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
dys-cus írta:
3: OPT 300B L SE Kimenő 3k:6,3 Ohm
Én az egyszerű, angol terminológiával SE névvel aposztrofált erősítőknek nem vagyok híve. Ezt már leírtam itt. Elismerem kvalitásukat, tudásukat, (volt egy pár 300B-s, 211-es ilyen végfokom) de a hátrányuk jobban zavar. Ez a nagyobb torzítás, és az úriasan finomkodó hangkép, ami miatt például egy zongora szóló sokat veszít élvezeti értékéből. Ettől függetlenül természetesen tekerek ilyen (légréses) kimenőket, sőt talán 300B-hez tekertem eddig a legtöbb OPT-t.
A minap egy sokunk által nagyon ismert , s általam nagyra tartott ember keresett meg egy ilyen kimenő tekerésével. Elkészítettem, s annyira megtetszett neki és barátainak, s főleg azután, hogy összevetették egy BP (igen drága) gyártmányú hasonló kimenővel, hogy mit tesz Isten, megint rendelt ilyen trafót az említett úr, mivel az előző erősítőt kivitték abba a honba, ahol a BP trafók és erősítők készülnek. Már csak azért, hogy megmutassák az ottani hifistáknak, hogy középjuropban is készülnek jó kütyük olcsón. Az említett honnak a székesfővárosát latinul Londinium-nak nevezik. Ilyen előzmények után tekertem a szóban forgó kimenőt, és a hozzávaló interstage-t.

Ez a step down egység semmiben nem különbözik a többi általam tekerttől. Mondhatnám, hogy standard minőség, konstrukció. Történelméről annyit, hogy az új kori csöves erősítő építési mániám (bizony volt tranyós korszak is, de meggyógyultam :P ) terméke, mikor is egy azóta elhunyt külkereskedő barátommal 5l pálinkáért cserébe hozattam 4db Svetlana 300B csövet oroszhonból. Mondhatja valaki, hogy pofátlanul olcsón jutottam hozzá. Nos sajnos nem, mivel az említett barátomnak ennyi pálesz nem tartott ki 10 napig sem. De nem ez vitte el szegényt, hanem a Jhonny Walker nevű gabonapárlat. Életem két pár 300B-ért. Nyugodjék békében.
Körülbelül 8-10 ilyen kimenőt tekertem, mire igazából jók lettek. Az utolsó 3 az már abból a vasból készült, mint a mostaniak. A trafókat mértem, majd számoló táblámat módosítottam az erdményekkel. Ezáltal alakult ki a mostani méretezési excel táblázatom, amit mindenesetben használok. A mérések bizonyítják jóságát, korrektségét.
A primér 6 osztásban van, a szekunder itt is sokban. :) Felépítése szimmetrikus a vasmag szimmetria tengelyére vonatkoztatva. Primér menetszáma 3080, szekunder menetszáma ennek megfelelő. Lp=29,8H, RDC=264 Ohm. Lehetne kevesebb is, mondják majd sokan. Igen, de akkor hol lenne a mély kvalitása, a hozzátartozó jó fázisátvitellel.

Az átvitele jónak mondható. Van egy határozott rezonancia pontja 92kHz-n, ahol éppen -10 dB-re megközelíti az átvitel 0dB-és szintjét. -3 dB-és pontjai rendre 7Hz és 38kHz. Fázis jelleg görbéjén jóllátható, hogy 20 Hz-n 10 fok a fázistorzítás, 20 k-n nagyobb. ott cca. 35 fok. Ezzel bizonyítva, hogy ezen kütyü is ismeri a fizikát. Néccög jel átvitele a fentieknek megfelelő, 20k-n jól látszik a rezonancia pont hatása, mivel hogy hullámos a válaszjel. Ezen trafók hangja friss, dinamikus, a velük készített erősítők meggyőzően erőssebb basszussal bírnak mint társaik, és jól bírják a hajtást, azaz egy ilyen 300B még 5Watton is egészen szépen muzsikál. Mindenesetre megjegyzem, hogy az ARC replikámhoz képest ezek az erősítők vékonyabb hangúak, és dinamikában, jelenlét érzetben, valamint a csend tolmácsolásában attól elmaradnak. No de sebaj, attól még szépen szólnak.


A 20kHz-es négyszögjel nagyon csúnya!
Azt a felső rezonanciát igen csökkenteni kellene, mert durván végigvonul a hatása még a középsávon is.
Valamit még ki kéne találni a simításra, mert pont ez a jelleg fog karcosságot és egy kicsit a középsávba billenést okozni, a mélyszekció kárára, mégha mérve meg is van annyi, amire törekedni szoktunk. Furcsa módon ha a magasszekció jó kiterjesztett és rezonancia mentes, akkor az növeli a mélyszekció súlyát is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.27. 23:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos tényleg csúnya. Talán meg kellene nézni más drága gyártók trafóinak 20 k-ás négyszögjelét is nem beépítve, hanem önmagában mérve. Azt hiszem nem tévedek, ha azt mondom: nem igen találsz ilyen mérést a neten. Max 10 k-ig lehet találni, vagy nekem legalábbis ennyire sikerült a kutakodás. Tehát Szvsz nem olyan rossz az. Az a kis rezó a néccögön lehet éppen arra jó, hogy az én trafómmal ne legyen olyan dög unalmas megszólalása egy SE erősítőnek. Tudod te, hogy mekkorát rezonál egy zongora ehhez a kimenőhöz képest? :P Szóval biztos benne van a hangban, de hát lehet ezért szeretik. Látod az igen bugyuta Expensive trafót is sokan megveszik igen sok pénzért, leginkább azért, mert Expensive.
A basszról írt megállapításoddal viszont nem igazán értek egyet. SE trafóim a kiterjedt basszusukról híresek messzeföldön. Ez azért ott van az átvitelben, meg a fázis diagramban. Persze mindig van olyan, akinek ez a hangkép nem tetszik. Ez ellen viszont nincs mit tenni. Az én trafómnál a súlyos mély szekciót az élénk, de nem karcos magas teszi kiegyensúlyozottá, elérve azt a hatást, hogy ha szól egy nagybőgő, akkor az magával ragadó, de ha egy csembaló szól, akkor az is magávalragadó természetességgel szólal meg. Ha mindkettő egyszerre szól, akkor az maga a nirvána.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.28. 00:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Ettől az "Expensive" névtől feláll a szőr a hátamon. Remélem mindenki tudja, hogy DRÁGÁT jelent?

Appropo: ez milyen linken elérhető?

Én azt nem tudhatom, hogy a trafód hogy szól. Csak azt mondom, ha a magas frekis rezonanciát sikerülne rendbe tenni, akkor biztos, hogy a teljes sávban simulna a hang, és az is lehet, hogy a mélyszekcióban lenne nagyobb a javulás minden ellentétes feltételezés ellenére.

A 20kHz-es jelet szerintem se véletlenül szokás nemkitenni, a piaci termékek erősen kompromisszumosak, a legtöbb biztosan sántít valahol, a misztikumot meg jegyzőkönyvek mellett nehéz fenntartani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.28. 09:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Nekem úgy tűnik, van valami közös a 20kHz-es anomáliákban: nem lehet, hogy a generátor a ludas? Ez a csöves, vagy hangkari + ellenállás?

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.28. 23:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Hát igen, én egy kicsit jobb eredményeket vártam az Expensive trafótól. a 20Hz-es jelnél a szőrök mik? Festékpatron hiba? A 20kHz-es jel végén érdekese azok a kis tüskék, ez mitől lehet?
A TauCeti Supermini 20k jelnél én úgy látom mintha kezdene telítésbe menni a vasmag, nem jól látom?

Az Expensive trafót két nappal korábban mértem mint a többit. Nem tudom mitől volt ilyen szőrös. Valahol a mérő kábeleknél volt a hiba. 2 nap után ez nem jelentkezett.A kis tüskék tuti, hogy a kevés szigeteléstől vannak. Valami rezonancia okozhatja. In situ helyzetben ez a jelenség biztosan nem jelentkezik, a csövek által nyújtott terhelés biztosan egzaktabb, mint a műterhelés. Azt a kis tüskét nem tartom hibának. Véleményem szerint az igazi hiba a gyenge mélyátvitel, és az ahhoz tarozó nagy fázis probléma. Kétség ne maradjon, ez azért nem annyira rossz trafó, csa ezért az árért sokkal jobbat kellene produkálni egy világcégnek. Aki ma volt a talin, az hallhatott egy PP trafómat. Nos az a trafó 5Xör nagyobb teljesítményű, (ha jól számolom) 3 oktávval mélyebbre menő kütyü sokkal szebb négyszög átvitellel cca 40%-nyi áron.
SzVsz nem látod jól. A magashangok nem tudják telítésbe vinni a vasat, mivel energia szintjük nem túl nagy. A mély frekik viszont képesek telítést okozni. Azt tudni kell, hogy a néccög jel áll egy mondjuk 20k-ás alaphangból, és annak végtelen számú felharmonikusából. A felharmonikusok a méretezett működési tartományon kívül esnek, ahol már nagyon érezteti hatását a szórt induktivitás, de főleg a szórt kapacitás. A hibát talán ez okozhatja. Ne feledd, a mérés során a trafó a maximális teljesítményének a töredékén van igénybe véve.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.03.29. 00:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Barth Ida írta:
Ettől az "Expensive" névtől feláll a szőr a hátamon. Remélem mindenki tudja, hogy DRÁGÁT jelent?

Appropo: ez milyen linken elérhető?

Én azt nem tudhatom, hogy a trafód hogy szól. Csak azt mondom, ha a magas frekis rezonanciát sikerülne rendbe tenni, akkor biztos, hogy a teljes sávban simulna a hang, és az is lehet, hogy a mélyszekcióban lenne nagyobb a javulás minden ellentétes feltételezés ellenére.

A 20kHz-es jelet szerintem se véletlenül szokás nemkitenni, a piaci termékek erősen kompromisszumosak, a legtöbb biztosan sántít valahol, a misztikumot meg jegyzőkönyvek mellett nehéz fenntartani.

Egy kimenőtrafónál sok a kompromisszum. Nyilvánvaló az, hogy a nem túl jól sikerült kompromisszumot minden profi gyártó el akar hallgatni. ez történhet úgy, hogy más jó tulajdonságot a fontosságánál sokkal nagyobb súllyal reklámoznak, vagy valamely hibára mutató mérést eliminálnak. Én mivel nem vagyok profi, vagyok olyan hülye, hogy a hibát is megmutassam. Viszont azt nem mondom, hogy az enyém a legjobb trafó. De azt viszont mondom, hogy egy jó alternatíva jó áron akár egy Expensive gyártmányú felső középkategóriás trafóval szemben is.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.10. 11:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ráértem egy kicsit, ezért szórakozásból méreteztem egy SE trafót a 6C33S nevű orosz cár csőhöz, s belepöktem a Varnis csőbe. :P Nos igen érdekes trafó kerekedett belőle. A méréseket a szokásos módon, és műszerparkon végeztem. A priméren soros 620 Ohm szimulálta a csövet.
Ezen csőhöz való trafó tekerése mindig nagy mennyiségű vas, és drót beszerzését igényli, mivel kicsi az ajánlott Ra érték. (600 Ohm) Ebből az adódik, hogy nagyon jó mélyfrekis átvitelt lehet elérni viszonylag kevés menetszám (1744) feltekrencelésével. Viszont az áttétel kicsi, ezért relative a szekundermenetszám is nagy. Ezért eléggé bonyolult felépítésű a kimenő, illetve a sok vastag dróthoz nagy vas (nem IS2B) szükségeltetik. Ez esetben 140 Wattnyi jó nikkeles vasat használtam el EI102 megjelenésben. A szekunder jelen esetben 8 osztású. Na de mit tesz Isten, sikerült ezt a gondot megoldani. Megjegyzem, nem elősször. Viszont ez most igazán jólsikerült, mivel sok új tapasztalatot gyűjtöttem az elmúlt két évben, és azt bele is építettem ebbe a trafóba a réz mellé. Lássuk a menyasszonyt:

RDC=87 Ohm
Lp=7,95Hz 0,25mm-es légrés esetén. Számoló táblám 7,967-re számolta ezen adatot.
Szórás:2,67mH
Frezó= 292kHz -8dB
Átvitel:-3dB 5,5Hz-60kHz
Fázis torzítás 20Hz 8,5 fok, 20kHz -12 fok.
A néccögátvitel amolyan "Szingleendes" :P , de igen jó. A mért adatok tükrében nagyon jó válaszjeleket vártam.
Bízom benne, hogy a hangja is jó lesz, egy barátom éppen most fog építeni egy ilyen csöves erősítőt, s majd abban kipróbálásra kerül. Beszámolóját majd tolmácsolom, mivel úgy tudom ide nem publikál, viszont messze lakik. :)


Csatolmányok:
6C33S SzZ Bode.JPG
6C33S SzZ Bode.JPG [ 136.16 KiB | Megtekintve 89274 alkalommal. ]
6C33S SzZ Phase.JPG
6C33S SzZ Phase.JPG [ 106.34 KiB | Megtekintve 89274 alkalommal. ]
6C33S SzZ 10k.JPG
6C33S SzZ 10k.JPG [ 327.72 KiB | Megtekintve 89274 alkalommal. ]
6C33S SzZ 1k.JPG
6C33S SzZ 1k.JPG [ 323.62 KiB | Megtekintve 89274 alkalommal. ]
6C33S SzZ 20Hz.JPG
6C33S SzZ 20Hz.JPG [ 330.29 KiB | Megtekintve 89274 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.11. 09:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Hány wattos lesz az erősítő?
Az átvitele hasonló a többi trafódhoz, akkor ugyanúgy fog szólni, mint az ARC-d?
A méréseknél nincs valami méréstechnikai hiba? Nagyon sok a hepehupa, olyan, mintha valami zavar került volna a mérőrendszerbe.

Egy kérdés ötlött fel bennem, talán tudod a választ: Hogyan határozzuk meg a végerősítő cső beleső ellenállását? Van a katalógus adat (EL34): Plate resistance=15000ohm, van Load resistance=2000 ohm. De ehhez képest az Ri-re találtam egy 610 ohm-os értéket. Hogyan változik ez az érték (Ri) ha a katódokat rákötöd a kimenő szekunderére (ARC-s bekötés)?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.11. 10:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Kíváncsi lennék magam is, hogy a csővel meghajtva és az SE nyugalmi áram tükrében, terhelésre milyen jelalakokat produkál.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.13. 08:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ha valaki épít SE erősítőt, az majd megméri a helyén. Magasban biztos nem lessz változás, mélyben meg egy kicsit feljebb jön a határfrekvencia. A négyszügjel meg szebb lessz az optimális beállítás miatt. Én még nem építettem 6C33S-el erősítőt, de úgy saccolom 15-18 Watt ki jön belőle. A trafó vasmagja 140Wattos, úgyhogy kellőképpen ki van küszöbölve a légrés hatása. Soha nem fog úgy szólni egy SE, mint az ARC. Ezt tapasztaltam szombaton a talin is mostmár századszorra. Nem lehet összehasonlítani egy tizedszázalékos gépet egy 4%ossal. De még egy egyszázalékossal sem. Ez egyszerűen badarság. Nem véletlen találták ki a PP erősítőket. Talán akik kitalálták azok süketek sem voltak. Csak volt oka a fejlesztésnek. A valós megszólalást soha se hasonlítsuk össze a 2. harmonikussal "kisímított, kilakkozott" hangképpel. Az ARC valóság: Zabálj még egy kis töpörtyűt, mert más nincs, még a másik: Ó Uram, parancsol még egy kis tüzön pirított bacon-t? Ha igen kérjen hozzá még "finom" friss teljes kiőrlésű lisztből sütött péksüteményt, mert úgy jobban laktat. :lol:
A belső ellenállás az az anódfesz változás, és az anód áram változás hányadosa, számítható a cső jelleggörbe seregéből, vagy az alábbi egyenlet átrendezéséből:
meredekségX a belsőellenállás/ erősítés=1.
Szerintem magának a csőnek az Ri értéke nem fog változni, mivel neki (anódtól katódig) tök mindegy, hogy a rácsra kvázi egy visszacsatoló jel jut, vagy méginkább érthetőbben fogalmazva, az nem változtatja meg a cső paramétereit, hogy a katódját le, s fel "emelgetem" egy váltóárammal. A CFB szerintem a meghajtás-végcső-kimenő mint komplex rendszer tulajdonságait javítja. Ha egy EL34-nek 2k a Load rezisztensze (magyarul Ra érték) az nem fog változni a CFB-től. Nem találtam még arra utalást, hogy más Ra értékű trafó kellene akkor, ha CFB-t alkalmazunk. Márpedig az Ra-t a könyvek szerint az Rb 4-6 szorosára kell megválasztani. Persze lehet tévedek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.13. 11:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Ha egy EL34-nek 2k a Load rezisztensze (magyarul Ra érték) az nem fog változni a CFB-től.

Ezt azért gondold át még.
Olvasni való:
http://www.turneraudio.com.au/basic-tube-4.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.15. 11:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
Ha egy EL34-nek 2k a Load rezisztensze (magyarul Ra érték) az nem fog változni a CFB-től.

Ezt azért gondold át még.
Olvasni való:
http://www.turneraudio.com.au/basic-tube-4.html

Hát én ennyire nem tudok angolul, de azt megtaláltam, hogy mennyi legyen a CFB illesztési ellenállása, de azt nem, hogy hogy változik az Ra a CFB hatására. Ha valami közelebbit beillesztené...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.16. 07:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Valószínűleg ugyanilyen görbe alapján fogja az is változtatni:


Csatolmányok:
Reduction Ra with UL tap for 6550.jpg
Reduction Ra with UL tap for 6550.jpg [ 117.98 KiB | Megtekintve 89042 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.16. 07:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Én kétlem, mivel akkor azt is kimérték volna. A segédrács így, vagy úgy, de vezérelhető rács, vagy lemez. Az elektron áram útjában van, rajta átmegy minden. A katód csak kibocsájtja az elektronokat. A CFB annyit tesz, hogy a katód potenciálját eltolja az OPT sekunder feszelyének mértékében, és irányában. A búrán belül változás nincs. Képletesen mondva: ha az akváriumot leviszed a pincébe, vagy felviszed a padlásra, a halak ugyanúgy nyugodtan úszkálnak benne. De ha beleszerelsz egy dugattyút, s azt mozgatod, nos akkor a kis barátaink nagyon virgoncak lesznek. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.16. 09:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Reff= Ra/(1+(Gm*Ra)*beta)
beta a visszacsatolási tényező.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 128 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség