audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 14:47

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 185 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.16. 15:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
psuser írta:
Még 1 a hangváltóval kapcsolatban :

A mély hangszórón is elég kicsi a kondi 6,8 mikró - 10-20 körül kellene lenni, ennek mi a szerepe ?

PS
Pl. lehet hogy az illető aki építette, az okkal tett oda olyat (pl. mérte, és az átvitel kívánta meg)? :roll:

Keresztváltó kapcsolási rajzát beraknád?
...Hogy ne csak úgy egy általános feltételezésről beszéljünk...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.16. 15:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
DöG írta:
psuser írta:
Még 1 a hangváltóval kapcsolatban :

A mély hangszórón is elég kicsi a kondi 6,8 mikró - 10-20 körül kellene lenni, ennek mi a szerepe ?

PS
Pl. lehet hogy az illető aki építette, az okkal tett oda olyat (pl. mérte, és az átvitel kívánta meg)? :roll:

Keresztváltó kapcsolási rajzát beraknád?
...Hogy ne csak úgy egy általános feltételezésről beszéljünk...



Ha látnád , hogyan néz ki .......

Valami gány az egész és nincs is időm ezzel tökölni ( egy 3-utas sal váltó van össze-vissza variálva benne ) - a baj, hogy az egyik magas ( somogyi DP-35 ) meg van dögölve és nem lehet venni.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.16. 15:40 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
psuser írta:

Valami gány az egész és nincs is időm ezzel tökölni ( egy 3-utas sal váltó van össze-vissza variálva benne ) - a baj, hogy az egyik magas ( somogyi DP-35 ) meg van dögölve és nem lehet venni.

PS


Oly mindegy mit teszel bele, valami ami többé kevéssé passzol abba a lyukba :)
3 utas mély előtt inkább 100uF közeli dukál, a 10uF környéke az 2kHz/8R váltónál lehet jó.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.16. 15:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
A likkal van a baj , mert ami benne van 115x115 -ös a helyettesítő meg 80x80 :(((

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.16. 16:08 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
psuser írta:
A likkal van a baj , mert ami benne van 115x115 -ös a helyettesítő meg 80x80 :(((

PS

AZ nem helyettesítő, a helyettesítő az 115x115-ös. Ez az egyetlen paraméter ami annál a ládánál fontos lehet :).
Persze szóba jöhet még egy rácsavart lap is amiben 80x80-as lik van.
Amiket írtál abból ezek következnek.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2020.07.21. 19:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Sziasztok!
Rég nem jártam erre....hosszú történet.

Szükségem lenne 2 db 0.32 mH légmagos (vagy ferrites ha nagyon muszáj) tekercsre, egy supertweeter hangváltóhoz.
Se anyagom, se tudásom, hogy elkészítsem....tud valaki segíteni nekem ebben?

Más: mennyire lehetetlen szerezni L-pad szabályzókat, középútba szeretnék betenni egy-egyet. 250 w hangfal, trhát maximum 30-50 watt jut a mélyközépre.

Köszi aki segít valamilyen formában.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2020.07.21. 19:43 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
turho írta:
Sziasztok!
Rég nem jártam erre....hosszú történet.

Szükségem lenne 2 db 0.32 mH légmagos (vagy ferrites ha nagyon muszáj) tekercsre, egy supertweeter hangváltóhoz.
Se anyagom, se tudásom, hogy elkészítsem....tud valaki segíteni nekem ebben?

Más: mennyire lehetetlen szerezni L-pad szabályzókat, középútba szeretnék betenni egy-egyet. 250 w hangfal, trhát maximum 30-50 watt jut a mélyközépre.

Köszi aki segít valamilyen formában.

Szia!

Itt mindent megkapsz, bár érdemes összeállni többen a szállítás, stb. miatt, de nagy a minőségi választék, az olcsóbbtól, az igen drágáig bezáróan:
https://europe-audio.com/Producten_c.as ... ep_A_ID=41
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2020.07.21. 19:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Köszönöm, tanulmányozom :)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2020.07.24. 20:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
turho írta:
Sziasztok!
Rég nem jártam erre....hosszú történet.

Szükségem lenne 2 db 0.32 mH légmagos (vagy ferrites ha nagyon muszáj) tekercsre, egy supertweeter hangváltóhoz.
Se anyagom, se tudásom, hogy elkészítsem....tud valaki segíteni nekem ebben?

Más: mennyire lehetetlen szerezni L-pad szabályzókat, középútba szeretnék betenni egy-egyet. 250 w hangfal, trhát maximum 30-50 watt jut a mélyközépre.

Köszi aki segít valamilyen formában.


Üdv újra a fedélzeten :) !

hangtechnika.hu

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 11:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.03.09. 12:45
Hozzászólások: 88
Üdv. Urak!
Régóta hallgatom Sony SS-E71 háromutas dobozaimat, és egyik nap kibontottam , és megnéztem a hangváltóját. Elég egyszerű kondikkal van teletűzdelve. Gondolom érdemes fóliakondikra váltani.
De mielőtt belevágnék a foliakondi vásárlásba, egy kis segítség kellene, hogy mi az a szint amit megéri beleáldozni. A neten találtak alapján próbáltam elindulni: http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html
A kép netes , de ugyanaz lapul az én dobozaimban is: 2,7uf magas, 15uf közép, 47uf mély


Csatolmányok:
ss-e71 hangváltó netes.jpg
ss-e71 hangváltó netes.jpg [ 60.29 KiB | Megtekintve 21494 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 12:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
portás71 írta:
...Gondolom érdemes fóliakondikra váltani....
Első körben megmérném ezeknek a kondiknak az ESR értékét. Akár két nagyságrendnyi különbség is lehet a fóliakondihoz képest, amely így elhangolja a váltót bizonyos mértékben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 12:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.03.09. 12:45
Hozzászólások: 88
ESR értékét sajnos nem tudok mérni


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 12:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
portás71 írta:
ESR értékét sajnos nem tudok mérni
Akkor megnézni a kondik adatlapját.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 15:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
Csak óvatosan... Tapasztalati tény, hogy sok esetben jó minőségűre cserélve a régi "vacak" elkókat rendesen felborul a hangzás egyensúlya. Mérd meg a kondikat -ha van rá módod- és ha az értékek nem nagyon másztak el legfeljebb hidald át őket valami jobbfajta 0.1-0.22uF-os filmkondival. Sokszor ez is elég, de ha full cserére szavazol készülj fel némi fejfájásra..... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 18:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.03.09. 12:45
Hozzászólások: 88
Akkor kibontom a hangváltót, és megmérem a kondérokat. (kapmérőm az van)
Ha tudom leolvasom a típusát a kondiknak, talán van róluk adat a neten.
Köszi az útbaigazítást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 19:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
"készülj fel némi fejfájásra"

....meg, mérésre.

A váltóba való belenyúlás szerencse esetén egyből...kettőből azonnali minőségjavulást hozhat, viszont lehet az a...hááát, sokkal tisztább az a cintányér, de olyan idegenül szól az egész. A mérés is csak egy dolog, meg kell találni hozzá a megfelelő hangkarakterű kondenzátort.

Viszont kellő kitartással, kísérletezéssel, méréssel olyan hangot csiholhatsz ki a cuccból, hogy csuda! :D :D :D
Vagy átkötöd 100-200 nF-dal. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2021.11.01. 20:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
Az a nagyon sajnos helyzet, hogy ilyen esetekben a mérés nem sokat segít. Mondom ezt 45 év és kb. 100-120 megtervezett -épített hangsugárzó tapasztalataiból okulva. Egy "jó" hangú PP kondi, megy egy 40 éves bipoláris elkó (azonos értékeket feltételezve) mérései eredményei között talán 0.5 dB különbség ha lesz, vagyis beleesik a mérési hibahatárba.
A kitartás és kísérletezés OK, de e mellett nem árt ha legalább kb. tudja az ember mit miért csinál. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.04.11. 12:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Hangváltó tervezés Purifi PTT6.5X04-NAA alumembrános mélyközéphez ( Purifi módra ):
https://purifi-audio.com/tech/
Csatolmány:
220211_R05-Notchfilter.pdf [1.4 MiB]
169 alkalommal.

Csatolmány:
Low Distortion Filter for PTT6.5X04-NAA.jpg
Low Distortion Filter for PTT6.5X04-NAA.jpg [ 65.79 KiB | Megtekintve 18541 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.24. 18:23 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Mivel a MrV által indított téma nem illeszkedik a topik címében megadott témához: "Hangváltók", sokkal inkább hozzá nem értésből származó hibakereséséről szól minden ezt érintő hozzászólást áthelyeztem a "Karantén"-ba

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.27. 08:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Aktív hangváltó építéshez, 8 csatornás DAC értelmes áron:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... iew.35661/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.27. 09:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Ez a dac elsőre fantasztikusan néz ki, nekem is az volt az első gondolatom, ez egy remek 2x4 utas aktív hangvaltó/dsp lehetne.
De a topicban is megy a vita, ami az én szememet is felnyitotta, hogy mennyire hülye lennék használni. Ugyanúgy nem értettem elsőre, mint a topicban lévők 85 százaléka....
Bennem felmerült kérdések:
-kell egy izmos pc egy 8 csatornás, bonyolult programmal, ahol csatornánként állítható az atvitel, hangváltó-meredekség, hangerő, stb.
(Tehát a pc a 8 csatornás komoly dsp, a dac pedig egy átlagosnál sokkal jobb kimenet ehhez.)
Kérdés, mik a jó szoftverek pl egy ilyen meoldashoz, mennyire stabil.
-Ha van egy ilyenem bekonfigurálva, akkor sem egyszerű kitalálni, hogyan állítsam be a 8 csatornát, milyen paraméterekkel, hogy pl. a saját, 2x4utas ACR RP400-asomat 8 végfokkal aktív hangfallá varázsoljam
-stabilitás és hangerő kérdése. Ha véletlenül teljes hangerőn indul bekapcsoláskor, meghülyül a rendszer, de akár 1 csatorna meghülyül, akkor ezen esetekben akár ki is nyírhatok 1-1 hangsugárzót bármelyik hangfalban?

Amúgy nagyon tetszik, amennyiben alkalmas a fentiekre, de tulajdonképpen leírtam a fenntartásaimat, ami egyébként nagy részben tudatlanságomat tükrözi a full digitális hangváltó tárgykörben. Viszont a "hiba esetén" fellépő hangszóró-kinyíródás szerintem jogos kérdés.
(Egyébként álmodozom néha erről, hogy 2x4 csatornás, aktív hangdobozzá alakítsam az ACR-t...korrigálva akár a szoba átviteli hibáit. De már fejben sem egyszerű átlátni, hogy ezt tényleg korrektül meg is lehet csinálni - tehát egy majdnem tökéletes frekvencia-és fázisátvitelű, lineárisan szóló 4 csatornás aktív hangdobozt. Vagy pedig milliókból...szakemberek segítségével. Mérőmikrofonokkal és görbékkel agyalni hónapokig :) ).
Szóval a lényeg: ez egy highend megvalósítása lehet egy akár 2x4 csatornás DSP+digit crossover kimenetének?
Shany, te üzemeltetsz ilyesmit, készítettél már 2x3-4 ch aktív hangfalat?
Vagy mire használható még egy ilyen?

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.27. 11:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Én nem készítettem még aktív hangváltót/hangsugárzót hangsugárzót, mzperx az aktív hangsugárzó mágus...

Az én gondolataim:
Ez a Topping DM7 alapvetően egy házimozi célra használható 7.1 csatornás dac : https://www.tpdz.net/productinfo/862560.html
Hangváltó tervezés - legyen aktív vagy passzív - a hangsugárzó tervezés egyik alapvető fontosságú része. Tehát mérésekkel indítunk: az egyedi hangszórók frekvencia-/fázisválasza szemből, oldalirányokból, a torzítás különböző jelszinteken, és legújabb módi ( nekem is tervben van ) különböző generátor impedanciák hatása, az alapvető elektromos paraméterek mellett persze.
Ehhez hozzátesszük az ismert összes műszaki, konstrukciós adatot és döntéseket kezdünk hozni: milyen kezdeti paraméterekkel induljon fejlesztés, amely hónapokig is eltarthat, szorosan kontrollálva rengeteg méréssel...

Nem ismerem a jelenlegi szoftvereket, milyen szinten tudnak intelligens támogatást nyújtani....

Mondjuk nem értem igazán, miért kellene ennyit beleinvesztálni a RP400-ba....Látom, hogy valami nem kerek a kezdeti lelkesedés óta, de azt nem lehet megoldani az aktív hangváltóval ( pl.: https://www.hifi-selbstbau.de/datenbler ... tex-fs21rp )
SZVSZ csinálni kellene méréseket a jelenlegi állapotban, megfogalmazni, amin változtatnál hangügyileg. Ha a mérések alapján lehet javítani, esetleg a számodra megfelelő módon is, akkor változtatni a jelenlegi hangváltón.

Az szobakusztikát akusztikai kezeléssel lehet kezelni, ha a mélyhangok DSP-s korrigálására gondolsz, az sem mindenható, csak 1-1 konkrét lehallgatási pontba lehet optimalizálni részben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.27. 12:12 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Szervusz!
Nehogy félreértsd, nagyon is kerek, életem eddigi legjobb hangja. (egy daccsere van tervben, de az is csak hifibogár inkább, AKM bolondság).
Csak ki ne játszana el a gondolattal, hogy akkor milyen lehetne aktív hangváltóval :)
(Bizonyos szempontból zsákutca. Valószínű, hogy a gyári váltóját lemodellezve dsp komoly digit váltóra, akkor is tökmás hangot kapnék, ami még 1000 mérésre szorul....).
De a házimozi felhasználással, 7.1 vagy alatta - igazad lehet. Ár/érték aranya is igen jó.
Amúgy szeretem azt a fórumot, mert a mérésekben is hiszek. Ha mérésre is kiváló, akkor érdemes meghallgatni. Drága dac-ok diszkrét i/v fokozatokkal néha olyan siralmas paramétereket produkálnak, hogy csuda...

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.27. 13:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Érdekes, hogy látszólag azt feltételezed, hogy jobb lenne aktív váltóval....
DSP-vel nem a gyári váltóját kellene lemodellezni ( jó eséllyel nem is lehetne ), hanem tervezni egy újat, akár jobbat/jóval jobbat mint a gyári. Nyilván másképp szólna, ha minden más, a műsorforrástól elkezdve.
Itt egy Topping aktív hangváltós leírás: https://www.diyaudio.com/community/thre ... er.390375/
( Jaj, a DAC-ok már megint. Bizony gyomor kell hozzájuk :) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.27. 14:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
ez a terv közel 1 éve a fiókban hever, ami érdekes benne, hogy van HW-es (hibrid) hangerő kontrol minden DAC csatornán.
Az egyik szalagcsati végén a az RME HDSPe AES kártya kiosztésa szerint jön be 4db sztereó AES jel. A koaxon a DAC adja a Word Clock-ot az RME-ének...


Csatolmányok:
MultiCh_PCM1792_with_Hybrid_Volume_Control.jpg
MultiCh_PCM1792_with_Hybrid_Volume_Control.jpg [ 361.48 KiB | Megtekintve 13290 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2022.10.30. 21:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
mzperx írta:
ez a terv közel 1 éve a fiókban hever, ami érdekes benne, hogy van HW-es (hibrid) hangerő kontrol minden DAC csatornán.
Az egyik szalagcsati végén a az RME HDSPe AES kártya kiosztésa szerint jön be 4db sztereó AES jel. A koaxon a DAC adja a Word Clock-ot az RME-ének...


Fel tudom ajánlani ezt a szintén "fiókban heverő" háromutas hangfalat, nincs benne váltó, minden hangszóró csatlakozóra van kivezetve. Az is lehet, hogy a mélyet kicseréltem, jövő héten megnézem.


Csatolmányok:
img_0340-20100221.jpg
img_0340-20100221.jpg [ 138.71 KiB | Megtekintve 13053 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.05. 17:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Sziasztok,

Hangváltóba szeretnék induktivitást csinálni. Aluláteresztő szűrőbe. Mint kiderült, van induktivitás mérős multiméterem, tehát elvileg tudom ellenőrizni, amit csinálok. 8-) Mivel elég nagy induktivitásokat kellene csinálnom - 5-8 mH - ezért vasmagosokban gondolkodnék. A régebbi életemből vannak amorf és nanokristályos vasaim, elsőre egy SU48B-re (45W-os vas szalagtekertben, 3,5cm2) feldobtam 100 menetet és 20mH-t mértem, vagyis nagyjából 50 menet környékén már jó lennék ezzel a vassal. Csak azt nem tudom, hogy hogyan kell valójában a vasméretet meghatározni, elég lesz ez a relatíve kicsi vas? A teljesítmény nem túl sok, 20W maximum. Egyenáramú komponensre nem kell számítani, mert kimenőtrafó után vagyunk ugyebár. Sok cégnek nézegettem a vasmagos tekercseit, mindenféle konstrukcióval találkoztam, a pormagtól a rúdvasig, a légmagos tekrenceket meg a fóliákat elvetettem, mert a vasat több kiló rézzel helyettesítik, bár ugye akkor nincs vasveszteség. Szóval mennyi vas kell?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.07. 00:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
A váltási frekvencia?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.07. 20:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Barth Ida írta:
- 5-8 mH - ezért vasmagosokban gondolkodnék. A régebbi életemből vannak amorf és nanokristályos vasaim, elsőre egy SU48B-re (45W-os vas szalagtekertben, 3,5cm2) feldobtam 100 menetet és 20mH-t mértem, vagyis nagyjából 50 menet környékén már jó lennék ezzel a vassal...
Én ketté venném a vasat, az "U" közepére tekernék (így elvileg jóval kevésbé mehet telítésbe, és még biztos elég kis ohmosra meg lehet csinálni...) szerintem. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.07. 20:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
100 v 150 v 200Hz, ahogy az élet kiadja, ebben a régióban. Még csak most kezdem méricskélni a hangszóróimat, hogy mit tudnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.07. 23:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
150 Hz-es váltásra építettem anno 3 utas 80l-es ládát. A tekercs nem volt vészesen nagy, kb. 3 mH, cca1 kg, légmagos, kivitelezhető ma is, viszonylag olcsón.
Mai tudással vennék egy 10 liter körüli jóhangúnak mondott kétutas monitort, és esetleg bekapcsolható sub-ot


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.08. 14:13 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Készítettem én is vasra kis DC ellenállású fojtót, viszont elég komoly légrést használtam, legalább fél mm-t, nem szerettem volna ha véletlenül is telítésbe megy a vas.
A teljesen nyitott C szalagmag bő becsléssel biztosan jó lesz...

Szeretnék segítséget kérni valakitől: Egy kis BlieSMa T25A-6 szeretnék összehozni egy Scan-Speak által utángyártott Vifa hangszóróval, P21W0-20-08....ehhez szeretnék javaslatot frekvenciaváltóra 2 kHz környékére, gondolom másodrendű szűrőre. Kiindulásnak kellene, de inkább bíznék a javaslataitokban, mint valami szűrő méretező programban. A mély-középszóró adatlapja:

Köszönöm ha segítetek. :)


Csatolmányok:
P21WO-20-08.pdf [142.07 KiB]
73 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.08. 17:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Nekem is volna egy technikai jellegű kérdésem.

Nagyonb teljesítménynél még rosszabb a vasmagos tekercs alkalmazása? A torzítás jellege kompressziós jellegű, fülre?
Mindig kiváltható méretes, alacsony DCR-ű légmagos tekerccsel egy vasmagos induktivitás? (Hangfrekin).

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.08. 21:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Én is pont ezeken agyalok.

Biztos, hogy a nagyobb teljesítmény nagyobb áramokkal, nagyobb feszültségekkel jár, ez pedig jobban telíti a vasat, akármilyen konstrukciójú is. A kérdés, hogy mennyire van túltervezve? Belefér az adott teljesítmény, vagy se? Pont ezt a kérdést tettem fel én is, mert eddig nem találtam méretezést rá. Csak a trafóképletes méretezést ismerem, ami zárt vasmagokra használható, de amint légrés kerül a rendszerbe, onnantól nem tudom kezelni a dolgot. A trafóképlet nem foglalkozik az árammal, csak a feszültségekkel, szóval ez csak egy része a problémának, biztosan nem mond meg mindent. (légréses trafóimat mérési alapokon tervezgettem)

Persze, ki lehet váltani egy vasmagos tekercset légmagosra, csak egy pici tekercs helyett lesz egy böhömnagy méretű tekercs, aminek többszöröse lesz az ohmos ellenállása, ha azt is megpróbáljuk alacsonyan tartani, akkor meg még tovább nőnek a méretek és lesz már kapacitása is a tekercsnek, hogy egyszerűbb legyen az élet. Éljenek a fólia tekercsek!!! De a vasmag se fenékig tejfel, lesz vastorzításunk, rossz esetben telítődés... viszont választhatunk kisebb torzítású vasakat...

Hadd mondjak egy példát. Ugye a bipoláris elkó egy üldözendő csóri megoldás, amit igazhitű audiofil sose használna. Aztán vesz egy drága, többek szerint jól szóló dobozt és egyszercsak kiderül, hogy ilyen kondi van benne. Pániksebességgel vesz bele jó drága fóliakondit - amit beforrasztva hallgathatatlanná vált a doboz. Aztán vagy továbbmegy és átépíti az egész váltót, vagy megokosodva visszateszi a bipolárist és ezzel helyreáll az élet rendje. Ezzel nem azt mondom, hogy jobb a bipoláris, mint a fólia, csak azt, hogy ha azzal lett tervezve a doboz, akkor azzal lesz jó, ha kicseréled, akkor újra össze kell hangolni mindent is és lehet, hogy minden alkatrészt cserélni kell. A végeredmény lehet jobb, mint az eredeti volt, de meg kell dolgozni vele. Na most lehet, hogy ugyanez a szitu áll elő a vasmagos tekercs légmagosra történő cseréjekor.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.08. 22:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Ezek a gondolatok nekem is megjelentek....az "audiofilek" hülye tudománytalan bohóckodásait meg majd minden nap látom.
Mostani állódobozom mélyei bandpass rendszerűek, azaz akusztikus váltás.
(Feltételezem, a D osztályú végfok kimeneti porvasmagos szűrőjének légmagosra cserélése is minimum hasonló problémákat vet fel ...)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.08. 23:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Persze, ki lehet váltani egy vasmagos tekercset légmagosra, csak egy pici tekercs helyett lesz egy böhömnagy méretű tekercs, aminek többszöröse lesz az ohmos ellenállása, ha azt is megpróbáljuk alacsonyan tartani, akkor meg még tovább nőnek a méretek és lesz már kapacitása is a tekercsnek, hogy egyszerűbb legyen az élet. Éljenek a fólia tekercsek!!! De a vasmag se fenékig tejfel, lesz vastorzításunk, rossz esetben telítődés... viszont választhatunk kisebb torzítású vasakat...

150 Hz- es passzív váltóról beszélük.
Egyszerű egy légmagos tekercset méretezni 150 Hz váltási frekvenciára. Nem lesz böhöm nagy, csak nagy. kb 1 Kg, másfeles drótból. Egy nagy előnye van: Kompromisszum mentes. Nem megy telítésbe. Nem kell agyalni a vasakon. Olcsó!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.08. 23:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Pár száz Hz-re méretezett hangváltó tekercseknél mi a lényege a kapacitás növekedésnek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 00:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Ezzel nem azt mondom, hogy jobb a bipoláris, mint a fólia, csak azt, hogy ha azzal lett tervezve a doboz

A lényeg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 11:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Cyklon írta:
Készítettem én is vasra kis DC ellenállású fojtót, viszont elég komoly légrést használtam, legalább fél mm-t, nem szerettem volna ha véletlenül is telítésbe megy a vas.
A teljesen nyitott C szalagmag bő becsléssel biztosan jó lesz...

Szeretnék segítséget kérni valakitől: Egy kis BlieSMa T25A-6 szeretnék összehozni egy Scan-Speak által utángyártott Vifa hangszóróval, P21W0-20-08....ehhez szeretnék javaslatot frekvenciaváltóra 2 kHz környékére, gondolom másodrendű szűrőre. Kiindulásnak kellene, de inkább bíznék a javaslataitokban, mint valami szűrő méretező programban. A mély-középszóró adatlapja:

Köszönöm ha segítetek. :)
Mérések nélkül nagyon nehéz...
A P21W0-20-08 ( W=woofer ? ) inkább 2kHz alatt lenne váltható, a BlieSMa T25A-6 meg 2,2kHz felett.
Mások információi/mérései alapján meg lehetne próbálni esetleg:
https://www.linkwitzlab.com/images/grap ... surrd2.gif ( https://www.linkwitzlab.com/Removed%20pages/x-proto.htm ) ebből kivágva csupán a mély szekciót, bár ez inkább 1,5kHz-es váltás lehet.

A Bliesma ( https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t25a-6 ) esetében:
- kellene impedancaikorrekció
Ez talán megfelelő lehet: https://diyaudio.pl/forum/praktycznie/w ... -8-mw19p-8
( soros 220uH - 4,7uF - 5,6 Ohm )
Másodfokú ( 12dB/oktáv ) 2kHz váltáshoz a Bilesma elsőfokú tagot igényelne ( egy soros kondenzátor ) kb. 3-4kHz-re és 5,5ohmra méretezve. ( --> 8.2 uF )
Az érzékenység csökkentésére kellene még egy soros ellenállás is ( néhány Ohm )
Bár ez csak relatíve alacsony teljesítmény esetén engedhető meg.

Vasmagos tekercs mérések:
https://hificompass.com/en/projects/exp ... -inductors
https://www.youtube.com/watch?v=sxJBK4JIYJk
https://www.htguide.com/forum/mission-p ... post828094


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 21:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
FordPrefect írta:
Idézet:
Persze, ki lehet váltani egy vasmagos tekercset légmagosra, csak egy pici tekercs helyett lesz egy böhömnagy méretű tekercs, aminek többszöröse lesz az ohmos ellenállása, ha azt is megpróbáljuk alacsonyan tartani, akkor meg még tovább nőnek a méretek és lesz már kapacitása is a tekercsnek, hogy egyszerűbb legyen az élet. Éljenek a fólia tekercsek!!! De a vasmag se fenékig tejfel, lesz vastorzításunk, rossz esetben telítődés... viszont választhatunk kisebb torzítású vasakat...

150 Hz- es passzív váltóról beszélük.
Egyszerű egy légmagos tekercset méretezni 150 Hz váltási frekvenciára. Nem lesz böhöm nagy, csak nagy. kb 1 Kg, másfeles drótból. Egy nagy előnye van: Kompromisszum mentes. Nem megy telítésbe. Nem kell agyalni a vasakon. Olcsó!


Praktikus részletek:
- az induktivitások készen vannak a vasakkal, légmagost meg venni/csinálni kellene - drága!
- lett mikrofonom, tanulgatom a méricskélést, ha telítésbe menne valami, remélem, felismerem a jelenséget


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 21:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
FordPrefect írta:
Pár száz Hz-re méretezett hangváltó tekercseknél mi a lényege a kapacitás növekedésnek?


Ha van induktivitás, meg kapacitás, akkor ott lesz rezgőkör is és átszivároghat valami, aminek nem kellene. Nagy tekercs -> nagy kapacitás -> alacsonyabb rezonancia freki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 22:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Elméletben így van. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 22:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Ha van induktivitás, meg kapacitás, akkor ott lesz rezgőkör is és átszivároghat valami, aminek nem kellene

Továbbra is 150 Hz-méretezett passzív váltóról beszélünk?
Idézet:
átszivároghat valami, aminek nem kellene
No Comment.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.10. 00:08 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Köszönöm shany az útba igazítást.... esetleg majd egy jó mérő mikrofont kérnék tőletek pár napra....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.20. 21:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.18. 09:39
Hozzászólások: 27
Sziasztok!
Ezt a fajta soros váltót nézegette már valaki? Valós hangszóróparaméterekkel szimulálva is elég bíztató...
https://www.tubecad.com/2019/08/blog0473.htm
Csatolmány:
Broskie Three-Way Series-Shunt Speaker Crossover.png
Broskie Three-Way Series-Shunt Speaker Crossover.png [ 23.26 KiB | Megtekintve 9312 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.21. 13:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
https://sound-au.com/parallel-series.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.21. 16:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
lancerboy írta:
Sziasztok!
Ezt a fajta soros váltót nézegette már valaki? Valós hangszóróparaméterekkel szimulálva is elég bíztató...
Elég sok hangszóró nem teljesít jól első fokú váltóval... Szóval eléggé alaposan kéne hozzá alanyokat válogatni, szerintem. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.22. 22:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.18. 09:39
Hozzászólások: 27
shany írta:
https://sound-au.com/parallel-series.htm

Nos, ez lehet az elmélet. Tony Gee szeret soros váltókat építeni, a leírásokban, ha jobbféle hangszórókat használ, akkor többször megemlíti, hogy "megérdemelnek egy rendes soros váltót..." Én annyit látok, még csupán szimulálva, hogy fázis szempontjából kevésbé érzékeny a hangszórókkal párhuzamos Zobel, vagy szűrőtagokkal szemben. A képen pedig nem egy tankönyvi soros váltó van, ezért is tettem be a linket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.22. 22:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.18. 09:39
Hozzászólások: 27
DöG írta:
lancerboy írta:
Sziasztok!
Ezt a fajta soros váltót nézegette már valaki? Valós hangszóróparaméterekkel szimulálva is elég bíztató...
Elég sok hangszóró nem teljesít jól első fokú váltóval... Szóval eléggé alaposan kéne hozzá alanyokat válogatni, szerintem. :roll:

E tekintetben rendelkezem gyári "áldással", leveleztem egy ottani mérnökkel, szerinte nagyon is ajánlott a három kiválasztott Accuton drivert 6 dB-s váltóval használni. Egyetlen kifogása volt, a 25 Hz Fs-ű mélyhez szerinte nagy lett a dobozom, jobb lett volna 35-40 Hz közé hangolni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.23. 19:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
lancerboy írta:
shany írta:
https://sound-au.com/parallel-series.htm

Nos, ez lehet az elmélet. Tony Gee szeret soros váltókat építeni, a leírásokban, ha jobbféle hangszórókat használ, akkor többször megemlíti, hogy "megérdemelnek egy rendes soros váltót..." Én annyit látok, még csupán szimulálva, hogy fázis szempontjából kevésbé érzékeny a hangszórókkal párhuzamos Zobel, vagy szűrőtagokkal szemben. A képen pedig nem egy tankönyvi soros váltó van, ezért is tettem be a linket.
Az internet azért is nagyszerű, mert mindenki találhat hasonlóan gondolkodókat, vagy akár önigazolást bármilyen témában...

Mondjuk belenézve Tony Gee hangsugárzó listájába, én annyit látok, hogy kb. 2010 óta - egyre több és részletesebb mérés mellett - a legdrágább és "legjobb" hangsugárzók hagyományos váltóval készültek. Az aktuális kínálat mellet, pl az elvileg "jobbféle" hangszórókból készült Plutone ( 2019 ) is:
"The Plutone loudspeaker can be seen as a turning-point in the Humble Homemade Hifi tradition. An extreme amount of research and development has gone into this loudspeaker resulting in a product that can truly be called less-is-more. The combination of tweeter, woofer, cabinet material, shape and size form such a coherent unity that we were able to design a matching crossover that consists of only three components and uses no resistors at all, not even to tame the tweeter level! The result is stunning purity combined with a very natural tonal balance and excellent dynamic expression. Add into the mix a big sound-stage and you've got probably the best two-way monitor there is! Period."

De akár Accuton hangszórókkal is:
https://www.yumpu.com/fr/document/read/ ... emade-hifi

Persze lehet, hogy mellélőttem. Nem tudom, hogy az igazán komoly hangsugárzók között ( pl. nagy stúdió monitorok, extrém drága highend hangsugárzók ) ahol alapvető a precíz térleképzés, egyensúly, diszperzió, nagy dinamika, hangnyomás és emellett nagyon alacsony a torzítás, milyen arányban használnak soros váltót, főleg alacsony fokszámút?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 185 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség