audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:18

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.15. 12:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
Nem találtam megfelelő topikot a témában.
Adott egy albérlet egy lakótelepen ahol nincs a lakásban védőföldelés.
Most csak az erősítő szempontjából érdekelne a dolog, hogy okozhat-e problémát áramütésen kívül a védőföld hiánya, illetve, hogy van-e valamilyen módszer annak pótlására DIY módszerekkel.
Hallottam valahol valami szerkezetről ami ál-földelést hoz létre a hálózatban egy sokmenetes tekercs által.
Erről ti tudtok valamit?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.15. 14:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
melorin írta:
Most csak az erősítő szempontjából érdekelne a dolog, hogy okozhat-e problémát áramütésen kívül a védőföld hiánya, illetve, hogy van-e valamilyen módszer annak pótlására DIY módszerekkel.

Jellemzően nem okoz, ráadásul így földhurok sem alakulhat ki elektromos hálózaton keresztül. Némelyik készülék / rendszer még jobban is szól, ha nincs bekötve a védőföld... Amennyiben az erősítő transzformátorának p/sz szigetelése, belső ~230V-os lévő vezetékeinek, csatlakozóinak, forrfüleinek stb. szigetelése biztonságos, ott áramütés miatt sem érdemes aggódni.

De mivel az élet nem csak a nappaliban zajlik, legalább a fürdőszobába vezesd be az EPH-t, alakíts ki szabványos földeléseket (dugaljak, bojler, fém fürdőkád, ...), továbbá ajánlatos a fürdő körét áram-védőkapcsolóval ("Fi-relé") ellátni. Gondolj arra, hogy ha te nem is cseréltet(t)ed műanyagcsövesre a vízvezetékhálózatodat, a panel bármelyik lakásában megtehetik, lerontva annak földelő jellegét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.15. 16:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
melorin írta:
Nem találtam megfelelő topikot a témában.
Adott egy albérlet egy lakótelepen ahol nincs a lakásban védőföldelés.
Most csak az erősítő szempontjából érdekelne a dolog, hogy okozhat-e problémát áramütésen kívül a védőföld hiánya, illetve, hogy van-e valamilyen módszer annak pótlására DIY módszerekkel.
Hallottam valahol valami szerkezetről ami ál-földelést hoz létre a hálózatban egy sokmenetes tekercs által.
Erről ti tudtok valamit?

Albérlet, lakótelep, pl ötödik emelet. Hogy fénébe vezetne be oda szabályos védő vezetőt egy bérlő, ha nincs a lakás árammérő szekrényében vedővezető. Jobb esetben van PEN (kék) színű vezeték, ha van és az legalább 10mm2, akkor onnan leválaszthat védővezetőt a lakás belseje felé. (az más kérdés, esetleg van az épületnek valahol rendes, egész épületre méretezett saját földelője). Ha van, akkor biz, onnan azzal kéne PEN-Védővezető szétválasztást TN-CS rendszert (5vezeték) indítani. Szumma-szummárum, ezt a lakóközösségnek kell elvégeztetni a lakóházra közös költségen, vagy legalábbis felújítani.

Másik eset, 40-50 évvel ezelőtt nem volt szokás, nem volt védővezető a háztartási dugaljakhoz vezetve, de biz azóta ezt meg kellett volna csinálni, újravezetékezve.
A védővezető hiányát csak és kizárólag a kettős szigetelésű megoldás (két négyzet egymásba rajzolva jel) helyettesíti, de vizes helységben már csak IP6x kivitelben, semmilyen tekercs, virágföld a szobában, vagy hifis hülyítésben virtuális földnek nevezett kütyük nem helyettesíti, ezek az életveszélyt nem csökkentik egy másodpercre sem.
Erősítő ha gyárilag védővezetős csatlakozású, akkor az azzal biztonságos, ha mégsem kapja meg, lehet szól ugyanúgy, esetleg szivárgó áram miatt még csip is a fémes felülete. Vannak hifisek, akik így hallják jobbnak az készülékeit, lelkük rajta, vagy az életük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.15. 19:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
istvan01 írta:
melorin írta:
Nem találtam megfelelő topikot a témában.
Adott egy albérlet egy lakótelepen ahol nincs a lakásban védőföldelés.
Most csak az erősítő szempontjából érdekelne a dolog, hogy okozhat-e problémát áramütésen kívül a védőföld hiánya, illetve, hogy van-e valamilyen módszer annak pótlására DIY módszerekkel.
Hallottam valahol valami szerkezetről ami ál-földelést hoz létre a hálózatban egy sokmenetes tekercs által.
Erről ti tudtok valamit?

Albérlet, lakótelep, pl ötödik emelet. Hogy fénébe vezetne be oda szabályos védő vezetőt egy bérlő, ha nincs a lakás árammérő szekrényében vedővezető. Jobb esetben van PEN (kék) színű vezeték, ha van és az legalább 10mm2, akkor onnan leválaszthat védővezetőt a lakás belseje felé. (az más kérdés, esetleg van az épületnek valahol rendes, egész épületre méretezett saját földelője). Ha van, akkor biz, onnan azzal kéne PEN-Védővezető szétválasztást TN-CS rendszert (5vezeték) indítani. Szumma-szummárum, ezt a lakóközösségnek kell elvégeztetni a lakóházra közös költségen, vagy legalábbis felújítani.

Másik eset, 40-50 évvel ezelőtt nem volt szokás, nem volt védővezető a háztartási dugaljakhoz vezetve, de biz azóta ezt meg kellett volna csinálni, újravezetékezve.
A védővezető hiányát csak és kizárólag a kettős szigetelésű megoldás (két négyzet egymásba rajzolva jel) helyettesíti, de vizes helységben már csak IP6x kivitelben, semmilyen tekercs, virágföld a szobában, vagy hifis hülyítésben virtuális földnek nevezett kütyük nem helyettesíti, ezek az életveszélyt nem csökkentik egy másodpercre sem.
Erősítő ha gyárilag védővezetős csatlakozású, akkor az azzal biztonságos, ha mégsem kapja meg, lehet szól ugyanúgy, esetleg szivárgó áram miatt még csip is a fémes felülete. Vannak hifisek, akik így hallják jobbnak az készülékeit, lelkük rajta, vagy az életük.

A fürdőszobában a mosógép konnektora a régi lakásokban is védőföldelt szokott lenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.16. 01:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
istvan01 írta:
Erősítő ha gyárilag védővezetős csatlakozású, akkor az azzal biztonságos, ha mégsem kapja meg, lehet szól ugyanúgy, esetleg szivárgó áram miatt még csip is a fémes felülete. Vannak hifisek, akik így hallják jobbnak az készülékeit, lelkük rajta, vagy az életük.
Laikusnak én is ezt mondanám, dehát itt vélhetően DIY erősítőről beszélünk, illetve akinek van ilyen gyakorlata, ki tudja mérni, van-e a gyárinak komolyan vehető szivárgóárama, esetleg meg is tudja szüntetni a -mondjuk ki- konstrukciós hibát. (Nem szeretném bagatellizálni a dolgot, de a 90-es években még rengeteg magyar háztartásban használtak 1. ÉV osztályba tartozó készülékeket védőföldelés nélküli dugaljban...)

A társasházi fürdőszoba korrekt érintésvédelme viszont nem tréfadolog... érdemes utánanézni, milyen rendeltetésű helyiségben történik szinte az összes halálos áramütés...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.16. 01:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
istvan01 írta:
vagy hifis hülyítésben virtuális földnek nevezett kütyük nem helyettesíti, ezek az életveszélyt nem csökkentik egy másodpercre sem.
Kép Így igaz, dehát kinek jutna eszébe védőföldelést helyettesíteni olyan eszközzel, melyet a használati utasítása szerint földelt aljzatba kell dugni, és csak így fejt ki jól hallható hatást? Az elnevezés "nyelvészetileg" vitatható, viszont az biztos, hogy nem megtévesztő... ha már itt tartunk, talán érdemes megemlíteni, hogy általában a dedikált földelőszonda bekötésének hatása is előnyös.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.16. 06:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
Nem helyettesíteni szeretném a védőföldet virtuális kütyükkel :)
DIY erősítőm van ahol nagyon odafigyeltem a kritikus részek megfelelő elszigetelésére. A többi eszközöm gyári, kettős szigeteléssel.
Én inkább a hangra gyakorolt hatására voltam kíváncsi.
Viszont kíváncsívá tettetek a fürdőszobával, ma délután megvizsgálom az aljzatokat hátha van bennük földelés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2019.10.16. 08:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
melorin írta:
Nem helyettesíteni szeretném a védőföldet virtuális kütyükkel :)
DIY erősítőm van ahol nagyon odafigyeltem a kritikus részek megfelelő elszigetelésére. A többi eszközöm gyári, kettős szigeteléssel.
Én inkább a hangra gyakorolt hatására voltam kíváncsi.
Viszont kíváncsívá tettetek a fürdőszobával, ma délután megvizsgálom az aljzatokat hátha van bennük földelés.

Vigyázat, attól hogy van benne földelőnek látszó drót (piros vagy zöldsárga) attól még lehet hogy nem jó. Le kéne méretni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.21. 11:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.13. 16:11
Hozzászólások: 62
[quote="melorin"]Nem helyettesíteni szeretném a védőföldet virtuális kütyükkel :)
DIY erősítőm van ahol nagyon odafigyeltem a kritikus részek megfelelő elszigetelésére. A többi eszközöm gyári, kettős szigeteléssel.
Én inkább a hangra gyakorolt hatására voltam kíváncsi.

A védőföldelő vezetéknek elvileg nem lenne hangra gyakorolt hatása.
Gyakorlatban ugye egy Nulla vezetőnek felel meg ami a hálózat megfelelő pontjáról csatlakoztatnak le.
( A fogyasztásmérő N kivezetése, vagy a főáramkörű (méretlen) leágazó sorkapocsról)
Érdekes viszont hogy a dugaszoló aljzatokban a N és védőföldvilla között napszaktól függően mértem 2-75mV váltófeszültséget.( Egyenfeszültséget a sima kézi műszerrel nem mértem.)
Ezt egy 2,2K-mos régi telefonhallgatóval hallhatóvá is lehet tenni.Olyan brumm szerű hang de olyan vibrálós.
Nem lehet-e, hogy amikor az erősítő fémdobozát összekötjük a védőföldeléssel akkor az a GND vezetéken keresztül belevezeti a zavarjeleket a tápegységbe? Így már van hatása. A kettős szigetelés alkalmazása miért nem jó egy diy készülékben?
De mi a helyzet nálam FAdobozos (MDF lapokból összeállított) erősítőben nincs védőföld.. Vagy kössem be azt FAcsavaron keresztül? :roll:


Csatolmányok:
Magyarázat: Így tettem hallgathatóvá
Mérés1.jpeg
Mérés1.jpeg [ 55.46 KiB | Megtekintve 21511 alkalommal. ]
Magyarázat: 2-75mV váltót lehet mérni a N és a védőföld között
Mérés2.JPEG
Mérés2.JPEG [ 46.09 KiB | Megtekintve 21510 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.21. 13:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Közkatona írta:
melorin írta:
Nem helyettesíteni szeretném a védőföldet virtuális kütyükkel :)
DIY erősítőm van ahol nagyon odafigyeltem a kritikus részek megfelelő elszigetelésére. A többi eszközöm gyári, kettős szigeteléssel.
Én inkább a hangra gyakorolt hatására voltam kíváncsi.

A védőföldelő vezetéknek elvileg nem lenne hangra gyakorolt hatása.
Gyakorlatban ugye egy Nulla vezetőnek felel meg ami a hálózat megfelelő pontjáról csatlakoztatnak le.
( A fogyasztásmérő N kivezetése, vagy a főáramkörű (méretlen) leágazó sorkapocsról)
Érdekes viszont hogy a dugaszoló aljzatokban a N és védőföldvilla között napszaktól függően mértem 2-75mV váltófeszültséget.( Egyenfeszültséget a sima kézi műszerrel nem mértem.)
Ezt egy 2,2K-mos régi telefonhallgatóval hallhatóvá is lehet tenni.Olyan brumm szerű hang de olyan vibrálós.
Nem lehet-e, hogy amikor az erősítő fémdobozát összekötjük a védőföldeléssel akkor az a GND vezetéken keresztül belevezeti a zavarjeleket a tápegységbe? Így már van hatása. A kettős szigetelés alkalmazása miért nem jó egy diy készülékben?
De mi a helyzet nálam FAdobozos (MDF lapokból összeállított) erősítőben nincs védőföld.. Vagy kössem be azt FAcsavaron keresztül? :roll:

Itt azért van zavar bőven. Vagyis hogy mi lenne az N és védővezető dolga.
Először. Az N az minden esetben áramvezető, pont annyi áramot visz, mint a fázis vezető. Ha terhelés hatására esik a feszültség egy konnektorban, akkor ez a feszültség esés pontosan feleződik az L és N vezető között. Ha terhelés például kapcsitápos (ma már alig van tisztán ohmos terhelés), akkor a zajfeszültség is kb feleződik.
A védővezetőn elvileg ha jól van kiépítve, akkor soha nem vezethet üzemi áramot, olykor kevés szivárgó áram megjelenik rajta. De a szivárgó áram okozta feszültség esés egy-két nagyságrenddel kisebb mint szokott lenni a nullavezetőn.

Tehát, a Nulla- és Védővezető között szinte mindig van valamekkora feszültség. Ha óvatosan összekötöd a Nulla és védővezetőt a konnektorban, akkor nagy valószínűséggel az ÁVK (FI relé) le fog oldani.

Abban az esetben nem illene feszültséget mérni Nulla és védővezető között, ha lakásban nullázó sín után semmilyen fogyasztó nincs bekapcsolva még standby-ban sem. Ehhez persze illene szabályosan nullázó sínről csillagban elvezetni a Nulla és védővezetőket. Ha valahol mégis sikerül a csillag hálózatba hurkot tenni, akkor megint bukhat a nullavezető nemleges feszültsége.

A következő hiba lehetőség még a lakásokban ma már kötelező hibás EPH (új norma védővezető összekötő zavaros nevet adja) kötés. Az EPH akkor szabályos ebből a szempontból, ha az is alkot egy csillag hálózatot és egy, csak egy ponton, a nullázó sín alatt a fő-földelő sínen keresztül van galvanikusan a védővezető rendszerrel összekötve. Abban az esetben ha egy fémes vízvezeték (ez az egyik kötelező EPH résztvevő) nem a csillag hálózatos EPH-ba kapcsolódik, hanem egy közeli konnektor védővezető pontjára (norma ezt is megengedi furcsa módon), akkor evvel a körrel feszültséget és hurkot képeznünk a védővezető hálózatban. A feszültség egyik forrása pedig az, hogy két egymástól 5-20m távolságban számottevő méretű földdel érintkező fém között feszültség mérhető. Az egyik a vízvezeték, a másik a helyi üzemi földelés az árammérő szekrény közelében. A talajban áramok kúsznak a közeli KOF/400V trafó felé, plusz galván potenciál is kialakul.

Talán egy kicsit hosszú volt, de még sem annyira bonyolult, hogy ijedtünkben rohanjunk vásárolni többszáz ezer forintért ezo kütyüket a probléma talán megoldására.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.21. 15:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.13. 16:11
Hozzászólások: 62
István ne haragudj de nem értelek.

A kérdések nem arról szóltak hogy hogy mi a Nulla vezető és védővezető feladata és működése.
Erősáramú berendezés-szerelőként valami lövésem azért van hozzá.. Bocsika.( Minden szabályosan van kiépítve, és új 1,5 éves szerelés)


Melorin kérdése az volt hogy: Milyen a hangra gyakorolt hatása a védőföldelésnek.Egyáltalán van-e?

Én pedig egy mérést végeztem kézi műszerrel és fejhallgatóval amivel ezt a potenciál különbséget észleltem a felhasználási helyen.
Ebből adódott a következő kérdés.

Mivel nagyon sok diy készülék fémdobozba készül ezért azt leföldelik (vagyis a 0-ás érintésvédelmi osztályba sorolandó az ilyen berendezés).
mivel a tápegység 0V-ját és vagy a GND-t rákötik a sasszira ( készülékházra) így az óhatatlanul fémesen kapcsolatba kerül a védővezetővel.
Nem (csak) innen kerülhet be zavar a tápegységbe? ( Akinek "brummos" lesz az erősítője pl)

A következő kérdés az volt hogy a kettős szigetelés ( az az 1-es érintésvédelmi osztály) miért nem megfelelő egy Diy készülék számára ha már gyári Hifi deck erősítők szinte mind ilyenek.Minek kell összekötni fémesen a sasszit és az egyen áramu tápegység 0V-ját, miért nem elég egy 100nF/400V kondenzátor pl. Így az egyenáramú leválasztás biztosított,váltakozóáramú szempontból viszont ez vezetésnek minősül a zavarok zajok számára.

Fa dobozos erősítő miért nem brummos? Vagyis akkor teljesen felesleges bele vinni fémesen a hálózat védőföldjét egy diy erősítő egyenáramú tápegység 0V, GND-be.Szerintem. A net viszont tele van ilyen megoldásokkal Pl: http://www.phd-audio.fr/zenquito.html


Csatolmányok:
Magyarázat: A védőföld vezeték bevitele a 0V GND körbe például
zenq2.jpg
zenq2.jpg [ 31.01 KiB | Megtekintve 21475 alkalommal. ]
Magyarázat: Na így nem szabad egy félvezetős erősítőt huzalozni.
zenq1.jpg
zenq1.jpg [ 170.23 KiB | Megtekintve 21475 alkalommal. ]
Magyarázat: Fadobozos A osztályú erősítő
1365.jpg
1365.jpg [ 216.97 KiB | Megtekintve 21476 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.21. 15:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Akkor tényleg félre értettem. Tehát nem a nulla vezető akármilyen feszültsége a probléma.
Viszont ahogy mondod, erősáramú szakember vagy, úgy vélem csak tudod a választ, műszaki és érintésvédelmi oldalról. talán arról is mikor szükséges a kettős szigetelés készülékeknél, mikor nem hagyható el a védőföldelés.

A határ nem csupán a készülékház fa-műanyag vagy fém jellegéből következik.
Egy másik, említed, fadobozos készüléknél nincs brumm. Márpedig a brumm sok minden forrásból származhat, egyik az áramhurok a földelések és GND-k által. Igen sokszor ez segít, ha gnd-ket nem kötjük a védővezetőhöz galvanikusan. De ettől még így is lehet "képezni" áramhurkokat készülékek között, azok brummoghatnak. Ezen pl segít a szimmetrikus kábeles kapcsolat és vagy IT trafós jel elválasztás, esetleg optika.
Földelés hatása hangra?
Abban az esetben ha jó a földelés, a jóság foka nem csak a földelő szonda állapotától függ, talán ebben is van gyakorlatod. Tehát a földelés elég alacsony eredő impedanciás és "alacsony" zajt hordoz, akkor minden esetben hasznos a hangra is. Ebben talán egyet értünk.
Speciel nekem talán elég jó a földelésem, azért mert a családi házamra villám védelem ki lett építve. A villám védelmi földelésnek az érvényben lévő norma szerint legalább 10ohm alatt kell lenni, ajánlott az 1ohmot elérni. Nálam ez 14db 3m-es, 3db 2m-es szondák ház körüli elhelyezésével majdnem elérem, úgy hogy a talajban fagyhatár alatt ezek egymással össze vannak kötve, (B típusú keret földelés) talajban fém víz- és gázvezeték is bekötve. Ezek együttese természetesen az árammérő szekrény alatti érintésvédelmi üzemi földeléssel is összekötött.
Tudom, ez nem áll rendelkezésre a hifisek többségénél, de nálam a hifi védő vezetős bekötésű. A csöves erősítőmnél nem lenne ajánlatos nélkülözni a védővezetőt, amiben a jel GND-k is védővezetővel egyesítve, IC kábelekben is ez a GND fut.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.23. 11:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.13. 16:11
Hozzászólások: 62
István! Köszönöm a válaszodat!

Érdekes hogy nálam itthon az egyik vizsgált dugalj a fogyasztói főelosztó tábla alatt van mindössze 1,5m re. A fogyasztásmérőhely a földszondával pedig az elosztótáblától mindössze 4m-re van,(a házunk oldalfalán) és ugye mint tudjuk a mérőóra és a főelosztótábla közt minimum 10 mm2 keresztmetszetű vezetékek vannak.
Ennek ellenére 2mV körüli potenciál különbség van ebben dugaljban a nulla meg a védőérintkező közt, ami a 2.2k fejhallgatóval hallhatóvá is válik.

Nekem az a véleményem hogy a jelforrások és azokat követő jelfeldolgozó berendezések egyen áramú tápegységeinek 0V, vagy jel GND pontjainak nem szabadna fémes összeköttetésben lenniük a hálózat védővezetőjével.
Az asztali PC-m hangkártya csatlakozóinak GND-je rövidzárat mutat a hálózati dugalj védőföld érintkezője között.

Véleményem szerint már a jelforrások bal és jobb csatornájának GND-jét is külön külön kellene kezelni az áthallások és a kialakuló földhurkok miatt.
Egyszerűen ezt így szoktuk meg,senki nem tulajdonít neki jelentőséget míg nem egy rosszul sikerült diy erősítő belsőhuzalozása fényt nem derít
a jelenségre,vagy egyszerűen nem foglalkoznak a zaj vagy brumm jelentőségével.Számos trükkös megoldással találkoztam Pl: egyszer egy Sony erősítőben, amíg nem volt műsorjel, egy relé leválasztotta a végfokozatról a hangfalakat.Persze hogy abszolút zajtalan volt az erősítő!

A képeken PC-s aktív doboz amin jól látható kettős szigetelés jele ( négyzetben a négyzet). Amikor az aktív hangfal Jack
csatit bedugom a PC hangkártyába innentől fogva a másik csatorna hangfal (GND) kivezetése és a PC hálózati csatlakozó védőföld kivezetése között mérve összeföldelődik a rendszer.
Vagyis oda a kettős szigetelés azon tilalma hogy " Tilos leföldelni az ilyen rendszert" Ugyan a képen ez egy PC-s fadobozos aktívhangfal de képzeljük el azt az esetet amikor Pl: egy DVD ami fémdobozos,és a jel GND-k össze vannak kötve annak fémházával.Megint előáll az eset hogy az eredetileg fémházas de kettős szigetelésű berendezés a jelkábel csatlakoztatása után fémes kapcsolatba kerül a PC hálózati csatlakozó védőföldelésével.
Szerintem amikor egy készülék tápegységének egyen áramú 0V GND-jébe fémesen beleviszem a hálózati védőföldet ..hibát csinálok,ez
zajok zavaroknak a melegágya.
Elhiszem én hogy : Az üzemszerűen feszültség alatt nem álló fémrészeket össze kell kötni a védővezetővel.. mert így akkor ha még is kikerülne valamilyen hálózati villany a fémrészekre akkor a védelem leold.
Na de ha összekötöm egyenáramú tápegység 0V GND-t a hálózati védőfölddel akkor sutba dobom azt a lehetőséget hogy a hálózati transzformátoron keresztül megvalósul a galvanikus leválasztás esete. Ami szerintem jobb érintésvédelmi mód (főleg ha megfelelő megerősített szigeteléseket használok).


Csatolmányok:
Magyarázat: Kettős szigetelésű aktív PC hangfal GND meg a PC hálózati csatlakozó védőérintkező galvanikus kapcsolatának mérése
DSCN0032.JPG
DSCN0032.JPG [ 232.68 KiB | Megtekintve 21348 alkalommal. ]
Magyarázat: PC aktívhangfal GND és a PC hálózat védőföld galvanikus kapcsolata, a hangkártyába való csatlakozás után
DSCN0039.JPG
DSCN0039.JPG [ 249.55 KiB | Megtekintve 21347 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.23. 15:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Közkatona írta:
István! Köszönöm a válaszodat!

Nem fogom eldönteni mi a jobb, használjuk-e a védővezetőt hálózatról trafón keresztül táplált audió készülékek jel GND potenciál rögzítésre, vagy hagyjuk lebegő potenciálon, legalábbis DC-ben független potenciálon.
Tekintsünk el az érintésvédelmi biztonságtól, tegyük fel nem rontjuk el azt, nem kockáztatunk balesetet vagy rosszabb esetben tüzet sem okozunk
.
Tegyük azt is fel, nincs áram hurok bajunk sem, tehát nem azt szándékozunk jel GND-k potenciál kezelésével megoldani.

Hangra gyakorolt hatás legyen a kérdés.

Én két fő esetet vizsgálnék:
Az egyik amikor csak egyetlen készülékünk van, legalábbis egyetlen ami trafóval AC-ben kapcsolódik a villamos hálózathoz. Ekkor melyik lehet nekünk a jobb választás, jel GND szabadon lebegjen, vagy rögzítjük a lehetséges elérhető semleges potenciálhoz, vagyis a lakás védővezető hálózatához? Azért nem szabad elfelejteni, amikor nem földeljük a jel GND-t, akkor csak DC-ben vagyunk földfüggetlenek. Viszont AC-ban nem, és a legkevésbé a környezetben lévő EMI tér villamos zajaitól sem, 50Hz-től 50GHz-ig tartományban.

A másik gyakoribb eset, amikor kettő vagy több villamos készülék kapcsolódik valamilyen villamos vezetővel, melyek mindegyike tartalmaz hálózati trafós kapcsolatot tápirányból. Ez a felállás alkalmas leginkább áramhurok képzésre, de mivel vannak erre megoldások, kiindulásban feltételeztem, ez nem jelentkezik, már megoldva.

(egyik legegyszerűbb megoldása ennek pl az, ha legnagyobb teljesítményű eszköz végerősítő van csak GND-védővezető kapcsolatban, ezzel kialakul a csillag hálózat, nincs hurok)

Tehát több készülék jel GND-i mindegyik lebegőben legyen, vagy galvanikusan kapcsolódjon a semlegesnek mondható alacsony impedanciás védővezető hálózathoz? Ha nem kapcsolódik egyik sem, akkor növeltük azt a felületet, ami össze tudja szedni a környezetéből az EMI zajokat, ráadásul úgy, hogy készülékenként nem egyformán, ezért készülékek között kiegyenlítő AC és talán még DC áramok is folynak az IC GND-jén. Másik variáció, mégis csak hozzá kötjük ahhoz a védővezető hálózathoz, ezzel söntöljük az előbb említett AC és DC áramokat, feszültségeket, nagy mértékben csökkentjük azokat.

Ha készüléken belül vagy összekötő kábeleknél nagyon gyakori árnyékoló hatása töredékére csökken ha az árnyékoló harisnya semmilyen kapcsolatban nincs a földeléssel, védővezetővel.

Ezzel nem akarok befolyásolni senkit, melyik módot szeresse (ha nem okoz érintésvédelmi biztonsági hibát). Nekem is mondták már, nekik az a jobb ha kikötik az a egyébként gyárilag bekötött védő érintkezőt a villás dugóból. Lelkük rajta.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.23. 15:42 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ha a hálózati transzformátor kettős szigetelésű, akkor a készülék fém háza (amit persze a védőföldre kell kötni) és a GND közé elegendő egy 100 ohmos ellenállás és vele párhuzamosan egy 100nF-os X kategóriájú kondenzátor. ekkor a készülékek között az IC kábel nem hoz létre földhurkot.
Persze ekkor a készülék belső feszültségei még véletlenül sem találkozhatnak a hálózattal...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.23. 15:47 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ezt érdemes áttekinteni: https://sound-au.com/earthing.htm
Nagy áramú összekötésre is mutat megoldást, ahol a hálózati pl. nem kettős szigetelésű.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Védőföldelés
HozzászólásElküldve: 2020.04.23. 18:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.13. 16:11
Hozzászólások: 62
Elnézést de nem akarok meggyőzni senkit sem.

Én azt mutattam be hogy egy kettős szigetelésű berendezést PC hangkártya bemenetére kapcsolva,az a jel GND. n keresztül, fémesen fog kapcsolódni a PC hálózati csatlakozó védőföldelő vezetőjével.. Ami ugye elvileg tilos lenne,mert leföldeltem egy kettős szigetelésű berendezést.

Az alábbi képen egy szokványos DVD tápegység található.Látni hogy jól hogy el van különítve a nyáklapon 230V-os rész a többi egységtől.
A tápegységen belül az egyenáramú kisfeszültségű rész GND-je le van kötve csavarokon keresztül a fémházra.
A hálózati 230V nagy egyenfeszültségű rész GND-je (a tápegység negatívja) egy kis világoskék több kV feszültség tűrésű tárcsakondenzátoron van összehozva a kisfeszültségű GND-vel. Ennyi elég is lenne.


Ami meg mosolyogni való az az hogy a hálózati kábel a megerősített szigetelés után a sasszira van kábelkötegelőzve gyárilag..nesze neked érintés védelem..
Vannak tehát hálózati 230V-os fémlemezházas berendezések amit gyárilag sem földelnek le..( DVD,CD, Tuner stb)

Végül én NEM az ellen vagyok hogy valaki a saját diy erősítője fémházát leköti a hálózat védőföldjéhez!
Hanem az ellen hogy egy készülék egyenáramú tápegységének 0V, vagy GND-jét galvanikusan összeköti a hálózati védőfölddel..
Kondenzátoron keresztül, az egyenáramú tápegység Y pontot az ok..ha "hidegíteni" kell de nem galvanikusan mert akkor a fenti eset áll elő..


Csatolmányok:
Magyarázat: Szokványos DVD tápegység
DSCN0040.JPG
DSCN0040.JPG [ 230.33 KiB | Megtekintve 21264 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség