audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:32

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 416 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.07.20. 14:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
cyberpalko írta:
Es 9018k2m -nek és sima 9018-nak tud valaki részletes datasheetet mert kellene pár adat ami alapját adná a trafó kimenetnek...Van olyan leirás ami azt mondja fesz és áramos is lehet de több adatot nem találtam egyenlőre...
ez elárulja, hogy mi van a kimeneten:
Differential current output is equivalent to a differential voltage source in series with a 781.25Ω
resistor. The differential voltage source has a peak-to-peak output range of 3.05V (0.924*AVCC)
and an output offset of 1.65V (AVCC/2).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.07.20. 22:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Nézegetve az mpd rtopt forrását - történetesen az mpd-0.18.9-rtopt - rábukkantam két új opcióra.

A realtime_option szekcióba fölvehető az "io_priority", illetve a kimenetekhez megadható egy "timerslack" változó.
Valahogy így:
Kód:
realtime_priority {
          ...
          ...
         io_priorty    "FIFO:50"
}

audio_output {
                                type     "alsa"
                             ...
                            ...
                               timerslack    "50"
                        }


Mindkét beállítás a linux kernel real-time alrendszerét hangolja. A timerslack értékének változtatása kifejezetten jól hallható.

( Az optimalizált mikrogép hangja köröket ver a "megszokott" arm-es holmikra. Természetes, közvetlen abszolút nem tolakodó, erőteljes stabil hangot proukál. A tere elképesztően jó - ebben biztos szerepük vannak a NOS dac-oknak is - erre mindenki azonnal fölfigyel. Minden vendégem így, vagy úgy megjegyzi a tér kiterjedtségét, három dimenziósságát még azok is akik erről a dologról semmit sem tudnak. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.07.22. 11:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az mpd-nek valahonnan a 0.19 sorozattól kezdve nincs szüksége arra, hogy föl legyen csatolva nas által exportált zene könyvtár.
A music_directory megadható nfs://host/mgosztás illetve smb://host/megosztás alakban.

Kisérletezgetve a különféle mpd verzíókkal ( 0.17.xx-rtopt, 0.19.xx-rtopt, 0.20.xx-rtopt ) azt tapasztaltam, hogy a fenti formàtumú beállításokkal jelentősen javul a hangzás. Lecsatolva a nas megosztását tovább javulás érhető el - szerintem nem is kicsi...
Arra figyelni kell, hogy a nas-on engedélyezve legyen a vendég hozzáférés a megosztáshoz - az mpd guest-ként próbálja elérni a hálózati tárolót. ( Gyanítom, hogy a lejátszó így megszabadul egy csomó a hálózati fájlrendszert érintő adminisztrációtól - csökken a folyamatok közti "interferncia". Ha jól sejtem a helyi adattárolás elhagyása még inkább áldásos hatású. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.07.30. 18:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Fordítottam néhány rtopt patch-elt mpd verziót Allwinner H2/H3 alapú gépekre. (Orange Pi One, Zero, Pc, Banana M2+ stb) Armbian alapokon -Debian Jessie, illetve Stretch. Aki kedvet érez kipróbálni mpd-0.16.1-rtopt, mpd-0.17.1-rtopt, mpd-0.18.6-rtopt, mpd-0.19.12-rtopt, 0.20.18-rtopt verziókat, azoknak megadom a binárisokat a hozzájuk tartozó config fàjlokkal együtt. Más eszközökre (Málna, vagy x86) nem csináltam, de kis odafigyeléssel általában gond nélkül elkészíthetőek minden platformon a korábban leírtak szerint.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.12. 16:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az mpd-nél fordítási opció az IO eszközök kezelésének módja. Választható, hogy poll, vagy epoll mechanizmuson keresztül kezelje az mpd az eszközöket. ( az epoll Linux specifikus dolog, a select, poll eljárások egy módosulata, a részletekről a Google rengeteget tud ).
mpd-0.20.18-rtopt verzióval kisérleteztem.
Fordítottam két mpd-t. Az egyiket --with-pollmethod=poll a màsikat --with-pollmethod=epoll opcióval konfigurálva.

A két verzió jól hallhatóan eltérő hangot produkál.
Az epoll-t használó feszesebb, precízebbnek, és hangosabbnak(!) hallatszik, a másik áramlóbb, kevésbé tolakszik, nyugodtabb, ha úgy tetszik unalmasabb.
Hogy melyik a jobb az nem is lényeges - az epoll-os verzió jobban adja el magát első hallásra, nyüzsgőbb, izgágább, elevenebb? ez nem biztos, hogy jó jel -, inkább a levonható következtetés az ami kicsit "aggasztó". Két hasonló rendszerhívás között simán hallható a különbség... Igaz, egy végletekig lecsupaszított rendszeren.

( Időzítés ingadozás Gondolom én )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.20. 16:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Találtam egy nagyon kellemesen használható webes MPD klienst. myMPD a neve.https://github.com/jcorporation/myMPD.
ympd leszármazott, de annál kényelmesebb. Jól működik telefonokról, tabletről, pc-ről használva. Nagyon egyszerűen telepíthető - le kell fordítani, ha nincs belőle csomag - minden linuxra, Nagy előnye, hogy van konfiguráló fájlja, ráadásul meg tudja jeleníteni "folder.jpg" vagy más megadott nevű képeket.:):)
A nas-ra telepítve csináltam minden lejátszómhoz egy-egy konfig fájlt, és a szükségeset futtatom.
A lejátszókon jobb, ha nem fut semmi az mpd-n kívűl - az sshd-t is le szoktam állítani. Még egy ilyen könnyűsúlyú alkalmazásnak is van egy kis hallható hatása - nagyon kicsit csökken a zene áramlása, "folyékonysága". komoly kétségeket ébresztve az elterjedt komplett lejátszó disztribúciókkal szemben


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.23. 10:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Egy egszerű script ami egy könyvtárban lévő flac fájlokat aiff formátumra konvertálja megőrizve a meta tag-eket. A konvertált fájlokat a konv könyvtárba teszi. Az esetleges alkönyvtárakba nem lép be.

Kód:
# cat ./flac2aiff.sh
#!/bin/bash
mkdir konv
for file in *.flac;
do
    OFILE="konv/$(basename "$file" .flac).aiff";
    ffmpeg -i "$file" -map_metadata 0 -write_id3v2 1 "${OFILE}" ;
done


Az aiff-et wav-ra cserélve az
Kód:
OFILE=...
sorban a kimeneti fájl wav lesz, ilyenkor kevésbé jól kezeli a tag-eket. ( Az aiff tulajdonképpen wav kiegészítve jobb meta tag támogatással ).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.24. 13:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az ffmpeg helyett használható az flac is.
Kód:
flac -d "$file" --force-aiff-format -o "$OFILE"


alakban.
És azért aiff nem pedig wav, mert az aiff bájt sorrendje jobban illeszkedik a nem X86 alapú gépekhez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.30. 08:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Most találtam rá:ma ki is próbálom a pine64-re.ARCH ARM alapú disztro.
Lehet konzol és miczo már ismerik...
Az arch-ból kipróbáltam laptopon az arcolinuxot nagyon gyors win10 után.



https://archlinuxarm.org/platforms/armv ... ner/pine64


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.30. 18:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az Arch nem tudom milyen állapotban van, de ahogy elnézem az Armbian dokumentációját nem igazán problémamentes egy masina...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.31. 08:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Az ARM alá forgatott distrokkal annyi gondom van csak, hogy a grafikus felülethez a driver támogatás hiányos. Az SOC-k által biztosított hardver támogatás nincs benne a renszerben, emiatt UI-on lassabb. Az andoidokkal nincs ilyen gond, tehát ha video lejátszásra vagy netezni kell, praktikusabb. Android alatt érdemes kipróbálni az mpd-t is, másképp szól. Mondjuk linuxos minigépet nem igazán használok grafikusra.

Jut eszembe, a múltkor kínlódtam az SPDIF kihozásával Odroidon. A dolog egyszerű, csak a dokumentáció megtévesztő: a 7pines I2S headeren a 2.pin nem data_in hanem spdif out. 8kHz felett 192/24bit-ig minden felbontás működik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.08.31. 09:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Orange Pi PC-n használok grafikus felületet csak egy böngésző kiosk módban. Erre a célra teljesen jó. Nem igazán interaktív a felhasználás módja, de stabilan, jól fut.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 19:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Hátha valaki tud segiteni!

PI 3+ Volumio és nem tudok egy dolgot feltelepíteni, (mondjuk ha lenne egy TC szerű alkalmazás a Pi-n az is sokat segítene..)
Nem értem miért ad hibát, nem talál egy direktorit pedig ott van, nem értem?!


Csatolmányok:
szar.JPG
szar.JPG [ 71.44 KiB | Megtekintve 40947 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 21:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
A source alkönyvtár is ott van?

Az mc nevű alkalmazás tedd föl!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.03. 18:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Konzol írta:
A source alkönyvtár is ott van?

Az mc nevű alkalmazás tedd föl!


Minden ott van... de mégsem működik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.16. 10:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Egy tipp azoknak akik nfs-t használnak hálózati megosztáshoz ( és persze dokumentációs célból :):) )
Az usbmount és hasonló programok a /media könytár alá szokták fölcsatolni az USB meghajtókat pl: /media/USB0; /media/USB1 . A /media könyvtárat nfs-sel megosztva a kliensen az USBX könyvtárak üresnek látszanak. Ez az nfs alapértelmezett működése. Minden fölcsatolt meghajtó önálló nfs megosztást igényelne. Sajnos ez nem járható út, ha az mpd-t úgy akarja használni, hogy nem csatolja a hálózati meghajtókat pl: nfs://nas/media - ezt egyébként erősen javaslom! Windows stílusú megosztásnál ez a gond nem jelentkezik - ott egyéb nyűgök vannak.
Az nfs lebeszélhető az ilyen működéséről a "nohide" illetve "crossmnt" opciók használatával.
Azaz az /etc/exports file valami ilyen formátumú lehet:
Kód:
# cat /etc/exports

/media/          192.168.1.0/24(ro,nohide,crossmnt,async,no_wdelay,no_subtree_check,no_root_squash,insecure,anonuid=0,anongid=0)


Így látszanak a /media/ alá fölcsatolt eszközök fájljai és az mpd gond nélkül le tudja jàtszani azokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 18:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mennyire nehezen oldható meg, hogy legyen master clock-ja valamelyik ARM alapú SoC-nak? Mégpedig úgy, hogy külső clock-ról működne. És szabályozná logikai 1-el vagy 0-val a clock panelt, hogy most vagy a 22.5792 MHz-t kéri, vagy a 24.576 Mhz-et.

Google a haverod féle hozzászólások kerüljenek....

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 18:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Valami olyan bemenetet kell adni neki mint egy mute-olt ADC i2s out-ja, azaz szinkron van , más meg nem nagyon.

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 18:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
De nem lesz jó, mivel DSD to PCM konverter is kell. Van egyáltalán ilyen ARM-re? Viszont MPD az marad.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 19:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mondjuk DSD lejátszására jó lehet egy külön ARM, DSD DAC+PCM ADC. Of course. És gyakorlatilag használható lesz így az ARM.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 19:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Nem igazán van konvertálás nélküli DSD DAC, különböző okokból kifolyólag .

Személy szerint nem hiszem hogy a Wolfson vagy AKM direct DSD módja az direct DSD.

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 19:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Mpd-ben van dsd támogatás, ki tudja küldeni az adatokat USB-re...

Az órajel az nem csak hardver kérdés.A drivereket is módosítani kellene.
Ha jól emlékszem a H20-as soc-k gpio portjai kimenetként 40MHz-ig működtek, hogy mekkora lehet a max. bemeneti frekvencia azt nem tudom, az külön kérdés, hogy a belső pll-ek tudnak-e ezekre a bemenetekre szinkronizálni, ha igen akkor pedig hogy...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 19:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Gyakorlatilag megérné használni egy master clock-ot. Wolfson jobb megoldásait használnám DSD to PCM átalakításra ebben az esetben. Két ADC-vel.
Esetleg egy ARM is elég volna, ha lenne rajta DSD+PCM port, meg valahogy működtetni master clockról az egészet PCM esetében.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 19:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Ez az érintetlen DSD_zés mégnagyobb naivitás mint a PCM féle NOS , mert PCM-nél ha 20khz fölött van elcseszés az még ímmel ámmal OK,

de DSD-nél füttyögés van , és ezt úgy szokták megoldani normál sigma deltanál, hogy a PCM formátumú adatot manipulálják moduláció előtt, elég érdekes amúgy .

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 20:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Toto írta:
Mennyire nehezen oldható meg, hogy legyen master clock-ja valamelyik ARM alapú SoC-nak? Mégpedig úgy, hogy külső clock-ról működne. És szabályozná logikai 1-el vagy 0-val a clock panelt, hogy most vagy a 22.5792 MHz-t kéri, vagy a 24.576 Mhz-et.

Google a haverod féle hozzászólások kerüljenek....


Azt leírhatnád, hogy a "valamelyik ARM alapú SOC" alatt mire gondolsz.
Jómagam H3-al és Amlogic S805/905 tipusokkal foglalkoztam.
A H3-on nincs az alap driverekben kivezetve a master clock, nem tudom a chipet hardveresen rá lehetne-e venni erre, még nem találtam erre megoldást. Az Amlogic fenti SOC-in van master clock az I2S kimeneten. A 3.xx kernel driverben úgy tapasztaltuk az osztók 96k felett el vannak cseszve, ugyan javítottuk, kipróbáltuk, de ez nincs benne a mainlineban. 192kHz-ig használható, 384kHz-et akadozva, de kitolja.

Kérdésedre a válasz alább: nincs driver támogatás H3 slave módra, bár a chip hardveresen ezt tudja.
https://forum.armbian.com/topic/5643-h3 ... ment=45175

Ha csak az az infó kell egy külső clock panel számára, hogy a master clock mennyi kell legyen, azt akár az LRCK/BCK jelből is ki tudod kalkulálni. Az alap szinkront nem az MCLK képzi, hanem az LRCK pontossága határozza meg. A DAC-ba bemenő BCLK vagy MCLK mindegy mennyire jitteres, az LRCK kapuzza a DAC kimenetét (R2R).


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára miczo 2018.09.22. 21:00-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 20:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mivel nincs még ARM, ezért olyan panel lenne jó, amelyikre rátehető a master clock. CCHD-957 panel.
192 khz-ig lenne használva. Plusz nem árt, ha van rajta külön DSD port is.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 21:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
tritosine írta:
Ez az érintetlen DSD_zés mégnagyobb naivitás mint a PCM féle NOS , mert PCM-nél ha 20khz fölött van elcseszés az még ímmel ámmal OK,

de DSD-nél füttyögés van , és ezt úgy szokták megoldani normál sigma deltanál, hogy a PCM formátumú adatot manipulálják moduláció előtt, elég érdekes amúgy .

Szerintem nem directDSD a WM8742. PCM-es csillapítás van rajta.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 21:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Nem tudod külső óraforrásról meghajtani a minigépek rendszer órajelét. Szerintem ez teljesen felesleges is, semmit nem nyernél vele, nem lenne pontosabb I2S jeled. A minigépek egy alap órából képezik pll-ek és osztók segítségvel az összes órajelet. Plusz ott van az IRQ és szoftveres rendszer hatasa. Az IRQ és a DMA, valamint ennek töltése a slave módban is beleszólna az I2S pontosságába, le is rontaná a külső clockod jitterét.

Ami működhet az a komplett I2S reclocking (lásd Ian Canada munkássága).

DSD-nél az I2S vonalra DSD formátumot küldenek, ugyanúgy, mint pl egy amanero panelen. Nincs külön DSD port.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 21:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Innen http://bbb.ieero.com letölthető egy driver, ami BeagleBone Black-en DSD jelet tud az I2S kimenetein szolgáltatni. Nem tudom mennyire univerzális a megoldás, vagy mennyire portolható.

Persze ettől még nem lesz MCLK - ami szorosan véve nem része a szabványnak - sem külső órád, ha csak nem generálod újra a teljes I2S jel struktúrát egy külső àramkörrel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 22:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Akkor mondok olyat, hogy VIA VT1721 HT-S. Két kvarc van rajta, egyik 24.576 Mhz, másik 22.5792 Mhz. Clock panelt helyettük ráforrasztani, majd szoftver vezérelné, melyik clock menjen. Szerintem működne a chip. És biztos van ARM-es PCI port is. (klasszikus PCI, de PCI-E to PCI átalakító is létezik) Tehát a PCM VIA chippel menne, DSD pedig az I2S porral. Persze kell driver a VT1721-hez linuxra, de biztos van. Vagy ez nem olyan egyszerű, mert eredetileg x86?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 23:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
ALSA támogatja: http://www.alsa-project.org/main/index. ... le-ice1724

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 23:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Banana PI BPI-R2. Ezen tuti van mini pcie port, van i2s. Ez utóbbiról nem tudom működik-e. ( Eddig még nem próbáltam életre kelteni ) Mini pcie wifikártyák működnek - a dokumentáció szerint -, próbálni nem próbáltam, mert nincs mivel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 07:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Toto írta:


Akkor a legegyszerūbb pc-n kipróbálni linux alatt, a kártyán lecserélt clockokkal (mpd forrással).
Itt az hogy a kártyát arm minigépről hajtod csak egy felesleges bonyolítás.
A VIA kártya és a rajta lévő clock alapvetően rányomja a saját hangzását a rendszerre.
PC-s kártyát PC-ben kell használni, nem pedig ARM-en, olyan átalakítókon keresztül, amik szükség megoldások azon a rendszeren.

Az ARM SOC-k nagy előnye (ami miatt alapból lelépi a PC-s lejátszást), hogy a lejátszó szoftver és a DAC között csak a hardweres I2S chip van, ez digitálisan egy "rövid jelutas" rendszer. Bármilyen átalakítást közberaksz buktad ezt az elvet és a hangot is. Nem az ARM szól jól, hanem az MPD tudja jól kifutni magát azon a digitálisan rövid jelutas rendszeren. Már az ARM-re akasztott USB kártya sem hozza azt a szintet. Érdekes módon ezen a rendszeren a direkt I2S alatti kernel/mpd hangolásából sokkal többet tudsz profitálni, mint mondjuk a hardver faragásán. Az RT kernel, amit Konzol lecsupaszított és optimalizált, az alap linuxhoz képest akkorát lép hangban, amit hardver módosítással nem egyszerű elérni. A jobb táppal vagy DAC-al javíthatsz, de pont nem a rendszer jitterét és latency-jét fogod piszkálni, amit pedig erősen meghallunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 08:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ugyan miczo! Már százszor mondtuk Totonak, hogy szerezzen egy Orange Pi One-t, vagy valami hasonlót, kevesebbért mint amennyibe az évtizedekkel ezelőtt gyártott ki tudja mire lesz jó tranzisztorainak egy-egy tipusát gyűjtögeti - persze arra költi a pénzét amire akarja közöm nincs hozzá -, abból hozza ki a lehető legtöbbet.
Ez a külső clock, slave módban futó i2s port - ezt mondjuk nem is igazán értem hogy gondolta, a lejátszandó zeneszám határozza meg milyen órát kell a rendszernek használnia, az mpd az első ami kapcsolatba kerül a fájl tulajdonságaival, a drivernek kell órát/osztót választania nem kivülről diktálni, hogy pont mit használjon - nagyon erőltetett dolog.
Az I2S alrendszer normál működéséhez ki tudja mekkora órajel kell, messze nem biztos, hogy a nyers MCLK jellel megelégszik -> valamelyik pll képbe kerül. Még ha sikerülne is szinkronba hozni az I2S kimeneti alrendszert a külső órával a belső pll-ek, időzítések olyanok amilyenek.
A VIA chipje vagy jobb, vagy rosszabb mint az SOC-ban lévő, persze pcie busz meghajtója plusz konverter újabb bizonytalanságot visz a rendszerbe.
Aki kipróbálta tudja, hogy szoftveres optimalizálással kategóriákat lép fölfelé a H3 soc alapú rendszer, ráadásul olyan irányba, amit - mint ahogy írtad is - egyéb eszközökkel nem is tudom hogyan lehet elérni. ( nagyon nehéz megfogalmazni mennyivel áramlóbb összefüggőbb a zene, a részletek soha nem hallottan maguktól értetődőek lesznek, miközben erőteljes és stabil marad a hang nem válik túlzottan finomkodóvá, a térélmény elképesztően jó tulképp elég ha megszólal a kütyü azonnal egyértelmű, hogy másik ligában játszik. )

---
Persze az ilyetén kisérletek nem a fejben kártyázás kategória, nem lehetne bármire azt mondani, hogy sz@r az egész, bezzeg az xyz mennyivel jobb LEHETNE...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 09:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Rejtés:
Felesleges a TESLA KD3442 tranzisztorokat emlegetni, mert azoknak is van ideális helye, mégpedig az összes aszimmetrikus tápú kapacitás sokszorozóban. Darlingtonba kapcsolva BD139-el. Alacsony sávszélesség!

VIA chipen, mint írtam két kvarc van, viszont MPD-vel is lehetne szabályozni, melyik órajelet kapja meg. X86-on elvileg sokkal jobb eredmény érhető el, viszont nem kizárt, hogy optimalizált ARM-en még jobban is szólna a késleltetések rövidítése miatt. Erre van is nem kevés esély. Az biztos, hogy RT kernel kell.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 10:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Toto írta:
Felesleges a TESLA KD3442 tranzisztorokat emlegetni, mert azoknak is van ideális helye, mégpedig az összes aszimmetrikus tápú kapacitás sokszorozóban. Darlingtonba kapcsolva BD139-el. Alacsony sávszélesség!

VIA chipen, mint írtam két kvarc van, viszont MPD-vel is lehetne szabályozni, melyik órajelet kapja meg. X86-on elvileg sokkal jobb eredmény érhető el, viszont nem kizárt, hogy optimalizált ARM-en még jobban is szólna a késleltetések rövidítése miatt. Erre van is nem kevés esély. Az biztos, hogy RT kernel kell.


Mondtam, semmi közöm a pénztárcádhoz. Az agymenéseidhez is csak annyiban amennyiben ez egy közös hobbit űzők fóruma.

?? Az egyik mintavételi frekvenciához az egyik kavics kell, a másikhoz a másik. Meglepne ha a VIA drivere, vagy a lapka ezt nem kezelné korrekten.
Miért is érhető el "elvileg" jobb eredmény X86-on? A pci busz és illesztői miatt? X86-on nem jutottam igazán jó eredményre. Igaz, ott csak az USB a járható út, vagy egy jobb hangkártya. Mindkét út meglehetősen rögös. Kiszolgáló oldali módosításoknál szerintem szerencsésebb választás a jobb USB vevő, a PCI(e) busz pedig olyan amilyen, jobbára a VIA lapka képességeit hallanád.

Az RT kernel sem a bölcsek köve. Inkább "tickless kernel" a fontos és a jól kiválasztott szál prioritások. Az RT kernel inkább csak mankó, pláne, hogy az RT kernelek teljesítménye alacsonyabb is- kisebb a "throughput"-juk. X86 alapú rendszert kicsit másképp is kell hangolni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 10:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Rosszul fogalmaztam. Nem az X86/ARM vonalat akartam ezzel összehasonlítani, hanem azt akartam mondani, hogy egy megbütykölt VIA chip jobb lehet x86-ra, mint egy alap hangkártya. Egyesek szerint LP kategóriát simán meglépi így. Viszont az is lehet, hogy ARM marad. Még fogalmam sincs, ezért kérdezek utána. Vagy PCI-s ARM, I2S porttal.
VIA chipen két XIN és XOUT láb van. FPGA-val van konfigolva, egyik ugye a 22.5xMhz, másik a 24.576 Mhz. Két XIN lábat összekötni, a megfelelő órajelet rárakni. Oszt ennyi.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 10:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Megint fejben kártyázol!
ES Juli hangkártyád van. Meddig tart fogni egy pendrájvot rakni rá egy kicsontozott linuxot, szerezni egy olcsó ARM-es lapot, Windowsod van, aztán egymásnak ereszteni ezeket?! Elvi alapokon ezek nem eldönthető kérdések!

Olyat nem mondtam, hogy ne lehetne -esetleg- X86 vonalon is olyan eredményeket elérnem, mint amit sikerült ARM-mel megcsinálni, de nem láttam túl sok értelmét annyi energiat beleölni látva az egyes audio PC-k felemás ideológiára épülő felépítését és a gyakran megmosolyogtató ideológiákat...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 10:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Van valami hangkártyám, ami ilyen VIA Envy24HT (VT1721) chippel megy, a 64bites xububtu 4.14-es kernellel alapból felismerte. Szól is, mindenféle frekin, a driver/chip kezeli. Valóban jobb mint az alaplapi hangkártya, ugyanakkor egyszerűbb usb-s eszközzel is túl lehet ezen lépni. Az LP kategória nem tudom mit takar. A körtét nem lehet összehasonlítani az eszkavátorral.

Ha jól emlékszem ez a kártya (audiotrak prodigy) annó majdnem 10x-esébe került, mint egy Orange One. Nem rossz kártya, de na...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 10:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Egyébként miczo kisérletei a 4-es sorozatú kernelekkel - félkész driverek - is azt a meggyőződésem erősítik, hogy ARM-en szoftveresen sokat lehet nyerni. X86-on valszeg el lehetne mindezt játszani, de ott túl hosszú a jelút - számítástechnikai értelemben. Annál sokkal jobban kellene ismernem minden hardver elem pontos működését mint amennyire most ismerem, plusz a hozzájuk tartozó szoftver....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 10:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ha marad az ARM, akkor szükség lesz egy SRC4192/93 chipre a PCM vonalhoz. És azzal akár bypass módban csinálható két slave port. Azaz WCLK-t DSP adná a többi eszközhöz.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 11:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Csak ismételni tudom magam. Szerintem egyedül az LRCK jel pontossága számit, annak a jitterét kell alacsonyan tartani a három - illetve jóindulattal négy - I2S jelből. A BCK illetve a DATA "jitteressége" teljesen lényegtelen, ha az belefér a DAC specifikációjába, azaz a belső vagy külső léptető tárolók be tudják kapuzni azokat, és stabilizálódni tud a kimenetük. Ha a jelfeldolgozó belül generál új LRCK-t - amire van esély a pufferelés és az esetleges túlmintavételezés miatt -, akkor nem nagyon számít, hogy mennyire volt jó a bemeneti jele.. Hozzáteszem nem ismerem az src4192/93 belső működését.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 15:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
SRC4192/93 egy ASRC chip eredetileg, viszont vannak olyan jó tulajdonságai, mint a bypass mód, bitfűrészelés, stb... Itt ugye két slave port miatt lenne hasznos bypass módban, miután láthatóan nehezebb elérni, hogy ARM az alapból slave legyen. Jelen nem változtat semmit.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 16:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Valami blokkvázlatot fabrikálhatnàl, mert nekem egyelőre nem vilagos melyik jelet mi állítaná elő,mi hajtana meg mit, mi lenne a karmester a zenekarban, meg egyáltalán...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 16:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Az SRC4192 nem bufferel. Bypass módban 1:1 routolja az adatot a kimenetre, ez az amit a neve is mond: átereszt. Semmi arra utaló megjegyzést nem találtam a doksijában, hogy ez bypass módban reclockolna vagy bufferelne. Ha így lenne már rég használnám, mint 1 mintás i2s bufer...

Valamit nagyon összekeversz szerintem. Vagy csak én nem értem mit akarsz.
A minigépből kijövő I2S jelet oda kell adni a DAC-nak.
Az ES Julit meg PC-ben kell használni.
A többi szerintem megint agymenés, nincs műszaki értelme. Teljesen felesleges ilyen vaktában kitalált dolgokat bedobálni ide, ezekből értelmes dolog nem lesz.
Ha pontosabban clockolt i2s jelet szeretnél, akkor használj valamilyen bevált i2s reclockert (ezek fifo-k).

Attól, hogy egy jel digitális, még megváltozik az időtartományban, ha valami elemen átzavarjuk. Minden plusz áramköri vagy szoftver elem plusz jittert, latency-t és zajt visz be, ezzel megváltoztatva a jel spektrumát az időtartományban. Digitális jeleknél, ahol még formátum konverziók is vannak, nagyon nem triviális hogy ez a kimenő analóg jel időbeni spektrumára hogyan hat. Nem ismerek erre mérési módszert.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 16:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
miczo írta:
Az SRC4192 nem bufferel. Bypass módban 1:1 routolja az adatot a kimenetre, ez az amit a neve is mond: átereszt. Semmi arra utaló megjegyzést nem találtam a doksijában, hogy ez bypass módban reclockolna vagy bufferelne. Ha így lenne már rég használnám, mint 1 mintás i2s bufer...


Ebben az esetben három szál drót tökéletesen ki tudja váltani...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 17:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Konzol írta:
miczo írta:
Az SRC4192 nem bufferel. Bypass módban 1:1 routolja az adatot a kimenetre, ez az amit a neve is mond: átereszt. Semmi arra utaló megjegyzést nem találtam a doksijában, hogy ez bypass módban reclockolna vagy bufferelne. Ha így lenne már rég használnám, mint 1 mintás i2s bufer...


Ebben az esetben három szál drót tökéletesen ki tudja váltani...

Akkor ezek szerint nem érted, amit leírtam. Lehet úgy konfigolni az SRC4192-t, SRC4193-at, hogy csak SLAVE port legyen rajta. Bypass mód pedig az ASRC kikerülése miatt van. Az, hogy pontosan hogy működik, meg mint... azt leírja részben az adatlapja. Tehát ez pont arra jó, hogy két master I2S portot összeeresszen.

Both ports may operate in slave mode, deriving their word and bit clocks from external input and output devices.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 17:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Mondtam, hogy nem ismerem az IC-t.
De a dolog sehogy sem kerek nekem. Ha az IC bypass módban nem csinál semmit, akkor elég ha egy DATA megy ki belőle, és akkor a kiment is slave. Ez egy db drót, ill ha át akarsz kapcsolni a két bemenet között, akkor 1/4 HC157 kimenetenként... ( Illetve tristate kimenetű változata, ha a 157 nem az )
Ha az IC kimenete master, akkor három - ok, négy - drót, illetve HC157
Ha bármi a fentitől eltérő működésmód van, akkor bizony pufferelnie kell,ha jól gondolom...

Ez pedig nem a nem csinál semmit kaegória...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 17:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
-akkor bizony pufferelnie kell,ha jól gondolom...

Ennyi. Máshogy nem működhet.
Itt portoknak nevezik ez.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Single Board Computer megoldások
HozzászólásElküldve: 2018.09.23. 18:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ha pedig pufferel, akkor elő kell állítania a BCK, LRCK illetve MCLK jeleket, és master módban mehet a kimenete csak.
Ekkor viszont nem bypass a bypass.
Tehát max egy HC157 elegendő két bemenő port esetén bypass módban...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 416 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség