audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 11:01

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2018.12.29. 16:09 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Toroid trafós lineár táp, low drop 5V néhány Amperhez... A cél ~olcsó, jó minőségű, terhelhető, stabil táp építése; kapcsoló üzemű tápok zene lejátszást zavaró zajai nélkül. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.29. 16:57 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
DöG írta:
Toroid trafós lineár táp, low drop 5V néhány Amperhez... A cél ~olcsó, jó minőségű, terhelhető, stabil táp építése; kapcsoló üzemű tápok zene lejátszást zavaró zajai nélkül. :)

Szerintem a legjobb választás Walt-Jung HTPC tápegysége, nem nagyon kell mást kitalálni. Ezt túllépni nem lesz könnyű, vagy csak igen drágán lehetséges. Az igaz, hogy a Low-Drop-nak kevésbé nevezhető, de erről inkább nyilatkozzon mzperx, aki a nagy tudora ezeknek! ;)
Amúgy léteznek elég jó minőségű stabkockák is a feladatra, az avatottak esetleg bemutathatnák ezeket is!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.29. 17:20 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
LT1580 (vagy CS5257A) stab IC-vel épített tápegység:
-60VA-es Halogén toroid trafó -szerencsére nem impregnált-. Szekundere szerencsére 1 rétegű, a tekercs közepénél a külső szigetelő fólia-csík is könnyen elvágható/letekerhető, majd alatta a tekercs is könnyen félbecsíphető, és a kívánt menetszámig a 2 vég felé letekerhető! :D
Eredeti menetszám=102 (11,5Vac/5,2A), amiből 2×41* menetet hagytam (átlátszó fólia alatt a menetek számolhatóak). A keletkező 2 tekercs középső kivezetéseit összesodorva, zsugorcsőbe húzva vezettem ki, majd 2 oldalról visszatekerve a fólia-csíkokat, celluxxal rögzítettem a végeiket. *3...4A fölötti terhelés esetén több menetszám szükséges (esetleg vastagabb dróttal), a trafó nagyobb feszültségesését kompenzálandó.
-[url]STPS40L15CT[/url] kis feszültségesésű dual-schottky (15V-os, ami itt üresjárásban meg is van: ezért én 20V-al ellenőriztem, ott se nőtt jelentősen a szivárgóárama) :oops:
-0,1F puffer (2×47mF), 5A-nél 325mVpp a brummfeszültség.
-Feszültség 2x-ező (az IC igényel a kimenetnél legalább 1,2V-al nagyobb segédfeszültséget is)

LT1580 pdf. Low Drop IC (4A/~0,3V; 7A/<0,8V), beállítható kimenő feszültség, gyors, jó dinamikus viselkedés, korlátlan kapacitív terhelés, 4 vezetékes (feszültség visszavezetéses) kimenet, beépített áramlimit, hővédelem...

A kapcsolás légszereléssel lett megvalósítva. A kimeneti sorkapocsról jelenleg egy USB aljzat, és egy DC aljzat van táplálva (később a DC alzat helyén kábel bújtatón kivezethető lesz 4 vezeték egy tenyér számítógép táp ellátásához).

Jelenlegi állapot:
Csatolmány:
5V LDO PSU -LT1580- (single board computer)-3-kapcsolás.jpg
5V LDO PSU -LT1580- (single board computer)-3-kapcsolás.jpg [ 85.67 KiB | Megtekintve 28991 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.29. 18:30 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Karácsonyi gányolás LT1580 papírdobozos táp project képek: :mrgreen:
Csatolmány:
LT1580_hűtőbordán.jpg
LT1580_hűtőbordán.jpg [ 62.87 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
műterhelés.jpg
műterhelés.jpg [ 65.46 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_előlap.jpg
LT1580_előlap.jpg [ 44.9 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_papírdobozostáp.jpg
LT1580_papírdobozostáp.jpg [ 104.9 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_sorkapocs_4wire.jpg
LT1580_sorkapocs_4wire.jpg [ 110.09 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_gubanc.jpg
LT1580_gubanc.jpg [ 119.76 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_mecha.jpg
LT1580_mecha.jpg [ 215.51 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_bel_felülről.jpg
LT1580_bel_felülről.jpg [ 216.5 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_terheletlenül.jpg
LT1580_terheletlenül.jpg [ 111.31 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]

Csatolmány:
LT1580_5A_terhelés.jpg
LT1580_5A_terhelés.jpg [ 96.39 KiB | Megtekintve 28972 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.29. 19:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Nem akarok ünneprontó lenni, de ez az IC a topikcím első két -de inkább csak az első- feltételének megfelelhet, az főleg az utolsónak én inkább hanyagolnám.

Nem véletlen szerintem, hogy az adatlap .... khmmm... érdekes módon szűkszavú.
Szó nem esik róla, hogy a PSRR-t -ami egyébként egy "háromlábú" akármilyen stab kockának felel meg- milyen frekvencián mérték (valószínűleg 120Hz-en), egy szó sem esik zajról, a referencia hőmérséklet függése is "szép" görbe.... hogy csak a legkézenfekvőbbeket soroljam.

Zajos környezetbe (mint egy processzoros lap) használható.... aztán ha megszokod a "hangját" és egy jobb (sokkal jobb) táppal is kipróbálod a rendszert, lesz meglepetés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.29. 22:37 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
euro21 írta:
Nem akarok ünneprontó lenni, de ez az IC a topikcím első két -de inkább csak az első- feltételének megfelelhet, az főleg az utolsónak én inkább hanyagolnám.

Nem véletlen szerintem, hogy az adatlap .... khmmm... érdekes módon szűkszavú.
Szó nem esik róla, hogy a PSRR-t -ami egyébként egy "háromlábú" akármilyen stab kockának felel meg- milyen frekvencián mérték (valószínűleg 120Hz-en), egy szó sem esik zajról, a referencia hőmérséklet függése is "szép" görbe.... hogy csak a legkézenfekvőbbeket soroljam.

Zajos környezetbe (mint egy processzoros lap) használható.... aztán ha megszokod a "hangját" és egy jobb (sokkal jobb) táppal is kipróbálod a rendszert, lesz meglepetés.
Biztosan lehet sokkal jobbat is csinálni... A hőfokfüggését én is tapasztaltam: bekapcsolás után, percek alatt, lassan elmászik kb. 5mV-ot a terheletlen kimenő feszültség, valamint a full terhelt feszről visszaálláskor kis hányad van ami másodperces időállandóval áll vissza (az 5A-es terheléses méréskor jelentkezett feszültségcsökkenést én jórészt a terhelés / fesz. visszavezetés érintkezéseinek tökéletlen kivitelének, és az óriási áramnak tudtam be). :oops:
Rejtés:
Némi búgófeszültség, és zaj is érzékelhető a kimeneten (full terhelésnél ~1mVpp), amit részben a drótok által felvett zavar is okozhat (toroidon futó belső vezetékek, illetve mérőzsinórok által összeszedettek). Precízebb kábelezéssel, csatlakozásokkal, másfajta mérési elrendezéssel -zaj erősítő, kis impedanciás mérőkábel- biztos lehetne precízebben is mérni...
Egyenlőre remélem, hogy ezek komoly problémát nem okoznak, -az utána következő tápkábel szakaszon akár több zavarjel is generálódhat-.
A kényesebb rész áramkörökhöz meg úgy is tartozik helyi kis zajú stab, vagy szűrés -remélhetőleg-
Eddig az erősítő bemenetre dugott mobilra nem tudtam töltőt rádugni, mert a zene bezajosodott tőle. Ha ezzel az új lineár táppal nem fogom ezt érzékelni, akkor már előrébb leszek egy lépéssel. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.30. 00:41 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Érdemes lehet LT1575-tel is kisérletezni, hasonló célra...
Kép
Mivel ez FET-vezérlő IC, a minimális disszipáció miatt minimális a referencia hőfokfüggésének a hatása. A külső FET-től függ, hogy mekkora teljesítményt, áramot képes kezelni, valamint szinte 0V feszültségeségesésig ki lehet vezérelni. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.30. 01:01 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
deeraudio írta:
Szerintem a legjobb választás Walt-Jung HTPC tápegysége, nem nagyon kell mást kitalálni. Ezt túllépni nem lesz könnyű, vagy csak igen drágán lehetséges. Az igaz, hogy a Low-Drop-nak kevésbé nevezhető...
Igen ilyen opa + áteresztős tápon is érdemes lehet gondolkodni (még olcsó is, paraméterei is jobbak), de szerintem némi változtatással low drop változatban:
-Itt is érdemes lenne egy + nagyobb segéd-tápfeszt is használni (opa tápfesz, felhúzó áramgenerátor, referencia táplálása). Így minimalizálható a disszipáció, a jó tulajdonságok megőrzésével.
-Áteresztőnek pedig tranyót, vagy fetet is lehetne próbálni... :mrgreen:
+Szerintem valami túláram védelem se ártana bele! :twisted:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.30. 11:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
DöG írta:
deeraudio írta:
Szerintem a legjobb választás Walt-Jung HTPC tápegysége, nem nagyon kell mást kitalálni. Ezt túllépni nem lesz könnyű, vagy csak igen drágán lehetséges. Az igaz, hogy a Low-Drop-nak kevésbé nevezhető...
Igen ilyen opa + áteresztős tápon is érdemes lehet gondolkodni (még olcsó is, paraméterei is jobbak), de szerintem némi változtatással low drop változatban:
-Itt is érdemes lenne egy + nagyobb segéd-tápfeszt is használni (opa tápfesz, felhúzó áramgenerátor, referencia táplálása). Így minimalizálható a disszipáció, a jó tulajdonságok megőrzésével.
-Áteresztőnek pedig tranyót, vagy fetet is lehetne próbálni... :mrgreen:
+Szerintem valami túláram védelem se ártana bele! :twisted:

Szép is az a low drop-dolog, de egy tápegység esetében érdemes beleszámolni a stabilizátort megtápláló stabilizálatlan fokozat feszültségingadozását. Ha azt akarom, hogy pl. 5A terhelésnél is meglegyen annyi villany a bemeneten, amiből a stabilizátor még megbízhatóan tud szabályozni, akkor 1A-es terhelésnél jóval nagyobb lesz a bemeneti feszültség (kivéve, ha aránytalanul túlméretezed a stabilizálatlan fokozatot), így elfelejthetjük a low drop üzemmódot.
Segédtápot már én is csináltam annakidején a műveleti erősítőnek, mert úgy gondoltam, úgy jobb lesz. Most már úgy látom, nem sok értelme.

Walt Jung Regulátora a kimenetéről táplálja a referencia áramkört és a műveleti erősítőt, így azok táplálása is stabil.

A low drop táp IC-ket olyan célra fejlesztették ki, ahol már a bemeneti feszültség is stabil, csak a nagyobb áramkörök különböző fokozatait választják el egymástól, és a nagy integráltság -és a készülék, berendezés össz áramfelvétele- miatt szükséges a kis teljesítményveszteség. Hifiben általában nem ez a cél. Egy-két speciális esettől eltekintve nekünk mindegy, hogy 3 centis, vagy 6 centis hűtőbordát kell használnunk.
Mzpex nagyon jól, profi kivitelben implementálta Jung elképzelését. 5V-os kimeneti feszültség esetén olyan műveleti erősítőt tesz bele, ami 5V-ról (az IC szempontjából +-2,5V-ról) tökéletesen működik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.30. 11:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
LDO-k egyébként is minimum problémásak dinamikus viselkedés szempontjából. Legjobb messzire kerülni őket hangreprodukáló eszközöknél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.12.31. 15:09 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
DöG írta:
...Eddig az erősítő bemenetre dugott mobilra nem tudtam töltőt rádugni, mert a zene bezajosodott tőle. Ha ezzel az új lineár táppal nem fogom ezt érzékelni, akkor már előrébb leszek egy lépéssel. :)
Na ez már kipipálva! Ha rádugom az új tápot, már nem hallani semmi különbséget akkus üzemhez képest... egyformán szar hangja van. :lol: :mrgreen:
Most már lehet picit komolyabb zene lejátszós ketyerét megcélozni... Remélem ez az IC-s táp beválik, ha nem, akkor kis faragással még mindig átépíthető lesz másmilyenre. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.01.14. 00:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Konzol írta:
LDO-k egyébként is minimum problémásak dinamikus viselkedés szempontjából. Legjobb messzire kerülni őket hangreprodukáló eszközöknél.
hifitibi írta:
Walt Jung Regulátora a kimenetéről táplálja a referencia áramkört és a műveleti erősítőt, így azok táplálása is stabil.
Általában az LDO regulátorok drain vagy kollektor kimenettel rendelkeznek, hogy segédtáp nélkül is alacsony feszültség esést garantáljanak, ellenben DöG kolléga felvetése abszolút jó irány lehet. Egy Source követő segéd táppal minimális feszültség esést produkálhat (Rdson*Iout) és könnyen összegyurható a Walt Jung féle architektúrával egy segéd tápfeszültség bevetésével -> megtartva annak előnyős tulajdonságait.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség