audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:42

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 611 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.18. 14:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
shany írta:
Pedig, ugye ez a fokozat is tartalmaz egy saját Wima MKS2 csatolókondit....

Én lejútba nem tennék Wima kondenzátort. Sem MKS-t, sem MKP-t. Annak idején én is használtam olyanokat, és az előrelépések során egyszerűen kikoptak. Nekem ez a tapasztalatom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.18. 21:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
hifitibi írta:
shany írta:
Pedig, ugye ez a fokozat is tartalmaz egy saját Wima MKS2 csatolókondit....

Én lejútba nem tennék Wima kondenzátort. Sem MKS-t, sem MKP-t. Annak idején én is használtam olyanokat, és az előrelépések során egyszerűen kikoptak. Nekem ez a tapasztalatom.
Igazából teljesen egyetértek. Hangilag alapból nagyon jó elektronikához én sem használnék, ilyen Wimát meg semmi pénzért sem.
Viszont úgy gondolom, hogy a darRTeel esetében ez egy kulcsfontosságú alkatrész lehet. Nem azért mert "jó", hanem azért ahogyan nem jó. SZVSZ kompenzálnak vele olyan dolgokat, amelyeket nem szeretnénk hallani, vagy nem olyan arányban hallani, a hang színét módosítani/beállítani, stb. Egy olyan szinergikus rendszer része, amely - szerintem - viszonylag jól sikerült ( végerősítő )

Az én előerősítőm csak felerészben darTZeel, és most úgy tűnik, pont ez a része nem működik jól hangilag. A másik, a valószínűsíthetően pontos utánzat ( a buffer rész ) viszont jónak tűnik.
Egyik megoldás lehetne a "rossz" részből ( LT1252 - OPA fokozat ) eltávolítani a Wimát, bár ez valószínőleg nem lesz elég korrekt offset szempontból.
Egy másik lehetséges megoldás: hagyományos OPA használata, bemeneti- és a visszcsatolásban levő csatolókondi nélkül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.19. 13:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
WIMA MKP4-10 kondikkal az a tapasztalatom, hogy folyamatos 24/7 járatás során kb. két hónap volt a kondik bejáródása. Az elején kemény, karcos hang, ami később kisimul és a finom részletek is elkezdenek megmutatkozni. Nekem a párhuzamosan kötött kis értékű (10nF) MKP kondik váltak be a WIMA MKP10-el együtt. Több részlet, finomabb felbontás.

Az tegyük hozzá, hogy bármely alkatrész típus megváltoztatása a gyáriakhoz képest eltérő végeredményt fog jelenteni hangilag. SZINERGIA
Jobb, ha nem is várod azt a hangot, amit a gyári készüléktől.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.20. 21:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Átalakítottam az előerősítő első fokozatát, most hagyományos OPA-t tud fogadni, hagyományos módon:
- nincs csatolókondi a bemeneten a bemeneten
- a visszacsatoló hálózat ellenállásai 1+1kOhm ( 2x erősítés )
- visszacsatolásban levő kondik be-ki iktathatóak ( jelenleg full DC csatolt )

Az első versenyző az ősrégi Signetics NE5534A


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.21. 18:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Millióan írtak már OPA-k "hangjáról", én nem is akarnék ebbe jobban belefolyni. Csak nagyon felületesen, itt, ebben a környezetben a Signetics NE5534A kissé fényes, túl kontúros, vagy inkább már éles kissé. Hozzáad egy fémes plusszt.
Csere, AD797:
Ez meg a másik oldal, az ellentéte. Letekerték a magast. Nincs a mesterkélt ragyogás, fémes íz. Elhiteti, hogy őneki van igaza (részben legalábbis).

Kíváncsi lennék mindenestre, architektúra/paraméterek szintjén, mi okozza ezt a brutál hangi különséget?

Még egy versenyzőt várok, az AD8065-t, ez viszont SO8 tokozású, be kell forrasztani és nem tudom olyan egyszererűen visszacserélni másra, ha nem tetszik.

Az még hozzátartozik, hogy a bemeneten nincs a szokásosan alkakmazott aluláteresztő tag ( van ahol többet is használnak belül, a fokozatok között ). A NOS dacom kimeneti ellenállása 1,5K, az IC kábel csupán 50pF kapacitású, nem biztos, hogy egyformán tudják kezelni a dac spektrumát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.21. 19:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Én Anno mikor Single Opákat teszteltem, kaptam kölcsönbe 2db muses03-at, ezek azért elég jók voltak, NJM2068d volt a dual op amp-ból a favorit.
viszont ennek most nézem milyen borsos ára van.. https://eu.mouser.com/ProductDetail/NJR ... wYxc4nng== :shock:
Pedig valamelyik fiók mélyén tuti megvan még.. :)

Bár elég sok termékre ráálltak ismét .. https://www.njr.com/products/index.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.21. 19:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Hát a MUSES03 passzolna annyiból, hogy fetes a bemenete, de annyi pénzt ki nem adnék érte. Gondolom, Kínában már tökéletesre fejlesztették a "gyártását", olcsóbban is adják :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.23. 21:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Kipróbáltam még néhány OPA-t a fiókból.
- az AD797 kissé laposnak, középtájon enyhén zavarosnak is tűnt
- AD847: a Signetics NE5534-hez hasonlóan kissé túlforszírozza a magas tartományt, enyhén fémes hangzású. Kritikusabb helyeken kissé erőszakossá válik, egyébként "élő" hang.
- találtam még tizenéves Texas NE5534AP-t....elég jó kompromisszumnak tűnik. Lelkes, dinamikus, nem válik erőszakossá, picit felül lekerekített, de egészséges tónus

Ha viszont kiiktatom az előerősítőt, tehát ezt a csatornénként 1-1db OPA-t....
Azért dinamikusabb, élőbb, tisztább, érdekesebb, élvezetesebb lesz minden. A térhatás is sokkal cizelláltabb.

Itt már esetleg érdemes elgondolkodnom az előerősítővel együtt beiktatódó - már említett - Habia teflonos RCA kábel cseréjén is. Korábbi meghallgatások alapján, önmagában nem egy transzparencia bajnok egyebek mellett.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.23. 22:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia Shany,

Tudom nem félvezetős, és "szentségtörés lenne" a dartzil -nak, de esetleg egy csöves előerősítő?
E88CC, pl elég jól szokott illeszkedni a rendszerekhez.
Barátomnak még kb 10éve készítettem egy fetes végfokot texas előfokot tettem bele annó ami a marantz-ban is volt.
A kettő nagyon szép kombót ad.
Fél éve csináltam néki a kapcsolást kb.
Ha szeretnéd érdekesség kép feltöltöm, off-olni nem akarom a topikod. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.23. 22:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Csővel viszonylag könnyű komoly előerősítőt építeni ( amely csont nélkül lenyomná a fenti próbálkozásom ) Nekem is áll itt kétféle E88CC, 5687 és leginkább Raytheon 5842, amelyet kimondottan dac, előerősítő céllal táraztam be. Van csöves táphoz is minden...

Viszont daRcil eljövetele óta próbálok kihátrálni a csöves technikából. Próbálkozom.
( egyébként a hibrid erősítőm funkcionálisan "integrált erősítő" hangerőszabályzóval, bemenetválasztóval. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.23. 22:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Jogos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.24. 15:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
....Még egy versenyzőt várok, az AD8065-t, ez viszont SO8 tokozású, be kell forrasztani és nem tudom olyan egyszererűen visszacserélni másra, ha nem tetszik.

Az még hozzátartozik, hogy a bemeneten nincs a szokásosan alkakmazott aluláteresztő tag ( van ahol többet is használnak belül, a fokozatok között ). A NOS dacom kimeneti ellenállása 1,5K, az IC kábel csupán 50pF kapacitású, nem biztos, hogy egyformán tudják kezelni a dac spektrumát.
Beforrasztottam az AD8065-t is. Most így néz ki az áramkör ( diódák típusa eltér ):
Csatolmány:
Pre_amp_04.jpg
Pre_amp_04.jpg [ 249.58 KiB | Megtekintve 61784 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.24. 20:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
Beforrasztottam az AD8065-t is.
Ez és a Belden hogy muzsikál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.24. 20:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
AD8065 első benyomások:
A beforrasztás után kellett vagy 2 óra, hogy simuljon egy kicsit a magasa. Ezek után is meglehetősen telt hangú, talán túloz is. Viszon ezzel el tudja érni, hogy dinamikailag az eredetihez hasonló a hatás.
Nem egy meleg tónusú hang, talán inkább kiegyenlítettnek mondanám. A magasa néhol kissé nagyon enyhe fémes árnyalatot mutat. Összességében a legjobb kompromisszumnak tűnik eddig.

Kipróbáltam, hogy beiktattam a visszacsatolásba a 6800uF Nichicon KMG + 100nF AVX C0G tagot. Ilyenkor ezek nem kapnak rendes polarizációs feszt. -0,2 és 0,4mV van rajtuk. A mély egy picit talán kevesebb lesz, a magas kerekebb, és eltűnik a "néhol fémes" gyanú nyomtalanul. Sajnos egy nagyon picit mint ha zavarosabb lenne ilyenkor.

Bár nem írtam, de mindegyik OPA esetében kipróbáltam a BNC kimenetet is ( a Habia RCA kábellel szintén + adapter ). Még nem 50Ohm-mal terheltem, tehát a torzítása így gyakorlatilag elhanyagolható ennek a fokozatnak. Általában kicsit zavarosabbá, tette a jelet, bármilyen különösebb előny nélkül. Az AD8065 esetében, némileg másabb a helyzet, itt el tudnám képzelni, hogy lenne, aki erre kimenetre szavazna: nagyon dinamikus, drámát csinál, élő. Picit hátrébb tolja a teret, levegősebb, tisztább hatású, bár maguk a hangok "aurája", kisérőzörejei, szerkezete néhol torzabbnak hat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.24. 21:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
shany írta:
Beforrasztottam az AD8065-t is.
Ez és a Belden hogy muzsikál?
A Beldent még most kötöttem be, de ezt biztosan járatnom kell rendesen , különben kapok a fejemre :D
Azt is ki kell találni, hogy lenne igazságos és valós erdményt adó a teszt, az adapterek miatt. Most pl. a Belden mindkét végében adapterek vannak, hogy RCA kábelként használhassam. ( nagyon felüleltesen hallgatva, és tényleg csak kb. 20 perc után így is szélesebb sávúnak, teltebbnek, puhábbnak, "csillapítottabnak", tisztábbnak, levegősebbnek, kultúráltabbnak, highendesebbnek tűnik a Habiához képest )
Ha a Habiát lelépi, akkor meg jön a referencia kábelem... 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.24. 23:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
A Nagy Kinai másológyár beindult: https://www.chinahao.com/Product/566428579030/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.25. 10:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
patrik96 írta:
A Nagy Kinai másológyár beindult: https://www.chinahao.com/Product/566428579030/
Ez a "Black Widow NHB-458" nekem ez így első ránézésre inkább az NHB-108, az agyonklónozott kisebbik model, amelyet a kínaiak felhízlaltak 3pár végtranzisztorosra, kiegészítve védelemmel, DC szervóval:
Csatolmány:
Black Widow NHB-458.jpg
Black Widow NHB-458.jpg [ 248.07 KiB | Megtekintve 61655 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.25. 12:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Gondolom irónia akart lenni hogy másológyár ennyi pénzért ezt kvázi megrendelésre építik, legfeljebb akad raktáron...

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.25. 12:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
mzperx írta:
shany írta:
Beforrasztottam az AD8065-t is.
Ez és a Belden hogy muzsikál?
A Beldent még most kötöttem be, de ezt biztosan járatnom kell rendesen , különben kapok a fejemre :D
Azt is ki kell találni, hogy lenne igazságos és valós erdményt adó a teszt, az adapterek miatt. Most pl. a Belden mindkét végében adapterek vannak, hogy RCA kábelként használhassam. ( nagyon felüleltesen hallgatva, és tényleg csak kb. 20 perc után így is szélesebb sávúnak, teltebbnek, puhábbnak, "csillapítottabnak", tisztábbnak, levegősebbnek, kultúráltabbnak, highendesebbnek tűnik a Habiához képest )
Ha a Habiát lelépi, akkor meg jön a referencia kábelem... 8-)
Nos, tegnap azért csak sikerült néhány órára belemerülni ebbe a Beldenes dologba. Bár még mindig csak néhány órát ment, az AD8065 is "friss", csak kialakult valami vélemény ez idő alatt. Ugyanis a Habia kábel után bekötve a Beldent ( RCA-RCA, adapterekkel ) a hatás az én fogalmamim szerint drasztikus:
A legfeltűnőbb, hogy a magas tartományból eltűnik bármiféle zavaró tisztátalanság, műcsillogás, fémes, jelenség, látszólag csak a natur zenei jel marad. Kicsit lekerekíttnek tűnik elsőre, de azután erre rácáfol leheletnyi részletek-, vagy akár igazán húsos magashanghang-megjelenítéssel.
Nagyon jó lesz a tér. Már daRcil hangjának jellemtésénél próbáltam leírni, ezt a középtartományból való térilluzió építést. Itt pontosan ez zajlódik le: nem érezzük, hogy nüansznyi -jórészt - magasanangokból álló mikrotörténések hozzák létre a teret, egyszer csak ott van erőteljesen, bármiféle ok nélkül.
Érzek a hangszínében egy kis kiemelést a jelenlét-tartományban, valamint legalul a néha lehetne kicsit több, de így is jórészt telt, enyhén meleg tónusú.

Ha most így hallgatom a komplett előerősítő-Belden-daRcil hármast, nehéz lenne azt állítani, hogy nincs egység, nagyon egyben hangkép. Akár szinergiát is emlegethetnénk, bár gyanítom ez a kábel máshol is produkál ilyen működést...
Van ez a manapság divatos "folyékony" jelző a hifiben. Na itt most ez a négyzeten tapasztalható :D

Egyébként daRcil önmagában is valami ilyesmi megszólalású, ebbe az irányban térhet el a nulladrendű erősítőtől.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.27. 09:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Belden ismét:
Készítettem egy kontroll RCA-RCA kábelt, az - általam egyszer már felvetett - Audioquest féle legolcsóbb UTP kábelt szétbontva. A 4db csavart érpárból a narancssárgát kioperálva, olcsó Neutrikkal feldugózva. Ezt is bekötöttem próbára az előerősítő és daRcil közé.
A szubjeltív hatása a legutóbbi - csupán belső kábelezésként használt - hangképhez hasonlóan, rendkívül nyílt, színezetlen, mint ha minden változatlanul átjönne rajta 1:1-ben, semmi nem veszne el. Kissé vékonyabb mint a Belden ( a Habiánál is ), viszont teljesen "lineárisnak" tűnik, nem tartalmazza amaz közép-kiemelését sem.
Ha a Habiát vennénk átlagosnak, akkor a Belden az egyik irányba tér el, az AQ minimálkábel pedig pont az ellentéte, ő a másik irány.

Ezt a kis kitérőt azért tettem, hogy egyértelműbb legyen ( számomra legalábbis ) hogy a Belden is egy komplexebb hatású cucc, a highend kábelekhez hasonlóan.

Amennyiben úgy hasonlítom össze az előerősítőt, hogy közben a Belden kábel lóg ki a fenekéből, az előerősítő nélküli állapottal, akkor meglehetősen közel kerül a kétféle hang. Mind az alapvető hangszínében, mind a megszólalásában. Talán kicsit darabosabbnak hat az előerősítős produkció ( a mélyebb analízistől most eltekintve ).( ezt a különbséget esetleg már egy vakteszt is el tudná mosni :) )
SZVSZ ha komplett készülékként kezelem az előerősítőt a kilógó Belden kábellel, akkor ezzel így már meg lehet jelenni máshol is, a csöves megoldásokkal is pariban van, csak ugye ott eleve más a konstrukciós megközelítés.


Én azt látom most - szigorúan a saját példámban - hogy szó nincs arról, hogy bedobok egy OPA-t a hangláncba, és nincs hallható változás.
Van kétféle "működés": az egyik az OPA ( és az elektronikai környezete ) által behozott változás, a másik pedig a Belden kábel általi - közel ellentétes - működés. A kettő együtt produkál egy jól tolerálható, közel semleges működést. ( egy másféle rendszerben, a kábel "működésést" más alkatrészek is kiválthatják, pl. daRcil esetében én a Wima MKS2-re, meg egyéb passzív alkatrészekre gondolok )

Gyanítom, hogy attól függetlenül, hogy az AQ-val nagyon-, de a Habiával is "kilóg a lóláb", nem csak a Belden lehet üdvözítő megoldás itt, de ebben a környezetben (is) jól működik.
( pl. viszaemlékezve a régi AQ Python kábelem "működésére", arról is hasonló emlékeim vannak )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.11.27. 11:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
shany írta:
Belden ismét ...


Ha van/lesz rá lehetőséged, szerintem próbálj ki régebbi technológiával készült Belden 8412-est Switchcraft 3502AAU dugókkal szerelve.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.07. 20:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Nekifutottam még egyszer ( Belden kábelekkel ) az NE5534-k meghallgatásának, hogy ne tévedjek túl nagyot. A Signetics féle kissé éles, magasban több, a Texas pedig jóval tompább. Viszont ettől eltekintve nagyon hasonlóak: kissé kemény, némileg harsány, nyers hangot adnak, amely viszont - egyfajta - életet, pezsgést visz a hangzásba. Legalábbis ebben a legutóbbi, natúr, csatolókondik nélküli áramköri környezetben.
Az AD8065 itt sokkal kifinomultabb minden tekintetben, emellett teltebb hangú. Egyébként innen származik az ötlet a kipróbálására: https://audioworld.blog.hu/2016/02/26/q ... sodik_resz
Annyi sajátosság van ebben az alkalmazásban, hogy a tápfeszültség nálam +-9,5V csupán. Ezt a darTZeel előerősítő fotójából sakkoztam ki, valószínűleg a HA5002 disszipációját korlátozzák vele 50Ohmos terhelés esetén. ) Esetleg még a későbbiekben megemelhetem a tápot...
Kiszedtem a nem használt alkatrészeket, a két 3pF-os CDE csillámkondi alul van:
Csatolmány:
PC070413.jpg
PC070413.jpg [ 249.62 KiB | Megtekintve 61209 alkalommal. ]
( Ha esetleg valaki mindenáron pont ezt szeretné megépíteni, egy db nyák van még, az eladó )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.15. 22:32 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Hifi bogár:
Kicseréltem az AD8065 visszacsatoló ellenállását ( R5, R24 ) lomexes Yageo MF0207 0,6W-os fémréteg ellenállásra ( az eredetileg smd Vishay Beyschlag MAA0204 helyett ). Meglepően erőteljes a hatás, csak éppen pont a várttal ellentétes: sokkal több magas, nyers, izgága hangzás. Dinamikus hang, de érdes, harsány, fárasztó.
Ha már felületszerelt, akkor jöhet akár a 1W-os AN tantál is. Bár ez 1,24K az 1K helyett: picit kevesebb magas a Yageo-hoz képest, nem harsány, egészséges balansz. A Vishay Beyschlag-nál, talán a több magasa miatt is informatívabbnak tűnik. Élő, eleven, különösebb hátulütő nélkül. Majd kiderül, hogy hosszabb távon is így gondolom-e?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.18. 15:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
shany írta:
Hifi bogár:
Kicseréltem az AD8065 visszacsatoló ellenállását ( R5, R24 ) lomexes Yageo MF0207 0,6W-os fémréteg ellenállásra...
Ha már felületszerelt, akkor jöhet akár a 1W-os AN tantál is...

Ha már szóba került Lomex, meg felületszerelt, 1W; akkor esetleg ezt is ki lehetne próbálni, hátha... :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.18. 15:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Kimaradt egy "nem" szócska. :roll: Az 1W-os AN tantál az furatszerelt természetesen ( akkora, mint egy 3W-os egyéb gyártmány )
Viszont rendeltem smd Panasonic ERA8A ( ± 10 ppm/K ) meg Vishay Draloric SSM0204 ( ± 15 ppm/K ) thin film ellenállásokat próbára.
( https://www.vishay.com/docs/20004/smm0204.pdf , http://www.farnell.com/datasheets/20528 ... 1545141325 )
Eredetileg Vishay Beyschlag MMA0204 van/volt mindenhol ( https://www.vishay.com/docs/28713/melfprof.pdf )

meg azért bepróbálok majd R534, meg Takman-t is


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.19. 00:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
Kicseréltem az AD8065 visszacsatoló ellenállását ( R5, R24 )...
ezeket együtt cserélném az R16, R35-tel és simán mennék értékben feljebb, mondjuk 2-2kOhmra, ami jól passzolna az AD8065-höz. A műveleti erősítőnek is könyebb lesz és az ellenállásokra is alacsonyabb teljesítmény jut, a nagyobb ellenállás -> magsabb Johnoson zaja még mindig alúl marad a FET-es opamp bemeneti zajához képest. De nagyobb értékek is simán szóbajöhetnek mondjuk 6-6kOhmig.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.19. 08:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Már megrendeltem a cuccot ( 1kOhm-ból )...Mondjuk, nem csak 2 darabokat, az R16, R35 csere előttem is felrémlett. Jó lenne az "egynemű" kivitel, de nem vagyok benne biztos, hogy ez hozza az áhított optimumot hangban. Az 1K értékeket a gyári adatlap alapján gondoltam használni:
" WIDEBAND OPERATION
Figure 42 through Figure 44 show the circuits used for wideband characterization for gains of +1, +2, and −1. Source impedance at the summing junction (RF || RG) forms a pole in the amplifier’s loop response with the amplifier’s input capacitance of 6.6 pF. This can cause peaking and ringing if the time constant formed is too low. Feedback resistances of 300 Ω to 1 kΩ are recommended, because they do not unduly load down the amplifier, and the time constant formed will not be too low. Peaking in the frequency response can be compensated for with a small capacitor (CF) in parallel with the feedback resistor, as illustrated in Figure 12. This shows the effect of different feedback capacitances on the peaking and bandwidth for a noninverting G = +2 amplifier."
https://www.analog.com/media/en/technic ... 5_8066.pdf
Bár, ha nekiülök, akkor kompenzálható lenne a nagyobb RF, RG is. A viszonylag magas Ukimax=5,6Vpp miatt ki lehetne próbálni.

Erről a Vishay Beyschlag MMA0204-ről mi a véleményed?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.19. 23:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Nagyobb Rf-fel csökken a sávszélesség, de gondolom az 50MHz bőven több mint felesleges. Amúgy a Cf-et is merném magasabbra venni, ami nem megy a stabilitás rovására, hanem csak biztosabb. Az adatlaban az ajánlott kapcsoláskban egyértelműen az AD8065 sávszélességét próbálták hangsúlyozni. Sajnos kicsit fura, hogy van egy nagysebességű FET bemenetű áramkörünk, aminek a nagy bemenő kapacitása miatt kompromisszumok vannak, stabilitás végett kell pár pf CF, ami nagy Rf-fel együtt csökkenti a sávszélességet. Akkor meg mindek FET-es bemenet???
Másik, a magasabb bemeneti kapacitás miatt a (+) bemeneten is illene az impedanciát hasonló szinten tartani, amit nem igazán lehet tartani egy hangerő szabályozó pótméter után.

A Vishay ellenállás papíron jónak tűnik, a magas árát valószínűleg az AQ minősítéseknek köszönheti, egyéb különlegesség nincs benne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.20. 09:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Most már az 1K-s verzóban kipróbálom ( az adatlap szerint elég jól viseli az ennél jóval kisebb terhelést is azért ), nem olyan olcsó ez a farnelles rendelgetés :) Esetleg, a Panasonicból 10-et rendeltem, abból tudok sorbakapcsolni 2-2-t is, bár nem lenne túlzottan elegáns a megjelenés. Viszont így még inkább csökken a disszipáció tokonként.

A potméter persze alapvető konstrukciós elem, bár láttam már fura dolgokat ( Nad-nál talán? ): hangerőszabályzó után 100pF nagyságrendű kondikat. Itt, bemeneti impedancia-szimmetria oltárán esetleg kimondottan csak a nagyfrekis tartományra be lehetne tenni egy soros RC tagot az invertáló bemenettel párhuzamosan, de nem látom indokoltnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.20. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Közben bepattintottam a Panasonic ERA8A-t az AN tantál helyett ( R5, R24 ). Jó-jobb mély, dinamikus, magasban kicsit kevesebbel is beérném. Tiszta, sima, nagyon részletező, de kicsit szintetikus ízű, a térhatás sem olyan átütő... még járatom, eddig csak néhány órát ment.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.12.22. 20:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Kivettem ezeket a Panasonic ellenállásokat ( zavart, és nem akart múlni ez a szintetikus érzet.....lehet, nem adtam elég időt nekik :roll: ), a Vishay Draloric SMM0204 került a helyére: hasonló tónus, egy picit talán melegebb, viszont az előző szintetikus íz nélkül. Húsos magasak, pezsgő, dinamikus...még dinamikusabb....egy party arc :D Azért is furcsa, mert arra számítottam az adatlapok-, a külső kivitel alapján, hogy megegyező lesz hangra a Vishay Beyschlag MMA0204-gyel, amely inkább nyugodtabb, felül lekerekítettebb karakter volt. Mindenesetre járatom még.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.02. 19:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ez a legutóbbi Vishay Draloric SMM0204 az R5,R24 pozícióban elég jól viselhető, csak most jutott eszembe meghallgatni, hogy az előerősítőt kiiktatva ( daRcilt direktben visszakötve ) mi történik:
daRcil most melegebb-, eszköztelenebb-, megnyugtatóbb hangú, stabilabb alapokkal rendelkezik, valódibb, azért csak ő az origó.
Az előerősítő használata pedig kissé lúdnesszes, dögös, magasban túltolt hangot ad...tehát ez nem változott az idővel.

Következő variáció: az R16 és R35 is át lett cserélve Vishay Draloric SMM0204-re, tehát a visszacsatolás mindkét tagja most egyforma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.05. 13:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
...Következő variáció: az R16 és R35 is át lett cserélve Vishay Draloric SMM0204-re, tehát a visszacsatolás mindkét tagja most egyforma.
Talán a magas mennyisége egy kicsivel csökkent, talán legalul is egy picit, a legalapvetőbb tulajdonságát megtartotta:
Szinte bármilyen zenét elindítva: érdekes, üde, izgalmas, inspiráló, élő. Felturbózza a hangot, a dinamikát, kényszerít, hogy feltekerd a hangerőt, és te - késedelem nélkül - meg is teszed. Pl. a "túlanalógosított" Vanessa Fernandez - Immigrant song : mintha egy szeneslapáttal ütnék a mellkasom, a tüdőmmel, májammal, meg egyéb belsőségekkel együtt hallgatom...felfokozott állapotban :D ( hasonló: https://www.youtube.com/watch?v=UrxA0Twufpo )
Tehát itt vitalitás van. Na, de nem provitaminokkal, ez a versenyző szteroidot tol keményen :lol:

Ez a hangzás valójában "torzítás", de nagyon ügyesen csinálja. Engem is megvett, addiktív hatású :mrgreen:
Elég komplex a működés, nehéz leírni. Az biztos, hogy a közép-, de még inkább magastartományban történik egy speciális feldúsulás. Nekem leginkább a '80-as évek eleji, elektronikusan átszőtt popzene ugrik be, ahol ez a hangzás ( SSL keverőpultok, NE5534 ic-k tonnaszámra ) sokszor jelen van: Talán Donna Summer: Hot stuff felvétele jól illusztrálja ezt a dimamikamegjelenítési hatást, a dob szinte mindig "kiugrik", a rádolgozott felhangspektrum pedig még jobban erősíti a hatást ( https://www.youtube.com/watch?v=1IdEhvuNxV8 )
Kis daRcil abban megy tovább, hogy alul sem lazsál, az alsó/szubtartományban is támad.

Az a csodálatos az egészben, hogy emellett a dinamikai dolog mellett - látszólag - semmi sem szenved csorbát: elképesztő a részletezőképesség ( elhiszem, hogy minden ott van levegőben ), tökéletes 3D, nincs hangsugárzó, nincs szoba. Tudom, hogy hazudik, mégis elhiszem neki :roll:

A legérdekesebb, hogy, a Vishay Beyschlag MMA0204 ellenállásokkal, amelyek szinte ugyanilyen felépítésűek ( thin film, Pd, tokozás, stb ), ugyanilyen jó minőségűek, egy sima, lefojtott, leszedált hangot kapok. Legalábbis a mostani verzióval közvetlenül összehasonlítva.
Azt gyanítom, hogy az áramkörben a "dinamikaexpander" az AD8065 lehet, meg a hozzá tartozó többi áramköri elem: a táp ic-k, tápalkatrészek, nem pedig a visszacsatoló ellenállások. A visszacstolás ellenállásai tekintetében pedig, hajlamos vagyok azt gondolni, hogy ez a mostani Vishay Draloric SMM0204 lehet közelebb a tökéleteshez, ez engedi az AD8065-nek és környezetének, hogy a sajáthangja előtörjön, dominánsan legyen jelen a hangban.
A Vishay Beyschlag MMA0204 pedig erőteljesen "megfogja" ezt a - a fentebb leírni próbált - sajáthangot.

Az ideális megoldás valahol a két Vishay között lenne félúton szvsz. Kétféle dolgot akarok még kipróbálni a visszacsatoló ellenállások tekintetében:
- a jelenlegi 1kOhm-os értékek közé bevenni a Welwyn WRM0204 típust ( http://www.farnell.com/datasheets/27107 ... 1546685392 ), mivel ez is olyan tetszetős, kis hengeres kivitelű.
- nagyobb értékű visszacsatoló hálózat - mzperx javaslata alapján - kipróbálása a két Vishay és a Welwyn típussal. 1,8K vagy 4,7K értékből van mindhárom típusból a Farnellnél. Sajnos eltérő TCR és tűréssel.

Nyilván lehetne még sokféle alkatrészt kipróbálni, és ezek millió kombinációját, de már ez a néhány ellenállás-próba is fárasztó számomra...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.05. 20:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Közben eszembe jutott egy másféle megközelítése ennek a "problémának". Régi barátom, a Wima MKS2 pont ilyen esetre van kitalálva szvsz. Pontosabban, ilyen - kicsit magasban dúsabb - frekvenciabalansz kiegyenesítésére, de még inkább a keményebb, mondjuk úgy, félvezetősebb hangzás tompítására. Ez utóbbiról most szó sincs, de kíváncsiságból bekötöttem egy-egy 4,7uF értéket a hangerőszabályzó elé, jobb híjján a bemeneti RCA csatlakozóba ( nem akartam átvágni a fóliát a nyákon egyelőre )
Első benyomás:
A magas többletet leborotválta a hangról, szó se róla, emellett frekvencibalansz némileg melegebb irányba ment. Sajnos a tér is gyengült, némileg ködösebb is lett a hang, de ezek mellett "folyékonyabb", simább is. Bár, már ezek bejáratott kondik voltak, azért még adok időt nekik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.10. 21:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ez a 2x 1kOhm Vishay Draloric SMM0204 + Wima MKS2 bemeneti csatoló egy vállalható kombináció, valószínűleg hosszú távon is. Natúr, tiszta, sok csenddel. Nem hívja fel a figyelmet semmire sem, csak egyszerűen szól a zene. Ha feltekerem a hangerőszabályzót, akkor lesz nyilvánvaló, hogy mennyi részlet lapul meg ott mélyen. Hosszan hallgatható, megvan a dinamika is. Szinte csak egyetlen negatívum, hogy egy kis felsőmély kiemelést produkál, és így szubtartományban picit erőtlenebbnek hat.

Sorrendben most következik az 3. típusú ellenállás, a Welwyn WRM0204 kipróbálása, még egyelőre maradva az 1kOhm értékeknél ( R5,R16 és R24,R35 ), az összehasonlíthatóság miatt. ( Wima MKS2 csatoló most nincs )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.10. 22:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
7V/ μs -ennyit kell tudnia minimum egy hf jelet sorosan áteresztő kondenzátornak, -de a több már nem feltétlen jobb, mert vannak más szempontok is.
az ellenállásoknál nem ismerek ilyen határértéket, megvallom, a spéci nagyon kis induktivitású ellenállások között elhanyagolható különbséget hallok, annyira, hogy le sem merem írni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.11. 08:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Hogyan forrasztható ez a "biztosíték" ellenállás - úgy mint ha smd lenne , vagy tesztek rá lábat ?

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.11. 09:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Szabó Zoltán írta:
... a spéci nagyon kis induktivitású ellenállások között elhanyagolható különbséget hallok, annyira, hogy le sem merem írni.
Igazából utálom ezt az ellenálláshang dolgot én is, bosszantó, de kénytelen vagyok foglalkozni vele.

Welwyn WRM0204: mindössze 2 órás hallgatózás, nem is szabadna még véleményt mondani, de eddig érdekes cucc.
Ez egy "analóg" ellennállás. Eleve felmelegíti a hangot, felül kissé lekerekít, lehetne kicsit testesebb. Egyáltalán nem egy kristálytiszta hangzás. Kiirtja a szintetikusság csíráját is, némi túlzással a szintetizátorból is akusztikus hangszert csinál. Rendkívül nyitott hang, a tér teljesen telített, tele van mindenféle nyüzsgéssel, mikroszkopikus történéssel. Már egészen alacsony hangerőn is nagyon részletezőnek tűnik, mindent megmutat és meg is akarja mutatni. Az énekhangok hangsúlyozottan emberiek. Viszont nagy hangerőn már "sok" ez a hang, néhol megborul az egyensúly, annak ellenére, hogy legalul keményen jelen van.
Kíváncsi vagyok, idővel, hogyan módosul ez a kép?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.11. 09:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
psuser írta:
Hogyan forrasztható ez a "biztosíték" ellenállás - úgy mint ha smd lenne , vagy tesztek rá lábat ?

PS
Egyszerűen, mint az smd-t. Annyi a nehezítés, hogy ez el is gurulni. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.11. 09:12 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
az ellenállásoknál nem ismerek ilyen határértéket, megvallom, a spéci nagyon kis induktivitású ellenállások között elhanyagolható különbséget hallok, annyira, hogy le sem merem írni.


Én úgy találtam, hogy az is számít, hogy az áramkörben hová teszed az illető ellenállást. Van, ahol semmi hangja, és van, ahol drasztikus változást tud csinálni...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.11. 16:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
shany írta:
...0204:
...Viszont nagy hangerőn már "sok" ez a hang, néhol megborul az egyensúly...

Ilyen pici méretben, értéknél, nagyobb hangerőn már termikus nyűgök is bejátszhatnak szerintem. :?
Nagyobb értékek, méretek (vagy ezekből több db. sorosan) használata abban a pozícióban talán csökkenthetné ezt a jelenséget?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.11. 20:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
DöG írta:
...Ilyen pici méretben, értéknél, nagyobb hangerőn már termikus nyűgök is bejátszhatnak szerintem. :?
Nagyobb értékek, méretek (vagy ezekből több db. sorosan) használata abban a pozícióban talán csökkenthetné ezt a jelenséget?
Az eddig kipróbált 3 típus ugyanúgy 250mW-os, 1206 méretű, precíziós? MELF ellenállás. Az eddigi 1kOhm értékkel a legnagyobb disszipációváltozás 0-ról Ukimax-ra 9mW lenne. A valóságban ilyen azért nem nagyon fordul elő.
A legutóbi WRM0204 esetében például a TCR ± 15ppm/°C értékű ( az értékpontosság ± 0.1% ).

Azért gondolom, hogy nem a termikus torzítások lenne a kulcs, mert már kis hangerőn is egy saját egyedi hangkarakterrel rendelkezik mindegyik versenyző, és ezt tartják is a teljes dinamikatartományban. Ez a Welwyn alapból nagyon meleg hangú, alacsony szinteken is már domborítja ezt tartományt, ezért is írtam, hogy már kis hangerőn is részletező. Az érdekes az, hogy nem egyszerűen egy unalmas középkiemelést produkál, itt is dinamikus.

Viszont már itt vannak az asztalon a nagyobb értékek is kipróbálásra, ezek kisebb disszipációs terheléssel működnek:
1,8kOhm:
SMM0204 ± 1% ± 50ppm/K
MMA0204 ± 0.1% ± 15ppm/°C
WRM0204 ± 1% ± 50ppm/°C

4,7kOhm
SMM0204 ± 1% ± 50ppm/K
MMA0204 ± 0.1% ± 15ppm/°C
WRM0204 ± 1% ± 50ppm/°C

2kOhm
SMM0204 ± 0.1% ± 25ppm/K


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.12. 15:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
1,8kOhm értékek az AD8065 visszacsatolásban. Annyi a változás még, hogy a 3pF CDE silvermica át let cserélve 33pF ugyanilyen típusra.

1. Vishay Beyschlag MMA0204 ± 0.1% ± 15ppm/°C
Stresszmentes zenehallgatás. Alul-felül lekerekített, sima, enyhén melegebb tónus, de egyébként - csak úgy önmagában - kiegyenlítettnek hat, jólnevelt. Látszólag mindent jól csinál, inkább kevesebb, mint több, amit ad. Viszont hiányzik belőle bármilyen inspiráció. Nem mondom, hogy elalszom közben, de tudom, a következő zeneszám sem fog semmilyen újdonságot tartalmazni.
Nem is akaródzott túl sokáig hallgatni...

2. Vishay Draloric SMM0204 ± 0.1% ± 25ppm/K ( itt 1,8 helyett a 2kOhm-ot használtam, de ez elhanyagolható most )
Ez itt a rosszfiú. Megjönnek a sávszélek, eltűnik a középkiemelés. Ha kell reszelős, érces. "Dolgozik" legalsótól a legfelső tartományig, mindent megmutat, akár akarom, akár nem. Zeneorgia :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.14. 18:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
...2. Vishay Draloric SMM0204 ± 0.1% ± 25ppm/K ( itt 1,8 helyett a 2kOhm-ot használtam, de ez elhanyagolható most )
Ez itt a rosszfiú. Megjönnek a sávszélek, eltűnik a középkiemelés. Ha kell reszelős, érces. "Dolgozik" legalsótól a legfelső tartományig, mindent megmutat, akár akarom, akár nem. Zeneorgia :D
Sajnos ez a felállás ( a 33pF kondival együtt ) - igaz nagyon enyhén - de felülről sávhatároltnak tűnik néhol ( az előerősítő nélküli felállással összehasonlítva ) nem jelent előrelépést semmilyen tekintetben, az 1kOhm-os verzióhoz, sőt...

Inkább visszatértem az R5,R24 -Vishay Draloric SMM0204, az R16,R36 - Vishay Beyschlag MMA0204 verzióhoz, a 3pF kompenzáló kondi is visszakerült. A Wima MKS2 csatolót végül nem tudtam beépíteni a hangerőszabályzó potméter elé a nyák kiképzése miatt, így a potméter mögé került egy db 2,2uF értékű.
Ez most így nagyon eltalált hangot ad, gyakorlatiliag olyasmit nyújt, amit daRcil ( a végerősítő ) önmagában, amiért használom már jó ideje: "antifélvezetős" hang, testes, nagy dinamikai átfogással-, mélységekkel. Nem hívja fel magára a figyelmet, nem akarja megmutatni a dolgokat, mégis, ha elindítok egy zenét, valahogy gyökeret ereszt a lábam, végig kell halgatnom. Ha feltekerem a hangeről, nem ordít, nem kiabál, finoman letépi a húsom. :lol:
Egytlen félelmem, hogy mi történnik azzal a friss - valószínűleg újabb gyártású - Wima csatolóval a bejáratődás során :cry:
Csatolmány:
Clipboard01003.jpg
Clipboard01003.jpg [ 249.64 KiB | Megtekintve 57865 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.02. 10:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Csak egy kis színes...csendélet, harmónia. Kevéske piros-arannyal. A direkt ebbe a pozícióba készített rövid Belden/Amphenol kábelekkel. A kép címe "daRcil popók" :lol: :
Csatolmány:
P1160005.jpg
P1160005.jpg [ 249.62 KiB | Megtekintve 56370 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.21. 22:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Színes még:
A nagy darTZeel monoblokkok user manual-ja...sajnos a 15 oldaltól hibás, összekeverték a CTH-8550 típuséval :roll:
Csatolmány:
PRELIMINARY_NHB-458_UserManual_EN.pdf [1.36 MiB]
1200 alkalommal.

és egy gyári ismertető a szuper megoldásokról :lol: :
Csatolmány:
dar_nhb-458_en.pdf [1.33 MiB]
697 alkalommal.

Egy rövid eszmecsere hifistaként, a nagy darTZeel monoblokkok és Soulution erősítők közötti választás keserves nehézségeiről:
https://www.whatsbestforum.com/threads/ ... 458.13957/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.03.14. 16:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Megjelent ( valójában még 2018-ban ) a topikindító, "nép-darTZeel" újjátervezett második verziója az NHB-108 model two:
Csatolmány:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 198.67 KiB | Megtekintve 55327 alkalommal. ]

https://www.dartzeel.com/en/nhb-108-model-two/

Elég kevés információt találni róla, de pl itt lehet olvasni mindenféle csudát róla:
https://www.whatsbestforum.com/threads/ ... ter.26348/
Pl.:
"It has been about 18 years or so since most of you started hearing about the darTZeel NHB-108 and it is finally being replaced by a Model 2 version. Taking circuit improvements which were developed for the NHB-458 Monoblocks, Hervé has implemented major changes in the NHB-108 Model 2. Without going into extreme detail about the mechanical and technical differences, I will share the sonic improvements. Hervé told me to expect many of the sonic virtues of the NHB-458 monos in the new NHB-108 Model 2 stereo amp. He wasn't kidding. This new marvel has greater transparency, speed and dynamics while retaining the incredible delicacy, naturalness and ability to present musical nuances that the darTZeel NHB-108 has always been known for. It has a bit more power as well, but a noticeably better control over the bass. For the most part, the NHB-108 Model 2 is a miniature pair of NHB-468 monoblocks in one box. This thing is amazing! The cost of near perfection is about $44k."

A gyártó nagyon figyelmes volt, a régebbi verzió tulajdonosaira is gondolva, upgrade lehetősége is adott:
"For you darTZeel NHB-108 Model One owners, the good news is there is an upgrade path directly with the factory. If you already have the SCNP upgrade the cost to upgrade is 12k CHF. If you do not have the SCNP network there will be an additional 1.5k CHF cost. The faceplate will not be changed but the "eyes" will be yellow instead of orange."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.05. 08:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A darTZeel NHB-458 nagy monoblokkok "diadalmenetének" kezdete 2009-ben :lol:
Elvileg már a végleges áramköri kialaítással, még készülékház nélkül. A tápegység sem a végleges, a deszkamodellen 3db kb. 500VA-es toroid trafó és 4db BC components pufferkondi van monoblokkonként, a végleges - 1db 2,2kVA és a 10db 382LX153M160B102V Cornell Dubilier pufferkondi / csatorna - helyett....volt akinek így tetszett a CES 2009-en kiállított rendszer hangja:
".... it was a carefully thought-out system and I have no way of knowing what made it sound so good—everyting about it, probably—but it really did sound special. There was sufficient bass, but not so much that I thought great bass, it was simply there when it was called for. The soundstage was far wider than I would have thought a small room could have supported and everything sounded completely fleshed out and three-dimensional. It was jaw-droppingly real."

http://www.soundroof.com.tw/photo_shows ... lass_id=18
Csatolmány:
P1013730.jpg
P1013730.jpg [ 114.06 KiB | Megtekintve 53822 alkalommal. ]

Csatolmány:
P1013729.jpg
P1013729.jpg [ 120.62 KiB | Megtekintve 53821 alkalommal. ]




Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.25. 08:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Elérkezett a pillanat, amelynek el kellett érkeznie: megtuningoltam darcilt ( a végerősítőt ) :)

Két ponton módosítottam:
1. Kicseréltem a 2db bekapcsolásjelző ledet szupervörös árnyalatúra, lecsökkentettem a fényerejüket, hogy jobban harmonizáljanak a darcil-előerősítő fényeivel.
2. Kicseréltem a bemenetet a nyákkal összekötő 2db 15cm-es Habia teflonos árnyékolt vezetéket, az immáron "slágertemék" Beldenre. A Belden ebben a pozícióban is hozza az IC-kábelnél már megtapasztalt változást: hájendesebb lesz a hang; a Habia kicsit vékonyabb, nyersebb hangjával ellentétben, ez teltebb, lágyabb, "muzsikálósabb", színesebb, "csendesebb háttérrel". Az érdekes benne, hogy ezt nem a tranziensek elkenésének árán éri el, valójában sokkal finomabb, mélyebben létező dolgokat képes megmutatni.

( Bár a gondolat már régebben felmerült, de erre a kábelcserére elég sokára szántam el magam, mivel darcilt annyira egyben levő, eltalált készüléknek érzem/éreztem, hogy egyszerűen nem mertem hozzányúlni )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.08. 21:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Egy bolond százat csinál :lol: vagy csak egy újabb nagy darTZeel "utánépítés"?
https://www.diyaudio.com/forums/solid-s ... ost5841293


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 611 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 40 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség