audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 07:49

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 77 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 12:49 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
300B SE építésébe kezdek, eltökéltem....... bár mivel a direkt fűtésű csövekkel alig van tapasztalatom, mégis belevágok.

A következőkben gondolkodom vázlatosan:
Monoblokkokat építek, keskeny kivitelben, hátrafelé elnyújtva, trafók búra alatt, csövek szabadon. Azt még latolgatom, hogy egy vagy két bemenetük legyen.
A kimenő primert 3-3.5 K/6 ohmra illeszteném, a vas MCC400 lesz, pontosabban megvan. A végcső tápfeszét 400 -420V ra tervezem, 5U4 GB lesz az egyenirányítás.
Meghajtásra 5687 et szemeltem ki. Szerelés: lábtól lábig, kerámia forrfülek segítségével.
Az elektronika részleteiben nincs kidolgozva, várnám a segítő javaslatokat az alkatrész választásban is.
Ami mindig fontos számomra az a megjelenés, ha nem fog elég szépen szólni, legalább szobadísznek jó legyen... :)
Folytatom....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 14:35 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Nem lesz az szobadísz :)
Jó hangsugárzó kell hozzá.

2a3, 300b, 211 vonalat végig jártam SE építésben. Több kapcsolás, több trafó. Amire szerintem érdemes odafigyelni az a kellően alacsony impedanciás meghajtás. Kipróbáltam több mindent. 6SL7 srpp, 6SN7 két fokozat, trafós, D3A, 6c45p ... Ami a végén bevált az az Ongaku meghajtása volt, 300b esetén is. Igaz a Neiroét már nem próbáltam ki. Azzal is hallottam igen jó hangú 2a3 erősítőt. Az mindenesetre egyszerűbb táppal megelégszik :). De igen jó eredményt ad a fetes source followeres meghajtás, euro21 300b-je megy így.

Az AMCC400 pontosan elég 300b-hez. Én 211-el is használtam, itt már nem lehetett kivenni azt a teljesítményt amit a 211 tudott. A legjobban sikerült SE kimenőm erre a vasra épült, az egyik triódáson végig is mértünk pár trafót. Megnézegettem azt a topikot, de nem jöttek szembe a trafó mérések. Talán az előző fórumon volt.

Elő keresem annak a trafónak a az adatait, ha érdekel megírom.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 17:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Én általában lebeszélem az embereket arról, hogy kisteljesítményű SE erősítőt építsenek. Mégpedig azért, mert sok belső és külső körülménynek kell egyszerre megfelelni ahhoz, hogy összejöjjön. Sajnos bizonyos lemondásokkal is jár, de ha ezeket mind elfogadjuk, akkor tud olyasmit adni, amit semmi más. Na, hogy ne csak rébuszokban beszéljek, mire is gondolok valójában.
Mi kell szerintem egy jó 300B-s SE erősítőhöz:
- csatlakozok Krizsihez, az Ongaku hajtás az egyik legjobb de én mellé tenném még az EML20 és 30-akat, meg tudják hajtani a 300B-t
- már meg is érkeztünk a legnagyobb problémához - CSAK drága alkatrészekkel fog jól szólni. Az EML20,30 jó drága, de az Ongaku hajtáshoz is kell 6072, ami csak NOS-ban szól jól, 100$ alatt nincs, 5687 még van elfogadható áron. Ellenállásból, csatoló kondiból is jobbfajta kell, nem felel meg az, ami van a fiókban.
- kimenő trafó - csatoltam egy mérést a hót primitív erősítőmről, frekiátvitelről. Lehet kimenőt csinálni SE-re széles átvitelre, -1dB: 8-45k, -3dB:5-90kHz. (nem 300B, hanem egy nagyobb testvére a végcső, de a viselkedését úgy hangolták, hogy a 300B-re hasonlítson, pl a belső ellenállása, erősítése hasonló, kb ugyanezeket a paramétereket el lehet érni kicsit nagyobb teljesítményen)
- hangszóró - na itt erősen behatárol a kis teljesítmény és a kicsi csillapítás. Hiába írják ki egy hangdobozra, hogy 90dB/W/m az érzékenysége, ha nagy a lengőtömeg, az a hangdoboz alkalmatlan kis W-os SE erősítőhöz. Kb úgy kell elképzelni, mint mondjuk egy AMG merci 2 tonna és kell egy 5-600 lovas motor, hogy dinamikusan menjen, ezzel szemben egy mazda MX5 1000 kg, 110-180LE és sokak szerint nagyobb vezetési élményt kínál, mint az AMG merci. Az mx5-tel nem fogsz 300-zal zúgni az autópályán, de bizonyos versenypályákon körbe lehet autózni vele a mercit. Na akkor melyik a jobb autó? Analógiaként képzeljük el ezeket, amikor azon törpölünk, hogy akarunk-e kis SE-t.
- sokat kell kísérletezni, alkatrészt csereberélni, hogy kitaláld, melyik lesz elég jó, hogy maradjon az erősítőben. Nagyon sokan hiszünk ilyen-olyan alkatrészekben, hogy márpadig az jó, de azt sajnos le kell ellenőrizni, mert nem biztos, hogy beválik, beillik. Ami egy másik erősítőben jó volt, az itt nem biztos.
Remélem, elég eltántorító voltam :mrgreen:


Csatolmányok:
BarthIda DHT bode 1W.jpg
BarthIda DHT bode 1W.jpg [ 152.96 KiB | Megtekintve 38495 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 19:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
300B SE használatához elsősorban egy "csöves barát" hangfal kell.
Ha az impedanciamenete nem megfelelő, bele se kell kezdeni a projektbe, kell keresni egy 50W-os PP-t, annak mindegy. :lol:

El kell döntened, hogy mekkora, milyen helyiségben fogod használni, mekkora "hangerőt" vársz el tőle.
Ha kanapérengető basszust akarsz, vagy "Prodigy" zúzást, válassz más erősítőt.

A saját tapasztalataimat mondom el:
1.) 4.2m x 6.2m nappali, szőnyegpadló, kárpitos bútor, körben polcozva, pár ezer LP, és kb. ugyanannyi CD, 500-600 könyv;
2.) 89dB érzékenységű 8 Ohmos hangfal, az impedancia sehol se megy le 6 Ohm alá;
3.) 10W képes 300B SE erősítő (5k:8 trafó - -3dB, 1W: 10Hz..65kHz -, fix bias, 385V, 70mA munkapont);
4.) kis impedanciás meghajtás a 300B-hez (ez esetemben A2 képes FET source follower);
5.) elég nagy meghajtó feszültségre képes meghajtó (ez nálam egy D3a, kaszkód CCS anód terheléssel);
6.) kevés, de jó minőségű "kötelező" alkatrész: csatolók, tápkondenzátorok;

Az eredmény: tíz éve ezt hallgatom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 19:28 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Köszönöm a segítségeteket!
Mivel ez ismeretlen terület részemre, nincs tapasztalatom jól jön minden vélemény.
Azért mertem írni hogy belevágok egy SE-be, mert bizonyos fontos elemek már félkész állapotban vannak, konkrétan az AMCC 400 már megtekeredett és elkezdtem a mechanikát is. Krizsi csöves talijára szeretnék én is eljutni egyszer saját készülék jogán .....ez is inspirál :lol:
Barth Idának is köszönöm, mivel ez az első építésem, kipróbálom a 300 B-t, ha elcsábulok és nem csak szobadísz lesz, akkor lesz nagyobb is. Alkatrészeken nem szeretek spórolni egy számomra ésszerű határig, pl. 100 dolláros cső még éppen belefér..... Gyors, jó hatásfokú hangszóróra majd kérnék ajánlásokat, többek között mzperx oldalait olvasva viszont úgy érzem, jó hatásfok mellett, jó mély átvitel értelmes méretű dobozban....hááát? (Egy köbös Altec-et nem vihetek be a nappaliba). Folyt köv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 19:29 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Krizsi írta:
Elő keresem annak a trafónak a az adatait, ha érdekel megírom.


Csatolmányok:
AMCC400 3p4s 3k5.jpg
AMCC400 3p4s 3k5.jpg [ 185.41 KiB | Megtekintve 38470 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 19:33 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
"El kell döntened, hogy mekkora, milyen helyiségben fogod használni, mekkora "hangerőt" vársz el tőle.
Ha kanapérengető basszust akarsz, vagy "Prodigy" zúzást, válassz más erősítőt."

Nem...nem az a néhány watt maximálisan elég lesz a finom zenéimre a 30 négyzetméteres nappalimban egy jó pár szóróval.

Azért sem hagyom magam lebeszélni.... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 20:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
A 211-emben Kiwame ellenállások vannak. Csatoló Audyn True Copper. Ahhoz, hogy jobbat találj mélyen kell zsebbe nyúlni. Tápkondira nehezebben adok ajánlást. Sic Safco Felsic (ezt használja pl a Jadis, Naim) + Elna Cerafine + Jensen van az erősítőmben, ezek jók, de gyakorlatilag beszerezhetetlenek. Tudom, hogy léteznek más jó minőségű elkók is, de gyakorlati tapasztalatom nincs velük, ezért mást nem említek.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 20:57 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
euro21 írta:
Krizsi írta:
Elő keresem annak a trafónak a az adatait, ha érdekel megírom.

Az egy jó trafó volt :). A mostani sokkal bonyolultabb, munkásabb, de nem sikerült ilyen jól. A mérés nekem is el van mentve valahova, a tekercselés adatai: menetszámok, huzal átmérők, rétegrend, rétegek geometriája ez van meg valahol firka papíron. Ennek az előkeresésére gondoltam, de okafogyottá vált mivel a trafó már kész.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 22:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Bocs, de késztetés.
Idézet:
Hiába írják ki egy hangdobozra, hogy 90dB/W/m az érzékenysége, ha nagy a lengőtömeg, az a hangdoboz alkalmatlan kis W-os SE erősítőhöz. Kb úgy kell elképzelni, mint mondjuk egy AMG merci 2 tonna és kell egy 5-600 lovas motor, hogy dinamikusan menjen, ezzel szemben egy mazda MX5 1000 kg, 110-180LE és sokak szerint nagyobb vezetési élményt kínál, mint az AMG merci.

Ha egy hangdoboz (korrekt gyártótól) tudja a paramétereket, akkor jól fog működni. 200 hz-ig kb tudja a fizikát.. A lengőtömeg egy paraméter a sok közül. THIELE..stb. Tudod. Az autóipar meg még szubjektívebb kategória.
Szabadulnék pár cucctól, megy a hirdetésbe. Üdv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 22:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
euro21 írta:
Ha kanapérengető basszust akarsz, vagy "Prodigy" zúzást, válassz más erősítőt.

Azért ez nem ilyen egyszerű;) A Prodigy zenéje nem egy buta bulizene, legalábbis nekem a klasszikusaikról (No Good, Break and Enter, Out of Space) nem a kanapérengető basszus jut eszembe, hanem a pörgős, feszes tempó, másrészt a hifis fórumok tele vannak félremagyarázással a csövesek úgynevezett műfajfüggőségéről. Hogy egy kicsit tisztába tegyük a kérdéskört:
Rejtés:
[Betű szerint bemásolva a halfnote.hu-ról.]
Idézet:
A Front242 tényleg fura lehet. Kiváló anyag arra, hogy a becses audiofiliát polgárpukkassza. egy vérbő audiofil, nem hallgat csak komolyzenét, vagy jazzt. ettől szoktam jókat mosolyogni. ezek a zenék egy Audio Innovations Alto rendszeresen is jól szólnak, egyszerű Audio Note kábelrendszerrel. sors fintora, hogy ezen éppen a Front is. de rengeteg olyan, ettől sokkal drágább rendszer van, amivel egy efféle lemezt feltéve az ember,felsül a haverok előtt. próbáltam,tudom. haver bejött,nézi mi az ott bent. mondtam, hifi. milyen? csöves. drága? nem olcsó. tegyünk be valamit. Armand van helden... ül néz,aztán felhajtotta a discman fülesét és kivonult. igaza volt.


Még meglepőbb lett volna valamelyik operanyitánnyal (pl. Carmen, az is megfekszi a rossz hifi gyomrát) mítoszt rombolni, csakhát revox, mint tudjuk, nincs igazán oda a műfajért;)


A diyerek többségének amiatt nincs releváns tapasztalata, hogy kondis csatolású SE-be valóságos művészet, vagy ha úgy jobban tetszik, szinte reménytelen vállalkozás basszuskövető-képességet varázsolni, és ezek hangsugárzóban is fokozottan válogatósak. Nem lehetetlenség auditíve eltüntetni a kettős hibát (mélybasszus-tartományban lefelé emelkedő meghajtóimpedancia; blocking-torzítás), mindenesetre én a meghajtófokozat kondis kicsatolásnak azonnali elfelejtését javaslom, ha nem akartok különösebb bajt;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 07:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Ahogy többen is írják, DHT végcső nagyon igényli a meghajtó erőt. Elborzadva szoktam látni, amikor egy 211 elé meghajtóként odaraknak egy db ECC88-at, vagy hozzá hasonlót. Barth Ida egy EML30-at pakol az EML1605 elé, én meg a 1605-nél valamivel kisebb EML520B elé EML2A3-at raktam meghajtóba (anódból hajtás), ami impedanciában, meghajtásban erősebb az EML30-nál. Persze, lehet keverni is, félvezetős meghajtás, de az már más terület, hibrid, ezt nem minden csőfan szereti.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 09:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.09.21. 16:07
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Szombathely
Az én dobozom 86dB-s 4ohm-os. :)
Trafós csatolású 300B-vel hallgatom már jópár éve. D3a a meghajtó cső.
Szóval a trafós csatolás is szóba jöhet.

Gidu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 10:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Gidu írta:
Az én dobozom 86dB-s 4ohm-os. :)
Trafós csatolású 300B-vel hallgatom már jópár éve. D3a a meghajtó cső.
Szóval a trafós csatolás is szóba jöhet.

Gidu

Minél erősebb a meghajtó cső, értve ezalatt a meghajtó kis Ra-t, nagyobb munkaponti áramát, egyre kevésbé ideális csatoló kondival építeni, ellenben IT trafó kezd alkalmasabb eszköz lenni a szükséges kisebb Lprimerrel, kevesebb menet számmal, IT szekunderén pedig helyből megvalósuló rácslevezetővel.
Ok, ezek a szempontok egyre bonyolítják az SE de PP DHT erősítő felépítését, költségben főleg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 12:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Cyklon írta:
"El kell döntened, hogy mekkora, milyen helyiségben fogod használni, mekkora "hangerőt" vársz el tőle.
Ha kanapérengető basszust akarsz, vagy "Prodigy" zúzást, válassz más erősítőt."

Nem...nem az a néhány watt maximálisan elég lesz a finom zenéimre a 30 négyzetméteres nappalimban egy jó pár szóróval.

Azért sem hagyom magam lebeszélni.... :lol:



nem lebeszélni nakarlak , de a Proac hoz kevés lesz a 300B


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 14:11 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Az első triódás legjobb hangja egy SC1 volt 300b-vel :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 14:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.09.21. 16:07
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Szombathely
igen, és az is Ongaku maghajtással működött.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 20:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
istvan01 írta:
Ahogy többen is írják, DHT végcső nagyon igényli a meghajtó erőt. Elborzadva szoktam látni, amikor egy 211 elé meghajtóként odaraknak egy db ECC88-at, vagy hozzá hasonlót. Barth Ida egy EML30-at pakol az EML1605 elé, én meg a 1605-nél valamivel kisebb EML520B elé EML2A3-at raktam meghajtóba (anódból hajtás), ami impedanciában, meghajtásban erősebb az EML30-nál. Persze, lehet keverni is, félvezetős meghajtás, de az már más terület, hibrid, ezt nem minden csőfan szereti.


No, máris előjöttek a kinek mi jön be? különféle álláspontok.
- amikor még GM70 volt a végcsövem, sehogy másképp nem volt jó, csak katódkövetővel hajtva
- a 1605-nél nem volt jó a katódkövető. Miért? Pedig még Bendix6900-at is tettem bele. De a legdurvább az volt, hogy csináltam katódkövetőt AD1-gyel is. Az se volt jó. Pedig amit el lehet követni, azt elkövettem.
- csináltam a 30A-hoz fojtós anódterhelést, kondis kicsatolást. (sose volt akkora anódfeszültség tartalékom, meg szebb jelalakom) De nem volt az igazi.
- csináltattam interstage trafót, ami a 18k-os terheléshez képest jó lett. Mérve ...
- ehhez az interstage trafóhoz kértem kölcsönbe 20A-t - mérve még jobb lett, de pont ugyanúgy szólt, mint a 30A-val
- szóval maradt a sima anódellenállás meg kondi. Elvileg tán nincs is rosszabb
- ja, lemaradt a FET-es meghajtás, maradt belőlük egy zsák SiC FET. Nekem nem jött be, mégha teljesítményben ő adta a legtöbbet. Csak a 1605-höz nem kell harcolni a wattokért, az a plusz definíció amit adott, nekem inkább durvaságnak tűnt.

(off
Láttam mostanában egy kapcsolást, PP-t, amit lehet megvalósítok, mert ha veszek a 1605-höz egy tartalék párt, akkor lesz annyi csövem, amivel meg tudom csinálni anélkül, hogy feleslegesen befektetnék valami olyan csőbe, ami később nem fog kelleni. A kapcsolás nincs kész, egy áramgenerátoros csöves fázisfordítót kéne összekendácsolni, de még nincs bátorságom összedrótolni.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 20:31 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Barth Ida írta:
(off
Láttam mostanában egy kapcsolást, PP-t, amit lehet megvalósítok, mert ha veszek a 1605-höz egy tartalék párt, akkor lesz annyi csövem, amivel meg tudom csinálni anélkül, hogy feleslegesen befektetnék valami olyan csőbe, ami később nem fog kelleni. A kapcsolás nincs kész, egy áramgenerátoros csöves fázisfordítót kéne összekendácsolni, de még nincs bátorságom összedrótolni.)


OFF
Drótozd össze. Sok sok PP-s variálás után én is ilyen megoldásnál lyukadtam ki.
Sajti
ON


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.08. 22:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Barth Ida írta:
Láttam mostanában egy kapcsolást, PP-t, amit lehet megvalósítok, mert ha veszek a 1605-höz egy tartalék párt, akkor lesz annyi csövem, amivel meg tudom csinálni anélkül, hogy feleslegesen befektetnék valami olyan csőbe, ami később nem fog kelleni. A kapcsolás nincs kész, egy áramgenerátoros csöves fázisfordítót kéne összekendácsolni, de még nincs bátorságom összedrótolni.)

Én anno 16 éve megépítettem a DHT PP-s erősítőmet variálások nélkül, nem volt energiám és kedvem kapcsolás hegyeken átmászni. De tudtam és vállaltam, tökéletest úgysem tudok tizedik, századig után sem.

Tartalékról. Az eredeti csőrendelésemkor minden fajtából rendeltem tartalék párat, amit azóta sem kellett felhasználnom. De ha már itt volt, van, akkor ezekkel a PP-knél nagyon is fontos párosításokat, főleg munkapontra el tudtam játszani. Mert ugye a gyári csőpárok élettartamuk során elmásznak keveset egymástól. Mivel nálam a meghajtó 2A3 is PP-ben van, ahhoz nem építettem be munkaponti beállító-kiegyenlítőt, katódbiasz mellett is szükséges a párosítás.
Az utóbbi 10évben a 520B végcsövek meredeksége /túl vannak a 10ezer órán/ gyakorlatilag jottányit sem változott, annak van kivezetett mérő pontja és beállító potija is.
Ellenben az anódtápot egyenirányító orosz 6D22S-ből már elpukkant vagy 5db, pedig katalógus max árama felével van csak igénybe véve, anódfesz meg csak harmadával.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.09. 20:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Hogy egy kicsit visszatérjünk a topik eredeti témájához, a végcsövet - ami az én esetemben ugyan nem 300B, de akár lehetne az is - én igen szimplán egy fél 5687-tel tervezem hajtani, kondival, anódból. Nem hiszem, hogy ez így gyenge lenne, vannak egyes elvetemúlt cégek, amik képesek 6SL7-tel elvégezni azt, amit én egy 5687-tel tervezek. Aztán láttunk már dupla 5687-et is 300B-t hajtani, párhuzamosan kötve, anódból, ellenállással, kondival. Sőt valami Western Electric, azóta a történelem süllyesztőjében eltűnt cég egy 310A nevezetű túlbonyolított rácsokkal szerelt csővel rángatta a 300B-t, nem is tudom, miért. Szóval generál recept nincs, több út is vezet a főtérre. Ismeritek azt az alapelvet, hogy KISS? Javaslom itt is használni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.10. 18:08 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
kimenő tekercsek...... az összefogató bilincset még keresem ehhez a nagy vashoz..


Csatolmányok:
IMG_20200404_114754.jpg
IMG_20200404_114754.jpg [ 126.37 KiB | Megtekintve 37876 alkalommal. ]
IMG_20200404_112341.jpg
IMG_20200404_112341.jpg [ 153.92 KiB | Megtekintve 37876 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.10. 19:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Cyklon írta:
az összefogató bilincset még keresem ehhez a nagy vashoz..

Nem lesz egyszerű ... merthogy praktikusan nincs. :shock:

Szomi próbálkozott régebben:
https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=81&t=2079

Ez is egy járható út:
https://www.dhtrob.com/projecten/vv_ad1_naydenov.php


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.10. 20:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Én egyszerűen oldottam meg, csupán dupla mennyiségű bilincs kell. Kettőt - kettőt ketté vágtam, és néhány cm-es átlapolással egyszerűen össze forrasztottam.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.10. 21:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Vett valaki mostanában acélszalag pántot? Tipp, hogy honnan lehet keríteni? Tolnáról azt hallottam, hogy már nem szállítanak kis mennyiségeket. Kéne egy pár méret, de szinte láthatatlan a cégeknek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.10. 22:30 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
DHT vékony alu szalaggal csinálta. Hosszabbra vágta, csinált két fakockát ami olyan széles volt mint az alu szalag, kifúrta a kockát és a szalagot is a megfelelő helyen, és a fakockák segítségével feszíthető lett az alu :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.10. 22:34 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Barth Ida duplázott hozzászólása karanténba került.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.12. 20:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
Vett valaki mostanában acélszalag pántot?

Igen, 4-es hiltiszalagot :D Most nem trafóhoz, viszont egyszer éppen ilyenből csináltam vágottmag-pántot...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.13. 13:00 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Úgy néz ki hogy tudok vásárolni vékony rozsdamentes szalagot, ha lesz bőven, tudok adni majd másnak is.....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.13. 15:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
És milyen módon fogod megoldani az összeszorítást?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.13. 16:54 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Barth Ida írta:
És milyen módon fogod megoldani az összeszorítást?


Tudok pont-hegesztetni, a kisebb méretű bilincsekből kiszedem a csavar anyákat, a megfelelő hosszúságú pántra meg hurkot hegesztetek...
A trafót nem fogom impregnálni, de egy alkalmas dobozban szilikonnal, vagy műgyantával rögzíteni fogom. Ha összeszereltem, dobok fel képeket és meg is fogom mérni....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.13. 17:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Barth Ida írta:
Vett valaki mostanában acélszalag pántot? Tipp, hogy honnan lehet keríteni? Tolnáról azt hallottam, hogy már nem szállítanak kis mennyiségeket. Kéne egy pár méret, de szinte láthatatlan a cégeknek.

Rozsdametes szalag földelő bilincs. Ez lehet jó, 4" átmérőig mondja, talán van hosszabb is. A pánt szélesség kb 20mm.
https://daniella.hu/jpropster-111442-sz ... %20bilincs


Csatolmányok:
j.propster-111442-szalagfoldelo-bilincs-1-4-colos.jpg
j.propster-111442-szalagfoldelo-bilincs-1-4-colos.jpg [ 24.43 KiB | Megtekintve 37386 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.14. 12:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Cyklon írta:
kimenő tekercsek...... az összefogató bilincset még keresem ehhez a nagy vashoz..

Írd meg mekkora kell. A pincémben ott van a Márton trafó összes bilincse. Viszont csavart azt szerezz, mert azom nincs. Hívj fel. Ja, és neked ingyé adom.
Amúgy szoba dísz lesz az, ahogy ismerlek. Nekem volt vagy 8-9 SE-m mindet szétszedtem, alkatrészeit eladtam. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.14. 12:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Mert botfülü lettél :D :D :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2020.06.14. 14:01 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
"Amúgy szoba dísz lesz az, ahogy ismerlek. Nekem volt vagy 8-9 SE-m mindet szétszedtem, alkatrészeit eladtam."

Tudod ha mindig túrós tésztát eszem, valahogy csak izgat, hogy megkóstoljam a mákost is. Ha nem ízlik, nem eszem tovább a mákost...tehát ha nem válik be, még mindig odaadhatom családon belül, annak aki örül egy SE-nek.
Bilincs ügyben kipróbálom a saját elképzelésem, hátha sikerül másokon is segítenem, ha kudarcot vallok jelentkezem....Köszi a felajánlást!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.09. 08:35 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Eltelt bő egy év, sokáig pihent a projekt,( mert több szálon futnak nálam a munkák és kellő inspirációra van szükségem a folytatásra,) nyáron viszont haladtam, elkészültek a "nehéz" darabok, mint a kimenő és a hálózati. Alakul a doboz is, nálam annak kell először elkészülnie, hogy be tudjam fejezni a munkát. Tehát jelen állás szerint a szobadísz állapothoz közel állok....... Csövek jelen állás szerint a következők: fekete anódos 6072-esek, fekete anódos 5687-ek, 5U4GB-k egyenirányítónak és a Gold Lion 300B. Lesznek majd kérdéseim, ha segíttek megköszönöm! A jelenlegi állapotról teszek majd fel képet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.11. 21:48 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Nos itt tartok....az előlap még nincs kész de a sasszi és a trafók már a helyükön vannak. A hátsó doboz rejti a hálózatit és egy külön szeparált fojtót.
Az egyenirányító cső mellett az AMC400 as vasra tekert kimenő. A hordozó sasszi 4 mm vastag zártszelvény felhasításából készült, rendkívül masszívra sikerült. :)
A folytatásban egy Kondo szerű meghajtásban gondolkodom, ennek megépítése szinte biztosan újabb hónapok alatt valósul meg. Tanácsot is kérnék a 300 B fűtésével kapcsolatban: stabil egyenfesszel fűtsem, vagy R-C szűrők láncával állítsak elő fűtőfeszt?..


Csatolmányok:
IMG_20211011_195612.jpg
IMG_20211011_195612.jpg [ 1.3 MiB | Megtekintve 25746 alkalommal. ]
IMG_20211011_195321.jpg
IMG_20211011_195321.jpg [ 494.53 KiB | Megtekintve 25746 alkalommal. ]
IMG_20211011_195509.jpg
IMG_20211011_195509.jpg [ 650.6 KiB | Megtekintve 25747 alkalommal. ]
IMG_20211011_195400.jpg
IMG_20211011_195400.jpg [ 1.3 MiB | Megtekintve 25747 alkalommal. ]
IMG_20211011_195334.jpg
IMG_20211011_195334.jpg [ 776.53 KiB | Megtekintve 25746 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.12. 19:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Majd mások mást mondanak ... :mrgreen:
Én SiC diódával egyenirányítanék, majd CRC szűrést használnék. Nichicon FG, Muse, Ohmite Audiogold alkatrészeket raknék bele.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.12. 21:37 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Köszönöm a válaszod, én is erre a verzióra hajlok. Mennyire fontos a fűtés "hullámmentessége", mennyire kell megszűrnöm?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.12. 21:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Előfok csővel végzett felületes tesztek alapján a Rod Coleman utánzat fűtés szabályzó nagyon jónak tűnik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.13. 18:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
2A3-nál teljesen AC-ről is elmegy a fűtés, brumm nélkül. Ott ugye 2,5V 2,5(?)A kell. Szóval nem annyira kritikus a hullámosságra.

A Colemann és bármely egyéb stabilizátornál beviszed a többlet félvezetők és egyéb alkatrészek hangját is a mixbe. Persze, lehet azt is hinni, hogy csak annyi a hatás, hogy szép sima lesz a fűtődelej, de ez sajnos nem igaz. Valamilyen módosítást fog tenni a hangon és akkor már lehet azokat is kikísérletezni, hogy az a módosítás milyen legyen. Ellenőrizheted, vagyis cserélhetsz benne alkatrészeket, akár a teljes stabilizátor konstrukciót is, vagy felépítesz egy fajtát és utána hiszel benne, hogy jó lett - általában ez a szokásos választás.

Vagyunk páran, akik elhisszük magunkról, hogy meghalljuk még az egyenirányító diódák hangját is, és azt is, ha egy rakás egyéb alkatrészt teszünk utána. CRC simításnál alig van alkatrész. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy a stabilizátoros megoldásokat nem lehet jóra megcsinálni, de sokkal nagyobb az esély az elrontásukra. Pl a dac-omba Salas tápokat tettem, amik jó bonyolultak. Van benne egy soros áramkorlátozó ellenállás és azzal ez egy db rühes ellenállással teljesen el lehet rontani dac hangját. Már nem is emlékszem, hogy hányféle ellenállást próbáltam végig, mire rájöttem, hogy nem az általam legjobbnak tartott ellenállás jön be ide. Szóval óvatján a komplikáltabb dolgokkal!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.13. 21:46 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Köszönöm a segítséget!
Maradok a CRC-nél, kipróbálom azzal. Hogy hallani fogok-e valamit, ha alkatrészt cserélek... majd kiderül, bár csak lennék fiatal és jobb lenne a fülem...
Természetesen értem és elhiszem, hogy akár egy ellenállás cseréje mindent megváltoztat, sőt még a huzalozás is...biztos hogy végzek rajt majd pár kísérleteket, de előbb-utóbb be fogom csavarni az utolsó csavart is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.13. 22:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Barth Ida írta:
2A3-nál teljesen AC-ről is elmegy a fűtés, brumm nélkül. Ott ugye 2,5V 2,5(?)A kell. Szóval nem annyira kritikus a hullámosságra.

A Colemann és bármely egyéb stabilizátornál beviszed a többlet félvezetők és egyéb alkatrészek hangját is a mixbe. Persze, lehet azt is hinni, hogy csak annyi a hatás, hogy szép sima lesz a fűtődelej, de ez sajnos nem igaz. Valamilyen módosítást fog tenni a hangon és akkor már lehet azokat is kikísérletezni, hogy az a módosítás milyen legyen. Ellenőrizheted, vagyis cserélhetsz benne alkatrészeket, akár a teljes stabilizátor konstrukciót is, vagy felépítesz egy fajtát és utána hiszel benne, hogy jó lett - általában ez a szokásos választás.

Vagyunk páran, akik elhisszük magunkról, hogy meghalljuk még az egyenirányító diódák hangját is, és azt is, ha egy rakás egyéb alkatrészt teszünk utána. CRC simításnál alig van alkatrész. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy a stabilizátoros megoldásokat nem lehet jóra megcsinálni, de sokkal nagyobb az esély az elrontásukra. Pl a dac-omba Salas tápokat tettem, amik jó bonyolultak. Van benne egy soros áramkorlátozó ellenállás és azzal ez egy db rühes ellenállással teljesen el lehet rontani dac hangját. Már nem is emlékszem, hogy hányféle ellenállást próbáltam végig, mire rájöttem, hogy nem az általam legjobbnak tartott ellenállás jön be ide. Szóval óvatján a komplikáltabb dolgokkal!


Egyet értünk.
Én is a sima AC fűtést támogatom, végigjártam már az utat stabilizátorokkal , végül az AC fűtés mellett kötöttem ki, Etr egyből hallani, hogy nem ül semmi "filter" a hangon.
Nem kell tartani semmilyen zajtól vagy "Hum" jelenségtől. Nálam a GZ34, PL508-ak, E88CC-k, E182CC-k mind Ac-ról mennek.konkrétan nulla zaj és Brumm mentességgel.


Csatolmányok:
20211013_221616.jpg
20211013_221616.jpg [ 416.86 KiB | Megtekintve 25326 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 11:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Cyklon írta:
Köszönöm a segítséget!
Maradok a CRC-nél, kipróbálom azzal. Hogy hallani fogok-e valamit, ha alkatrészt cserélek... majd kiderül, bár csak lennék fiatal és jobb lenne a fülem...
Természetesen értem és elhiszem, hogy akár egy ellenállás cseréje mindent megváltoztat, sőt még a huzalozás is...biztos hogy végzek rajt majd pár kísérleteket, de előbb-utóbb be fogom csavarni az utolsó csavart is.

Még egy szavazat az 300B AC fűtése mellett.
DHT végcsövet, legalábbis 300B típusokat AC-vel lehet és érdemes is fűteni. Brumm-balanszot elég alá tenni.
Meghajtó és előfok DHT-nál már DC fűtés kell.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 11:42 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
A hangminőségen túl is lehetnek szempontok. Az AC fűtés a hideg katódon jelentős túlárammal jár, ami nem feltétlen kedvez a cső élettartamának. Volt olyan 300b-m ami viszonylag hamar "féfűtésessé" vált. Ebből a szempontból egy Rod Coleman féle szabályzónak nem kis jelentősége van.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 12:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Krizsi írta:
A hangminőségen túl is lehetnek szempontok. Az AC fűtés a hideg katódon jelentős túlárammal jár, ami nem feltétlen kedvez a cső élettartamának. Volt olyan 300b-m ami viszonylag hamar "féfűtésessé" vált. Ebből a szempontból egy Rod Coleman féle szabályzónak nem kis jelentősége van.

Az AC fűtésű 520B csöveim, PP-ben, tehát 4db, túl vannak a 10ezer órán, és semmi baja, munkapontja is stabil.
Persze csövek sok mindentől ki tudnak feküdni, ebben a tápindítás, azok sorrendje tényleg nem mindegy. Azonban az indulásban mégis a fűtés az első, aminek fel kell állni.
A fűtés felfutó áramát nem érdemes a wolfram izzós lámpákhoz hasonlítani, mert a csöveknél fűtés alacsonyabb hőmérsékleten megy, izzószál hossza is nagyobb általában.
Az egy speciális eset, ami erősítőken ritkábban használt 6D22S diódák indirekt fűtése kb 30sec múlva (damping dióda) áll be üzemi hőmérsékletre. Nálam ez az végcsövek anódfesz indulás késleltetése nagyobb része.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára istvan01 2021.10.14. 12:23-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 12:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Én csak egy képet raknék fel: 300B PP, 10W, AC fűtés a végcsöveknél.


Csatolmányok:
300B PP, 10W, AC heater.jpg
300B PP, 10W, AC heater.jpg [ 89.01 KiB | Megtekintve 25215 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 17:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Szerintem tegyünk különbséget. Ha SE erősítőről van szó, annál kell a DC fűtés és a simítás. 300B-nél 5V 1A a fűtés, vagyis a katód 5 ohm-osnak vehető. Azon pedig lesz valamiféle összemoduláció az AC fűtés és az anódáram között. Ami példát hoztam, a 2A3 esetén 1 ohmos a katód, ötödakkora összemodulációval. PP erősítőknél nem lehet, hogy a PP-ség ki tudja oltani az AC miatti brumm nagyobbik részét? Sőt, utalnék István01 csöveire, amik igaz, hogy 5V-osak, de mivel emelt teljesítményűek, ezért a fűtésük is nagyobb árammal megy, vagyis magának a katódnak a DCR-je jelentősen alacsonyabb, ami megintcsak segít a brummosság elkerülésében. Szóval SE esetben én ragaszkodnék a DC fűtéshez. Vagy megcsinálnám úgy a trafót, hogy le lehessen venni mindkét megoldási lehetőséghez a szükséges feszültségeket. Aztán jól kipróbálni. Vagy deszkán megalkotni a kinézett kapcsolást és meghallgatni, hogy működőképes-e a gondolatunk. Indirekt fűtésű csöveknél meg nincs is ilyen kérdés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 09:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Barth Ida írta:
Szerintem tegyünk különbséget. Ha SE erősítőről van szó, annál kell a DC fűtés és a simítás. 300B-nél 5V 1A a fűtés, vagyis a katód 5 ohm-osnak vehető. Azon pedig lesz valamiféle összemoduláció az AC fűtés és az anódáram között. Ami példát hoztam, a 2A3 esetén 1 ohmos a katód, ötödakkora összemodulációval. PP erősítőknél nem lehet, hogy a PP-ség ki tudja oltani az AC miatti brumm nagyobbik részét?

A brumm érzékenység forrása nem csak a fűtés lehet.
Nálam PP EML2A3 meghajtó IT trafóval a PP EML520B számára. A 2db 2A3 nagy kondikkal megtámogatott stab IC-ről kap 2,5V/5A-t (fontos, a csővel terhelt csati lábon kell mérni a 2,5V-ot. DC fűtésnél nem sok értelme van potis humbalansznak, fix ellenállások vannak a fűtés/katód lábakon. Ellenben így is felszedett brummot azzal hogy annak ellenére fixbiaszos (katód ellenállás) munka pontja van. (2A3-nak jól szűrt szeparált CRCRC anódtápja van), de az egyik cső munkapontja 10ezer óra után elmászott a párjától, brummosodott a hangszóró kimenet. A nyualmi anódáramok eltérése volt kb 2mA, ami bőven a Lundahl IT trafó megengedett 5mA alatt van) Leveleztem Jac-el, a végén kiderítettük, a PP csöveknek kellenek külön-külön munkapont állítás (fix biasz?), vagy erősen válogatni a párosítást. Ez utóbbit követtem el, a tartalék csövekből, brumm lényegében ettől a meghajtó résztől megszűnt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: 300B SE vs. szobadísz
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
istvan01 írta:
.. annak ellenére fixbiaszos (katód ellenállás) munka pontja van.

Na most milyen szépen összekevertem, tehát katód ellenállás biasz van 2a3-kon, nem feszültség-biasz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 77 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség