audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 02:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 48 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.21. 18:19 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Először egy kis történelem: Nem egész két éve kezdtem bele, hogy a több éve fiókban lapuló Focal hangszóróimból építsek egy kétutast. Küzdöttem az eszközökkel, tudatlanságommal, használtam az itt kapott segítséget. Viszonylag hamar kiderült, hogy kár fáradni, nem lesz belőle használható. Ráadásul jött a nyár, másra ment az időm. A nyár végén felvettem a fonalat, de más hangszóró készlettel. Rengeteg szimuláció (VituixCad) és mérés (HolmImpulse és Arta) után lett egy váltóm ami azért elég rettenetes lett. Idegesítettem vele az összegyűlteket az Indexes topiktalin. Rendes srácok, nem nagyon bántottak, pedig lehetett volna. Aztán ismételt nekifutás, mérések, szimuláció, meghallgatás .... A végére már elfogadhatóvá vált, de úgy gondoltam jobb, ha félre teszem, majd egyszer előveszem és folytatom.
Netes keresgetések, olvasgatások után arra jutottam, hogy az Sb Acoustics fém membrános hangszóróit használom, kis monitort építek. Az Sb hangszórók itthon beszerezhetőek, mindenhol a kimagasló ár érték arányt emlegetik. No meg ez után közvetlenül a nem egyszerű válthatóságot. Úgy gondoltam tanultam már annyit, hogy bele vághatok.
Az avx-en is található egy fejlesztés (Dragonweed), és találtam egy lengyel oldalt is ahol az SB15NBAC - SB26ADC hangszóró készlettel dolgoztak. Jókat írtak róla mindkét helyen. Úgy gondoltam ebbe vágok bele.
A lengyel oldal: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/ ... c125c0bb1d

Doboz a gyári adatok alapján BasBox és néhány más Excel alapú programmal számolva 12 liter. Hasonló méretet használtak az említett két oldalon is, úhy gondoltam jó lesz. Előre vetítve jó lett.
Eltolt mélységű előlapot gondoltam, a mélysugárzó kiemelve (Troels hatás :) ). Mivel 12 mm-es rétegelt lemezből építettem a dobozt, úgy gondoltam ez lesz az eltolás mérete.
A még nem teljesen összeragasztott doboz:
Csatolmány:
dobozban.jpg
dobozban.jpg [ 106.27 KiB | Megtekintve 34473 alkalommal. ]



Folyt köv. Lehet kérdezni, hozzászólni.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.21. 19:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
A fenti képen levő dobozban mértem frd és zim fájlokat. Nem ragasztottam fel az előlapot, hogy ha hozzá kell nyúlni neg tudjam tenni. Kellett.
Középre raktam a magas sugárzót, más is így csinálja jelszóval, aztán mértem egy pár dB-es beesést 3 kHz környékén. A magas sugárzó közepétől 10 cm balra, 10 jobbra, meg majdnem ennyi felfelé, Kiadja.
Ez a beesés lengyel fórumon megvolt, Troels méréseinél nem.
Csatolmány:
sb26adc_lengyel.jpg
sb26adc_lengyel.jpg [ 70.32 KiB | Megtekintve 34450 alkalommal. ]

Az elmentett frd fájlban ez a kissé beesett frekvencia válasz van elmentve. Szimulálni jó volt, az új előlapot megmértem ugyan, de az frd-t valahova elvarázsoltam, a szimulációkban ez is elfogadhatóan használható volt

A mért frd és zim fájlok:
Csatolmány:
kicsi.zip [25.27 KiB]
409 alkalommal.


Az edge program (nem a böngésző :) ) segítségével jól modellezhető az előlap diffrakció, így eltolva erre is, arra is alig maradt belőle valami.
AZ edge elérhető: http://www.tolvan.com/edge/help.htm. Nagyon egyszerű, egy szál exe, nem települ.
Ilyen lett az előlap egy már meghallgatásra ítélt váltóval:
Csatolmány:
vigyázz_sündissz.jpg
vigyázz_sündissz.jpg [ 117.11 KiB | Megtekintve 34450 alkalommal. ]


Az frd,zim fájlok birtokában elkezdtem tervezgetni. Azt terveztem, hogy másodrendű szűrőkkel, szükség szerint notch filterrel, impedancia korrekcióval boldogulni fogok. Legyen már jó kis teljesítményű csövessel, SE-vel. Nem boldogultam. Végig harmadrendű, a végére annyi alkatrész került bele, hogy csöves SE-ben nem biztos, hogy van ennyi. Viszont az én 7w-os 211 SE-mmel is nagyon jól működik.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.21. 23:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
12mm rétegelt lemez, nem lesz az vékonyka?
Az eltolást keresztváltóval is meg lehet oldani (+2db 0,1mH+ 2db 8u2)/doboz
Legközelebb a SB17nbac-t válaszd, (no meg 24mm lemezt) kicsit nagyobb doboz kell hozzá, de kisebb a torzítása, mélyebbre megy és nagyobbat szól. Alig drágább...
Az SB26adc nagyon jó hangszóró, akár 1600Hz-en is lehet váltani. A mélyhangszóróra érdemes Zobel cellát rakni 3,9Ohm+8,2uF impedancia kompenzálás végett, ha már nincs a váltójában a felső rezonanciáját kompenzáló tag.
Mivel alapból ezek kitűnő hangszórók, biztos meggyőzően szólnak, és "jó mulatság, férfimunka volt"
Gratulálok!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 09:02 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Köszi a gratulációt!
Nagyjából a végére értem, a váltó már egész meggyőző :). Addig nem vágtam bele a publikálásba amíg nincs mivel dicsekednem :). A 12mm rétegelt lemez igazából csak azért lett mert volt egy maradék darab a garázsban, és úgy gondoltam azért a darabért amiből kijön a kis doboz nem veszek egy táblát. Próba dobozt csináltam, aztán persze Murphy óta tudjuk, hogy nincs véglegesebb mint az ideiglenes :).

Persze "már nem annyira kezdőként" minden tanács jól jön, ki is próbálom, a váltó még kívül.
Ezzel a 15 centissel irgalmatlan nagyot szól. Nyílt, pontos részletező, meglepően mélyre megy, rezeg a kanapé, alig reflex dobozos a legalja, a dobozokról leszakad hang, oldalra is messze túlnyúlva. Egyelőre a Kaláka mély szekciója az állvány, azt még csinálnom kell hozzá. Nem a Kaláka lecserélése volt a célom a dobozzal, de lehet, hogy ez lesz a vége :).

Meg fogok osztani minden részletet. Ehhez méréseket még biztosan pótolni kell. Sok szimulációt csináltam, de még többet mértem. Nem volt értelme mindet menteni :). Túlzás nélkül mondhatom, hogy száz felett. A szimuláció csak közelébe tudott vinni annak ami aztán mérni is tudtam. Hallgatni ez második variáció amit egyáltalában meghallgattam, amíg mérve nem volt jónak tűnő, meg sem próbáltam. Most alapjaiban a negyedik verzió szól, de már ez is több ponton változott.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 10:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi, a boglyát még át kell fésülni, de már közel jársz :D Várjuk a további fejleményeket "egy haladó kétutasa" topikban.
Zoli szavai zene volt füleimnek, annyi megjegszéssel, hogy ebben az esetben maradnék az időzítés mechanikai megoldásánál... egy picit vastagabb lappal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 10:52 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Mérések.
Szerencsés helyzetben vagyok, a pincémben van annyi hely, hogy az oda telepített mérő felszerelés már ott tanyázik egy fél éve. Ötletszerűen tudom odavinni a dobozt és mérni. Más szempontból nem túl szerencsés. Alacsony mennyezet, szűk oldal irányban, cserébe jó hosszú. Legalább nincs falreflexió :).

A felszerelés egy asztali pc, EMU1212 PCI hangkártya, egy ősi Luxman rádióerősítő, gcs topiktársunk jóvoltából egy kölcsön Behringer ECM8000 mérőmikrofon és MIC800 mikrofonerősítő. Programok HolmImpulse és ARTA. Hol egyiket, hol másikat használom.
Mikrofonnal küzdöttem. Kaptam szintén gcs-től WM61-ként vásárolt kapszulát, én is vettem WM61-et, egyik sem az volt, vettem Monacor MCE-4001-et is. MIndegyiket kipróbáltam, egyik sem tetszett, ekkor adta gcs a mikrofont+erősítőt. Ez sem tökéletes. Hiteles eszközhöz nem tudtam hasonlítani, de a méréseim szerint az állapítottam meg, hogy 4kHz tájékán elkezd emelni, 4-5 dB-t pakol rá kb 15kHz-ig, onnét esik. A 4kHz körüli emelés a problémásabb, egy 3kHz környéki váltás ebbe már erősen belelóg. A HolmImpulse megeszi azt a WM-61 korrekciós fájlt amit találtam a neten, az valamelyest javítja az eredményt. Az ARTA ugyanezt a fájlt figyelembe sem veszi. Beolvasom, utána ugyanazt az eredményt mérem mint előtte.
A következő beruházásom egy valami hitelesítési fájlal rendelkező elfogadható árú és minőségű mikrofon lesz.

A méréseket eleinte 40cm-ről végeztem, aztán áttértem 1m-re. Az utolsók is ebből a távolságból valók. A hangfal akusztikai közepe kb 1m a talajtól. Tisztábbak voltak a mérések közelebbről, kapuzás nélkül is értékelhető eredményt adtak. Persze a reflexiók több dB-es hatását hozzá kellett extrapolálni. 1m-ről a keresztezési frekibe is bele szóltak a reflexiók, rövid kapu időt kellett alkalmazni. Ez a váltási freki környékének értékelésébe persze jó, de ott a baffle step is, amivel csak kezdeni kell valamit, az pedig már kilóg. Ehhez jobban használhatónak bizonyult a rövidebb hangfal - mikrofon távolság.

A mellékelt frd fájlok is 40 cm-ről készültek, lépcsős előlappal. Így a szimulációnál a lépcső mértékét nem kell megadni a hangszóróknál.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 10:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
mzperx írta:
Krizsi, a boglyát még át kell fésülni, de már közel jársz :D Várjuk a további fejleményeket "egy haladó kétutasa" topikban.
Zoli szavai zene volt füleimnek, annyi megjegszéssel, hogy ebben az esetben maradnék az időzítés mechanikai megoldásánál... egy picit vastagabb lappal.


Boglya? Akkor ez?


Csatolmányok:
váltó_v4_3.jpg
váltó_v4_3.jpg [ 210.39 KiB | Megtekintve 34361 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 17:12 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Doboz. Már több hozzászólás is érintette.
Mint említettem a 12 mm rétegelt volt kéznél. Az előlap a mélyközépnél ragasztva, 24mm, az ív felett egy réteg, az csak 12 mm. Az alja is dupla, 24 mm. Az oldal lapok kaptak két merevítőt. A csillapítás kb két rendes tenyérnyi "tojástartós" szivacs az aljában, felnyúlva a mélyközép mögött.
A reflex cső 50mm-es lefolyó cső. 24cm hosszú, csak úgy fér el, hogy egy 90 fokos idommal kezdődik a doboz hátulján. Polcsugárzónál nem ez a legszerencsésebb, de előlapra nem fér el. Gondolkodom egy doboz aljáról való indításról.
Az előlapi mély-magas eltolás mértékét egyszerűen az anyag vastagsága adta. Mérni nem mértem mennyire lenne szükség, nem akartam bonyolítani vele az életem, hogy tudom mennyi kell és küzdök vele, hogy ez összejöjjön. Úgy gondoltam már a 12 mm-el hosszabban tartható fenn a fázis koherencia mintha nem csinálnék semmit. Az akusztikai középpontok méréséről találtam egy használható leírást.
http://audiojudgement.com/speaker-acoustic-center/

Úgy gondolom maradok hangszórók síkjának eltolásánál, nem a Zoli által javasolt LC tagos eltolást használom. Ugyan nem egyszerűbb, de nekem olcsóbb mivel a dobozt magam készítem. Ez a kis kétutas, két hangszórós felépítés ezt könnyen lehetővé teszi + még egy kis látványelem is. Arról nem is beszélek, hogy nem tudom hogy valósítható meg az LC tagos eltolás :).

Viszont mint írtam ez a próba doboz, tervezek egy komolyabbat is. Az oldal hátfalakat még nem tudom miből csinálom, az előlapot viszont valami szép fából, talán fekete dióból, olajozva.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 20:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi írta:
Az akusztikai középpontok méréséről találtam egy használható leírást.
http://audiojudgement.com/speaker-acoustic-center/
Ötletes, csak hogy rengeteg mérés kell hozzá. Mondjuk előnye, hogy nem kell mozgatni a mikrofont és nem kell tudni hozzá a Pitagorasz tételt sem.
Amúgy az SBA jópofa és megadja pár magas és mélyközép akusztikus síkjainak offszetjét. SB15NRX = SB15NBAC, az ADC magasnak pár (2) mm-rel hátrébb lehet a membránja a STAC végűhöz képest, így azt mondanám, hogy ~(16mm-2mm)=14mm...
http://www.sbacoustics.com/index.php/do ... /view/937/

Krizsi írta:
... nem tudom hogy valósítható meg az LC tagos eltolás :).
https://en.wikipedia.org/wiki/All-pass_filter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 21:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Egy használható segédlet passzív késleltetéshez:
http://www.mh-audio.nl/Calculators/DelayNetwork.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.22. 21:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Nagyon szép lett, s tök jó igy a frizurája ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.23. 15:08 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Váltó alkatrészek.
Mielőtt belecsaptam volna úgy gondoltam kell egy rendes sorozat kondikból. A mérési eredmények pedig nem, vagy alig sem mutatják meg az alkatrészek minőségét, nem kell drága cucc. Rendeltem Kínából 1;3,3;4,7 uF polipropilén barna kockát, hogy abból ki tudok rakni mindent ami kell. Aztán eljött az első meghallgatás, és rájöttem, hogy szép dolog az olcsó kondi, csak amit hallok az nem az igazi. Így aztán rendeltem egy kevéssé bőséges sort kék Jantzenből. 4db 1uF, 2db 3,3 uF, 2db 5,6 uF és 2 db 10uF. Csak majdnem lett elég, a harmadrendű váltó + 1/3 kondit igényel. Viszont kínaival patkolva a Jantzen teljesen jó lett.
A tekercsek esetén saját kivitelezéssel készítettem tekercseket sok leágazással. Így 100uH-től 1,6mH-ig rendelkezésemre állt minden szükséges érték.A kisebb értékek vékonyabb, a nagyobbak vastagabb huzallal készültek. 0,5;0,8;1mm huzalt használtam. Ettől lett sündisznó a kísérleti váltóm:).

Ezekből az értékekből tudtam kirakni és kis lépésekben változtatni a váltót szükség szerint. A szimuláció ugyan jól működött, de csak a közelébe vitt annak ami már mérve is jó lett.
Hogy az ellenállásokról se feledkezzek el, abból is kell egy kisebb maréknyi. Azokat 2w mox és 5w huzal ellenállásokból legóztam össze. Gyakorlatban 0,33-22R tartományra volt szükségem. Ilyenek akadtak a fiókban. Ezek minőségének hangra gyakorolt hatása ugyan nem elhanyagolható, de nem akkora, hogy ezt a sorozatot minőségből kelljen biztosítani.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 21:01 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Folyt köv

Kis szünet állt be, volt más ami elvitte az időm energiám, kedvem ....

A doboz mint írtam 12mm rétegelt, az előlap a fotókon is láthatóan a mélyközépnél vastagabb, 2x12mm. 12 liter, belső méret 170mm széles, 225 mély, és 320 magas.

Sok verzióban modelleztem a váltót, sokban mértem, volt egy csomó mentett mérésem, váltó kapcsolásom. Nem szeretném égetni magam ezekkel, maradok a (mostani) végeredmény közlésénél. Alul - felül harmadfokú váltó.

Csatolmány:
v4_3.jpg
v4_3.jpg [ 525.08 KiB | Megtekintve 33731 alkalommal. ]


és fordított magas bekötéssel.

Csatolmány:
v4_3_inverz.jpg
v4_3_inverz.jpg [ 550.77 KiB | Megtekintve 33731 alkalommal. ]


A frekvencia tartományt 200Hz+5kHz tartományra szűkítettem, a váltás közvetlen környezetének és a BS kompenzáció jobb megfigyelhetősége miatt.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 21:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
És a mérések 1 m távolról

Kapuzva
Csatolmány:
v4_3_holm.png
v4_3_holm.png [ 217.93 KiB | Megtekintve 33717 alkalommal. ]


Kapuzás nélkül a pincém akusztikájával, 9-es simítással

Csatolmány:
v4_3_holm_9smoothing.png
v4_3_holm_9smoothing.png [ 224.68 KiB | Megtekintve 33717 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 21:48 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Végül fázis és THD. A THD-ban benne van a rádióerősítőm is

Csatolmány:
v4_3_holm_fázis_thd.png
v4_3_holm_fázis_thd.png [ 221.09 KiB | Megtekintve 33714 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 22:14 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Váltó alkatrészek ismét terítéken:
A süni felszámolására
-tekertem megcsapolás nélküli tekercseket. 1,1 és 0,56 mH 1,15mm zománchuzal, 200uH 0,8 zománchuzal (jobb lett volna vékonyabból és úgy kihagyható lett volna a vele soros ellenállás, a 820uH 0,5mm zománchuzal

- rendeltem az összerakott kondik helyett egy darabban a fejlesztett értékeket. Megpróbáltam a fekete Jantzen Crooss Cap-ot.

Mivel volt kék Standard-Z Cap-om is hasonló értékben a magasban levő 5,6uF cseréjével össze tudtam hasonlítani őket. Kb az jött ki mint a Humble Homemade Hifi tesztjében. A feketét inkább párhuzamos ágba ajánlják, a kéket valamivel magasabbra értékelik.
A fekete dinamikusabban szól, erőteljes középpel, számomra zavaróan erőssel, keményebben. A kék finomabb, lágyabb, jobb a levegője, hosszabb távon jobban hallgatható, a dinamikája alig a fekete alatt.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 22:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Miért van az a majd 6dB lankás meglódulás 3kHz felett?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 22:56 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Behringer ECM8000.
Tervezek egy hitelesítő fájlal rendelkező mikrofon vásárlását, de még "nem időszerű". A Dayton EMM-6 a tervezett darab.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 23:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi írta:
Behringer ECM8000.
Tervezek egy hitelesítő fájlal rendelkező mikrofon vásárlását, de még "nem időszerű". A Dayton EMM-6 a tervezett darab.
Járt nálam és úgy vélem hogy a kalibrációja használhatatlan. Gyakorlatilag egy szabadtéri mikrofonhoz kap az ember egy diffúztéri kalibrációt... A röcögés ki lesz szedve, cserébe hozzá jön a diffúz/szabdtéri korrekció.
Mellékeltem egy kalibrációs fájlt elrettentésnek.


Csatolmányok:
Dayton_Mic_Cal.txt [2.88 KiB]
425 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.03. 23:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Nézegettem videókat az EMM-6-al, onnét lestem le gyári számokat, töltöttem le hitelesítő fájlokat, azok nem néztek ki ilyen elrettentően :)
Nem teljesen értem ezt a szabad/diffuz téri problémakört. Én egyszerűen csak azt gondolom, hogy összehasonlítják egy másik többé-kevésbé hiteles mikrofonnal és létrehozzák az eltéréseket tartalmazó fájlt.
Mondjuk az is problémám, hogy fázis korrekciót nem tartalmaznak ezek a fájlok, márpedig, hogy az sem hibátlan, az biztos.

Egyszerűen egy ECM-8000-nél megbízhatóbb mikrofonra lenne szükségem, de ezek szerint ez egy lehetetlen küldetés.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.04. 00:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi írta:
Nem teljesen értem ezt a szabad/diffuz téri problémakört. Én egyszerűen csak azt gondolom, hogy összehasonlítják egy másik többé-kevésbé hiteles mikrofonnal és létrehozzák az eltéréseket tartalmazó fájlt.
Az összehasonlítgatás professzionális / tömeggyártási szinten nem életszerű, annál inkább egy mikrofon kalibrátor használata. Nekem az tűnik valószínűnek, hogy így kalibrál a Dayton is és nem veszi figyelembe, hogy a kalibrátor nem szabadtéri kondíciót biztosít a mikorofonnak és a kettő közötti koerrekciót nem végzik el. A csatolt dokumentum 27. és 28. oldalán található a lényeg: https://www.nti-audio.com/Portals/0/dat ... ations.pdf
Gondolom ezzel az angol nyelvű irománnyal megint sokat segítettem :)
Krizsi írta:
Mondjuk az is problémám, hogy fázis korrekciót nem tartalmaznak ezek a fájlok, márpedig, hogy az sem hibátlan, az biztos.
A mikrofon is alapból minimál fázisú rendszer, azaz az amplitudó és fázis menete szoros összefüggésben van (ezt az elvet használja az általad korábban linkelt akusztikus sík meghatározása is). Ha nem túl nagy az amplitudó hiba, akkor a fázis eltérés is alacsony marad. Szerintem ez a hiba bőven egyéb méréstechnikai hibák alattt marad. Ha meg annyira pontos mérés kell, akkor a Hilbert transzformációval visszanyerhető a fázis. Amúgy kalibrációs fájl használatával az átvitel linearizálva lesz, úgy a fázis is...
Krizsi írta:
Egyszerűen egy ECM-8000-nél megbízhatóbb mikrofonra lenne szükségem, de ezek szerint ez egy lehetetlen küldetés.
Nincs semmi gond ezzel a mikrofonnal, csak egy jó mikrofon mellett kell egy összehasonlító mérés.


Csatolmányok:
Dayton vs Behringer.jpg
Dayton vs Behringer.jpg [ 623.17 KiB | Megtekintve 33676 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.04. 14:46 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Azt hiszem megvan.
Ha jól olvastam, nem hanggal hitelesítenek hanem elektrosztatikus térrel ami megmozgatja a membránt.
https://audioxpress.com/article/Microph ... tor-Method

(ezt fordítja a gugli :) )

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.13. 23:30 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Új doboz készül. Megpróbálok igényesebb külsőt készíteni. Az előlap fekete dió, a doboz továbbra is 12mm rétegelt, egy merevítő bordával, viszont furnérozott.
Ez is maradék elven készül. Néhány előző, más jellegű, munkából megmaradt fekete dió léc, valamint a Kaláka furnérozásakor megmaradt platán furnér. Ujjgyakorlatnak szánom, ha rendes anyagom lesz ne azt szúrjam el.
A furnér elég problémásnak bizonyult a Kaláka esetén, szanaszét repedt. Most más technológiával, ragasztóval dolgoztam. Sajnos ez is repedezett. Az első doboznál most is repedt, csak kevéssé, a második jobban sikerült. Nem hiszem, hogy még egyszer platánt használok. Irgalmatlanul mozog a nedvesség hatására.

Az előlapot kicsit formásabbra csináltam + a 12mm eltolás helyett 14.
Csatolmány:
új előlap.jpg
új előlap.jpg [ 140.1 KiB | Megtekintve 33274 alkalommal. ]


Ragad a doboz
Csatolmány:
ragad a doboz.jpg
ragad a doboz.jpg [ 135.54 KiB | Megtekintve 33274 alkalommal. ]


A megváltozott előlap miatt újra fogom mérni.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.13. 23:33 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
A váltó alkatrészekkel is játszottam egy kicsit. A magas előtt az 5,6uF kék Jantzen, a Kalákából kiemeltem egy piros 6,8uF Jantzent, így a magas előtt egy minőségibb kondikból álló komplexum került. Nem lehet ráismerni. Eddig csak nagyon jó volt, most szintet ugrott :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 00:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2017.02.18. 11:42
Hozzászólások: 114
Krizsi írta:
A megváltozott előlap miatt újra fogom mérni.


Kíváncsi vagyok, hogy egy ilyen változás az előlapon, okoz-e mérhető / hallható változást a hangzásban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 15:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
gcs írta:
Kíváncsi vagyok, hogy egy ilyen változás az előlapon, okoz-e mérhető / hallható változást a hangzásban.
Minden mérhető és hallható, a kérdés hogy mekkora a különség. Szerintem itt most egy másik nem ideális állapot van, ami ugyanolyan jó lehet :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 14:47 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
mzperx írta:
Ötletes, csak hogy rengeteg mérés kell hozzá. Mondjuk előnye, hogy nem kell mozgatni a mikrofont és nem kell tudni hozzá a Pitagorasz tételt sem.
Amúgy az SBA jópofa és megadja pár magas és mélyközép akusztikus síkjainak offszetjét. SB15NRX = SB15NBAC, az ADC magasnak pár (2) mm-rel hátrébb lehet a membránja a STAC végűhöz képest, így azt mondanám, hogy ~(16mm-2mm)=14mm...
http://www.sbacoustics.com/index.php/do ... /view/937/


Sajnos a link eltűnt. Az SB új honlapot csinált, a régi linkek jó része használhatatlanná vált. Ha esetleg meglenne valakinek lementve legyen szíves megküldeni.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 14:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi írta:
Sajnos a link eltűnt. Az SB új honlapot csinált, a régi linkek jó része használhatatlanná vált. Ha esetleg meglenne valakinek lementve legyen szíves megküldeni.

Új lett az SBA honlap, most itt épp itt található: http://sbacoustics.com/18/wp-content/up ... gnment.pdf
+csatoltam is...


Csatolmányok:
TN3c.pdf [271.96 KiB]
609 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 16:08 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Köszi, most már elmentettem.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 16:12 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Új dobozban a hangszórók, váltó még kívül, hátha hozzá kell nyúlni.
Csatolmány:
újdoboz.jpg
újdoboz.jpg [ 91.97 KiB | Megtekintve 33038 alkalommal. ]

Csatolmány:
újdoboz2.jpg
újdoboz2.jpg [ 1 MiB | Megtekintve 33038 alkalommal. ]


és az átvitel változása

Csatolmány:
bal.png
bal.png [ 208.17 KiB | Megtekintve 33038 alkalommal. ]

Csatolmány:
jobb.png
jobb.png [ 191.18 KiB | Megtekintve 33038 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 16:43 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
A doboz térfogata ugyanaz. Ami változott
- a két hangszóró síkjának eltolása 12mm-ről 14 mm-re
- az előző doboz éleinek letörése 45 fok volt lépcsősen (egyforma letörés volt az eltérő síkokon)
- a szinteltolás az előzőn egyetlen körív, szintén 45 fokos letörés, az újon két alternáló, nem egyforma körív, lekerekített letörés

Úgy gondolom a változást ami közel egyformán jelentkezett a két oldalon a 12-ről 14mm-re változott eltolás okozza.
Picit hozzányúltam a váltóhoz, a mélyközép párhuzamos 12uF kondiját 10 uF-ra változtattam:

Csatolmány:
váltó_v4_31.png
váltó_v4_31.png [ 209.15 KiB | Megtekintve 33033 alkalommal. ]


Nem egyértelmű a javulás. Az amplitúdó menet az előző dobozban is jobb volt egy picivel, de megfordítva a magas polaritását a beszakadás kevésbé volt mély és kontúros.
Később még futok egy kört a váltó modifikálásával, de egyenlőre élvezem :), nincs erős inditatás.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.27. 22:40 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Van két üres dobozom, az első verzió, ami a sündisznós képen van. 12mm rétegelt, 2k akril lakk.
Érdeklődőknek önköltségi árban.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.02.28. 15:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi írta:
Nem egyértelmű a javulás. Az amplitúdó menet az előző dobozban is jobb volt egy picivel, de megfordítva a magas polaritását a beszakadás kevésbé volt mély és kontúros.
A ferde lépcső annyiban hátrányosabb, hogy hosszabbnak látja a csipogó a diffrakciót okozó lépcsőt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.03.22. 20:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Próbálok kikeveredni a kezdő, már nem annyira kezdő státuszból.
Megszólalt a nagytesó, gcs-vel közös projekt
Csatolmány:
17nbac_26adc.jpg
17nbac_26adc.jpg [ 84.83 KiB | Megtekintve 32373 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.03.22. 20:47 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
mzperx írta:
Krizsi írta:
Nem egyértelmű a javulás. Az amplitúdó menet az előző dobozban is jobb volt egy picivel, de megfordítva a magas polaritását a beszakadás kevésbé volt mély és kontúros.
A ferde lépcső annyiban hátrányosabb, hogy hosszabbnak látja a csipogó a diffrakciót okozó lépcsőt...

Úgy gondoltam, hogy a változó távolságú, lekerekített ív kenni fogja a diffrakcót. Nem lesz olyan mély, laposabb. Nem biztos, hogy igazam volt, de már meg kívánom őrizni ezt a megjelenést.
Viszont az egyértelművé vált számomra, hogy szinte jelentéktelennek tűnő változások az előlapban is magával vonja a váltó módosítását. Ha szerencsés a dolog akkor néhány tized Ohm, néhány 10uH itt, ott, de szerencsétlenebb esetben ennyi nem elég.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.03.22. 21:05 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
És ha teljesen lekerekítenéd?
http://www.troelsgravesen.dk/DTQWT-mkII ... -large.jpg

Kibicnek semmi se drága jeligére. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.03.22. 21:14 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
A gond az ívelt kiemelkedő rész ls a nem kiemelkedő találkozása. Troels is azt csinálta amit én. Az ív lekerekítve, az előlap oldala pedig letörve. Ő 15 fokkal szokta, én kicsit nagyobbat választottam, 20 fokot. A nagytesó esetén ez jól látható.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.03.22. 21:26 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Waveguide-on nem gondolkodtál?
http://www.troelsgravesen.dk/DTQWT-mkII ... -large.jpg


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.03.22. 21:32 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Gondolkodtam, a diyaudio.com-on ez elég felkapott téma lett. Van még open source 3D printelhető is, de előítéleteim vannak. Nem gondolom, hogy a egy waveguide bármely magashoz jó lehet, ha pedig nem jó színez. Igaz a letörésem is színez, de az az enyém :).

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.05.28. 08:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Közben a "nagytesó" is beérett, jobb lett mint a kicsi. Itt van a mérése:
Csatolmány:
átvitel.jpg
átvitel.jpg [ 585.86 KiB | Megtekintve 31070 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.05.28. 10:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi írta:
Közben a "nagytesó" is beérett, jobb lett mint a kicsi.
Gratula, szép egyenletes lett a váltás környéke!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.05.28. 11:16 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Köszi. Nem első nekifutásra.

Aztán mikor kiegyenesedett nem akart jól megszólalni. Tér pontos, széles - faltól falig, de valami hiányzott. Vettem egy levegőt, a mérő kondenzátor park helyére berendeltem full kék Jantzent, és rendbe került :). Pedig előtte sem 1 centes kínaiak voltak a váltóban.
A váltó ebben is végig harmadrendű, 2,6 kHz keresztezési freki.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.06.20. 19:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
Szép munka, jónak tűnik a konstrukció.... majdnem ugyanaz a váltója mint a Kougar-omé... ;)
Az SB26-oson lehet "faragni" egy kicsit (minimális beavatkozás), azután még sokkal jobb lesz....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.06.20. 22:13 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
dragonweed írta:
Szép munka, jónak tűnik a konstrukció.... majdnem ugyanaz a váltója mint a Kougar-omé... ;)
Az SB26-oson lehet "faragni" egy kicsit (minimális beavatkozás), azután még sokkal jobb lesz....


Köszönöm :)

A topik indítóban meg is jegyeztem, hogy az avx-en is van egy ilyen doboz, azt nem írtam, hogy a tiéd, nem voltál még jelen akkor ezen az oldalon.
Sokadik nekifutásra jutottam ehhez a váltóhoz. Próbálkoztam alul és felül is alacsonyabb fokszámú váltással, de nekem nem jött össze, nem tudom lehetne-e boldogulni vele. Alacsonyabb váltás, szívókör ..... lehet, talán. De mivel ez a megoldás tetszett így hagytam. Ez volt az első hangfalam amit sikerültnek gondolok. Pár havi méricske, forrasztgatás van benne.
A 17cm-es jobban sikerült, az jobb hangszóró, bár a mélyei a kicsinek megfogottabbak.

A 26-ossal mit lehet matatni? Így is qtya jó :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.06.21. 11:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
Az ADC26-osnak egy gondja van: a dóm mögötti rész -a rezonanciakamra - üres, teljesen csillapítatlan.
Ezért a váltáshoz közeli frekiknél kicsit nazális, kiabálós. Ha lecsavarozod az előlap-dóm szerelvényt, a pólustörzsön levő furatba kell egy kb. 2 cm hosszú, pamutvattából formált kis hengert beletuszkolni vigyázva, hogy felül ne lógjon ki (nehogy hozzáérjen a dómhoz).
Nem kell túl tömörre "gyúrni", mert akkor meg fel fogja tolni a rezonanciafrekvenciát. Pár próbával hallani fogod a különbséget,
szerintem ez sokat javít a hangján.
Hány Hz-re hangoltad a dobozt? (doboztérfogat, reflexcső átmérője, hossza?)
Nálam ilyen lett a végső változat mérése:


Csatolmányok:
Kougar finomhangolt 09-24.png
Kougar finomhangolt 09-24.png [ 21.21 KiB | Megtekintve 30041 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.06.21. 19:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
Közben rájöttem, hogy leírtad a doboztérfogatot, meg a reflexcsövet is.... :roll: Én 36 mm-es PVC csövet használtam (14 cm hosszú), rádiuszolva mindkét végén, nem tapasztaltam surrogást vagy kompressziót még nagyobb hangerőknél sem.
Próbáltam alacsonyabb fokszámú (alul-felül 12 dB) váltóval én is, de nem jött össze, ide kell a harmadrendű váltás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.06.21. 19:28 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Én meg nekiálltam keresgélni a jegyzeteim közt a reflex cső hosszát :)
A frekvenciára nem emlékszem, a méréseim nem ezen a gépen vannak. A pincémben alakítottam ki egy mérőhelyet ott van minden egy szóló gépen. A mélyei jobbak lettek mint a 17-esnek, megfogottabbak, bár a 17-es mélyebbre megy.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Már nem annyira kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.06.22. 11:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Krizsi írta:
Viszont az egyértelművé vált számomra, hogy szinte jelentéktelennek tűnő változások az előlapban is magával vonja a váltó módosítását.

Nem csoda, hiszen ilyen viszonylag kicsi előlapos doboznál (előlapon e szempontból a lépcső feletti, csipogó körüli sík értendő) bármit is csinálsz, az elhajlások jórészt a váltási tartományban vagy afelett következnek be. Lényegében csak a szubjektív frekiegyensúlyt lehet variálni, kiegyenlíteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 48 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség